Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    somnambul Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ICS pe batranul SGS (@javrica in special)

Dupa o gramada de teste in care ICS-ul (in diverse variante, de la diverse teamuri) functiona destul de multumitor, dar intotdeauna cu unele minusuri, am gasit combinatia castigatoare:

Slim ICS 3.9 + TWICS addon pentru CM9 merge super beton pe SGS. Totul functional, stabil, rapid si cu o durata a bateriei comparabila cu cea de pe Gingerbread.

@javrica - man, tu esti flasher obsesiv-compulsiv, poti sa recomanzi ceva mai bun? Am prins gustul ICS si parca nu m-as mai intoarce la GB

Anyway, sa-i maxim pe cei de la Sammy, ziceau ca SGS nu are suficiente resurse (RAM adica) pentru a-i oferi update-ul la ICS. Nu are pe dracu, ruleaza perfect.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Poti sa ma ajuti cu un tutorial cum ai pus Slim ICS 3.9 + TWICS addon am un sgs +

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Nenea Merlin eu am de o luna de zile aceeasi combinatie pe batran, CM9 + TWICS ( cu gaaps si sammy addons). N-am gasit o combinatie mai buna decat astea doua, cea de la tine si cea de la mine

@sunt_oltean: ce versiune ai acum pe sgs+?
    vezi aici http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1270 ICS pentru SGS+, cu toate explicatiile de care ai nevoie
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

@javrica - misto, inseamna ca am nimerit-o
    Dupa trei zile de heavy use, inca nu am reusit sa-i gasesc vreo hiba. Intre timp a aparut SlimICS 4.0, dar deocamdata mi-e lene sa-l pun, desi elimina autorotate-ul la launcher, ceea ce mi-ar conveni. Apropo, ce kernel folosesti? eu am ramas cu cel default din Slim, adica g0fa, dar am vazut ca unii recomanda Midnight.
    Ma enerveaza ca nu stiu sa fac capturi de ecran .

@sunt_oltean
    Thread-ul oficial Slim ICS - aici.

Daca ai GB, uite ce zice omul:

RECOMMENDED OPTION FOR NEW USERS

These steps should work for anybody who has Sammy GB ROM on the phone with CWM recovery
    Flash CM9/TH build 16 or my Slim ICS 2.6 then my latest base + essentials ( if you are on another ICS ROM, this shouldn't bee needed)
    Reboot to recovery or if it bootloops, pull battery, enter CWM
    wipe data, Flash base + essentials
    reboot to system

Personal, am facut in felul urmator:
    1. backup cu Titanium Backup la aplicatiile instalate, pe care le vreau inapoi;
    2. am copiat in calculator continutul memoriei interne a telefonului;
    3. am formatat memoria interna a telefonului (USB mass storage);
    4. reboot in CWM, wipe tot, Factory reset;
    5. am pus cu Odin stock JW6;
    6. am pus cu Odin Semaphore 2.7.4 (kernel) - pentru root si CWM;
    7. am copiat pe telefon (in radacina memoriei interne) urmatoarele: Slim ICS 2.6, Slim ICS 3.9 Base si Slim ICS 3.9 Essentials pentru i9000, Slim Gapps, TWICS Addon v1.4 pentru CM9 si directorul Titanium Backup copiat in calculator la pct. 2;
    8. reboot in CWM, wipe data, factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache, instalat Slim ICS 2.6;
    9. reboot CWM, instalat Slim ICS 3.9 Base si (fara reboot) Slim ICS 3.