Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Question Recomandare antena

Salutare,

Locuiesc in Cluj Napoca si mai am o nelamurile in ceea ce priveste dimensiunea diametrului antenei pe care ar trebui sa mi-o achizitionez. Cei de la magazin mi-au recomandat o antena cu "gauri" de 90 (ar rezista mai bine la furtuni) in defavoarea uneia de 100 "old style". Nu stiu de ce, insa eu inclin spre cea de-a doua? Voi ce-mi recomandati? Ma intereseaza 42E - 30W. Am un HH DM3800 si un LNB Inverto Single Black - Ultra.

Multumesc,
    Dodo

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    daca nu esti expus la vant puternic eu recomand antena "clasica" fara gauri.
    5W+1W+5E+9E+13E+16E+19E+28E+31E+39E, Alma HD2220

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Una la mnă, principiul de bază e simplu: cu ct e mai mare antena, cu att mai bine. A 2-a la mnă, aia mesh e mai rezistentă cu puţin la vnt, deci nu cu foarte mult pentru că deşi găurelele permit slăbirea portanţei, ele slăbesc şi rezistenţa totală, comparativ cu aia fără găurici.
    Pe 3800-le ăla poţi pune n condiţii optime o antenă cu diametru de 1.2 şi chiar ar fi păcat să nu pui, diferenţa de preţ e relativ mică. Depinde nsă de ce spaţiu ai acolo unde o montezi.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 1

Quote Originally Posted by dodo1979 View Post
    Salutare,

Locuiesc in Cluj Napoca si mai am o nelamurile in ceea ce priveste dimensiunea diametrului antenei pe care ar trebui sa mi-o achizitionez. Cei de la magazin mi-au recomandat o antena cu "gauri" de 90 (ar rezista mai bine la furtuni) in defavoarea uneia de 100 "old style". Nu stiu de ce, insa eu inclin spre cea de-a doua? Voi ce-mi recomandati? Ma intereseaza 42E - 30W. Am un HH DM3800 si un LNB Inverto Single Black - Ultra.

Multumesc,
    Dodo
    Avand in vedere pozitia ta la cluj unde semnalul este mai bun decat in majoritatea zonelor din Romania si bineinteles in functie de bugetul de care dispui, iti recomand sa iti iei o antena de 1,1-1,2m din gama emme-esse, triax, deci o antena de calitate care te ajuta la o reglare cat mai buna si un nivel al semnalului cat mai apropiat de ce scrie in caracteristica antenei.
    Cum principalul factor care asigura nivelul semnalului este antena si ca tu ai dm3800 care lucreaza foarte bine cu 1,2m si o greutate pana in 14kg a antenei
    Succes

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si eu am un HH DM 3800 cu o oala de 1.2 si am semnal excelent cu ea,deci iti recomand un 1.2, si sunt din Sihgetu Marmatiei, deci aproximativ aceeasi zona de semnal. Bafta!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

antenele mesh sunt in general pentru banda C, folosind-o pentru banda Ku ar avea un cistig mai mic decit una de acelasi diametru dar din material plin. ideal este sa alegi bine din prima ca sa nu arunci banii.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

dupa cum ti-am zis si la tel, ia-ti o antena Triax (nu e musai de Al, poate sa fie si de Fe) sau o Emme Esse de 1.15. Nu te mai lua dupa ce zic aia de vand, mai ales daca's cei de care ti-am zis, care recomandau pozitioner la HH

Salutare,

Multumesc,
    Dodo
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    antenele mesh sunt in general pentru banda C, folosind-o pentru banda Ku ar avea un cistig mai mic decit una de acelasi diametru dar din material plin. ideal este sa alegi bine din prima ca sa nu arunci banii.
    Interesant este cum prinzi cei doi sateliti cu o singura antena?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default antena

Quote Originally Posted by gigi-sat View Post
    Interesant este cum prinzi cei doi sateliti cu o singura antena?
    salut
    are si un HH DM3800 si vrea sa prinda toti satelitii intre 42E - 30W
    digi, amiko HD8260+, evo enfinity, dm500s, dm 7000, antena 1.2Al, antena 0,9 al, lnb gold quatro 0.2, H-H strong DM2100, MREV. 2.25, SS2,

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up ...

Multumesc tuturor pentru ajutor!

M-am decis pentru un:Offset Emme Esse Aluminiu 115cm

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru ajutor!

M-am decis pentru un:Offset Emme Esse Aluminiu 115cm

excelenta alegere
    Sa ne zici ce parere ai de ea. Mi-a placut montura robusta si foarte precisa, dar si finetea antenei in sine.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

H-H.ul respectiv duce pana la1,4m din cate stiu eu,nu 1,2.Si eu am tot un DM3800 Amiko.
    Last edited by raoull1983; 6th August 2012 at 00:42.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default dm3800

Quote Originally Posted by raoull1983 View Post
    H-H.ul respectiv duce pana la1,4m din cate stiu eu,nu 1,2.Si eu am tot un DM3800 Amiko.
    Duce pana la 1,4m, dar factorul determinant in cazul motoarelor HH este greutatea antenei. Merge foarte bine pana la 14-15Kg., dupa aceasta greutate in afara de faptul ca la capete risti sa nu iti mai aduca antena si cu cat este greutatea mai mare pinioanele (fiind ele si metalice) se strica mai repede. Antene de 1,4m cu greutate sub 20kg nu prea am gasit, iar la 1,4m forta pe care o opune la vant este normal mai mare si asupra bratului motorului actioneaza o forta mai mare care are acelasi efect de deteriorare a pinioanelor mai rapida.
    Daca se vrea sa se actioneze o antena mai mare de 1,2m eu cred ca motoarele stab sunt recomandate.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Question ...

Quote Originally Posted by mvbl View Post
    Duce pana la 1,4m, dar factorul determinant in cazul motoarelor HH este greutatea antenei. Merge foarte bine pana la 14-15Kg., dupa aceasta greutate in afara de faptul ca la capete risti sa nu iti mai aduca antena si cu cat este greutatea mai mare pinioanele (fiind ele si metalice) se strica mai repede. Antene de 1,4m cu greutate sub 20kg nu prea am gasit, iar la 1,4m forta pe care o opune la vant este normal mai mare si asupra bratului motorului actioneaza o forta mai mare care are acelasi efect de deteriorare a pinioanelor mai rapida.
    Daca se vrea sa se actioneze o antena mai mare de 1,2m eu cred ca motoarele stab sunt recomandate.
    Sa inteleg atunci ca eu nu voi avea probleme...cu a mea Emme Esse Aluminiu de 115cm ?!

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa inteleg atunci ca eu nu voi avea probleme...cu a mea Emme Esse Aluminiu de 115cm ?!
    Nu o sa ai nici o problema. Din cate imi amintesc antena are in jur de 11 kg. Eu am un SG2100pro luat prin 2008-2009 de la Peru si merge ok desi e in varf de bloc si, implicit, expus la vant.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)