Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default media player hd 3d

care aveti si ce modele merg bine?recomandari va rog
    boy2good

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut , eu detin un Egreat R150 si per general sant multumit cu el , pt. mai multe detalii - http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=811901
    Daca mai adaug si plasma Panasonic TX-P42GT30E + ochelari 3D Panasonic + Egreat R150 , totul cu doar 3200 roni personal consider un tandem de invidiat
    Cauta daca vrei un media player 3D , modelele cu Realtek 1186 si fw original + custom ( custom = personalizat/modificat de cunoscatorii in linux ) , astfel ca nu vei sta la "mana producatorului" tot timpul pt. rezolvarea unor bug-uri care sant inerente oricarui media player
    Inca nu exista un device multimedia care sa ii multumeasca pe toti userii in proportie de 99% , totul tine pana la urma de doleantele fiecaruia

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

am citit pe acolo dar nu m-am edificat.eu am un eboda hdforall500 dar am probleme cu subtritrarile.modelul tau citeste ok sau trebuie convertite cu 3dsubtitle?
    boy2good

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pai acum depinde de la film la fim , ma refer doar in cazul filmelor 3D
    Asta deoarece nu exista doar un singur format 3D si astfel si subtitrarea trebuie adaptata formatului filmului 3D
    Unele vin cu subtitrarea inclusa , altele trebuie sa descarci/cauti separat subtitrarea tinand cont de frame-urile filmului si convertita cu 3D subtitle
    Oricum E-Boda al tau este cu Realtek 1185 si Egreat-ul meu cu Realtek 1186 , sant totusi diferente intre ele chiar si la capitolul redare materiale audio/video 3D
    Intreaba pe acel forum/expune prb. ta acolo si sigur vei primi un raspuns/sau mai multe , pe care apoi poti sa il incerci/le incerci

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am un Egreat R6S. Este la fel ca 150,dar are mai putine mufe pe spate.Initial mi-am facut un multimedia player cu Zotac. Toate bune si frumoase, dar la filmele 3D subtitrarea era impartita in doua.Singura rezolvare a fost cumpararea acestui player.Nu te mai doare capul ca sa faci conversii la subtitrari si alte minuni. Pui filmul, si indiferent cum e subtitrarea inclusa sau atasata,o vede perfect. Nu mai zic ca stie si de variantele digitale de sunet, dts si dolby. Are si client de torent, si tragi filme direct pe el.e super.Eu nu am gasit alta varianta sa vad subtitrarile 3D

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

dupa cate vad pe net se pare ca e exact ceea ce caut.nu am inteles exact daca se poate monta un hard intern
    boy2good

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dun View Post
    Eu nu am gasit alta varianta sa vad subtitrarile 3D
    Dune HD

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

In general Dune-le sant mai scumpe pt. ceea ce stie sa faca si nu sant sigur daca au si suport neoficial ( fw custom ) , ca la Egreat
    Daca nu ma insel doar variantele de Egreat R200 Pro/R 300 au lacas intern de hdd , insa Egreat R150 vine cu cablu extern de conectare pe sata + alimentare ( avand conector dedicat pe langa alti conectori diversi ) , nu stiu daca Egreat R6S are si el acest gen de mufa fiind cel mai ieftin/dotat media player de la Egreat cu 1186 ( Seria R )
    Vezi mai multe detalii aici : http://www.w2comp.com/catalog.asp?catid=51479 - cauta/citeste doar modelele cu Realtek 1186

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    In general Dune-le sant mai scumpe pt. ceea ce stie sa faca si nu sant sigur daca au si suport neoficial ( fw custom )
    Păi Dune HD e Mercedesul de la playere...
    Nu are nevoie de Custom FW pentru că face TOTUL....

Şi la bani... ai văzut cât costă un OPPO care face mai puţine lucruri ca Dune ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Inca nu exista practic un device multimedia care sa ii multumeasca pe toti userii - asa ca partea "cu face totul" , nu este chiar totul , a se citi threadul/urile dedicat/e modelelor de la Dune
    Singura diferenta majora dintre Dune si alte media playere ( ma refer aici in general la chinezisme ) este ca au o echipa de programatori renumita si fw pe masura ( fata de cele de la chinezisme , insa asa sa "nascut" fw custom ) , dar........
    Ca orice dar si in cazul celor de la Dune , nu poti pune intr-un fw oficial ceea ce poti pune in fw custom , va aduceti aminte cam cum sa intamplat cu div-x-urile la inceput
    Codecul div-x a aparut ca nelegal , deoarece la vremea respectiva puteai sa vizionezi cam orice film , insa nefiind legal firmele renumite nu puteau sa il implementeze in fw playerele dvd-urilor lor care pe vremea aceea costa cateva milioane bune ( un dvd player de marca pleca ca pret de la 500 roni in sus )
    Am avut un coleg pe care l-am sfatuit in aceea vreme sa nu isi cumpere un dvd de renume ( Panasonic ) , fiindca va sta cu filmele/cd-urile trase pe pc langa el fara sa poata vizualiza ceva
    Nu ma ascultat si cand m-am dus cu un teanc de cd-uri/filme la vremea respectiva ( trase cu div-x ) doar pozele le putea vizualiza restul - format nesuportat
    Ideea este cam la fel cu Dune si chinezisme ( cele care suporta fw original + custom ) , acum insa tine si de doleantele fiecarui user si care niciodata nu vor coincide 99% intre 2 ueri sau mai multi
    Eu zic pt. cei interesati in a-si cumpara un media player sa consulte/citeasca aria video de pe forumul softpedia , unde exista threaduri dedicate sau un thread dedicat pt. info de aceasta natura ( in a cumpara un media player )

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Sau să citească MPC, e cel mai bine

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

MPC - media player chinezesc ?
    Daca DA , sincer in ziua de azi nu poti fii sigur nici cu brandurile de renume ce se ascunde/detine in ele
    Asta deoarece sant multe branduri de renume care isi ansambleaza pl. de baza a device-ului in cauza tot in China si se stie destul de bine de ce
    Deci in afara de ce am scris legat de echipa care "face totul" la Dune si acest brand poate aveea destul de bine acelas interes ca si alte branduri renumite - costuri de productie cat mai mici si profit cat mai mare
    Insa un media player ca si un receptor de satelit sd/hd , daca pe langa partea hardware ( care in unele cazuri este de top ) nu are si suport software ( echipa buna de programatori si/sau fw custom ) = 0
    Se cunosc cazuri de firme/modele care desi stau foarte bine pe partea hardware/exceleaza , in schimb pe partea software lasa de dorit si astfel acele modele nu prea sant cautate/vandute , comparativ cu cele care au de ambele ( suport software , cat si un hardware pe masura )
    Cel mai corect mi-se pare sa poti face o comparatie intre media playere dintr-o familie/serie cu un anumit chipset/procesor ( de preferat la ambele firme ) , daca nu cam din aceeasi clasa
    Asta deoarece atat Egreat , cat si Dune au nenumarate modele/serii bazate pe diferite chipseturi/procesoare si in general cu o constructie diferita intre ele :
    - Egreat - la inceput a plecat pe chipseturi/procesoare Sigma si apoi sau axat pe chipseturi/procesoare de la Realtek
    - Dune - merge doar pe chipseturi/procesoare Sigma , asta din cate cunosc eu , fiindca inca nu am vazut/auzit de vreun model/serie de la Dune cu chipset/procesor de la Realtek ( poate ma insel )

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

in aria respectiva de pe celalalt forum sunt multe mediaplayere testate.nu am avut nici timp ca sa citesc totul si de aceea am intrebat aici pentru ca am vazut ca postezi si pe acolo.aici ma refer la @lupull.
    boy2good

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WebMan View Post
    Păi Dune HD e Mercedesul de la playere...
    adevarat, eu recomand Maybach-ul si anume popcornhour http://www.popcornhour.ro/ sau pt cei cu buget mai mic http://www.xtreamer.ro/ un plus pt xtreamer este OS-ul si anume Android

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am o intrebare pentru cei cu Mercedes Dune si Maybach Popcorn. Aceste playere stiu sa citeasca corect subtitrarile la un film in 3D? Pentru mine este esential acest lucru.Pentru cei care nu au TV 3D ,nu conteaza.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)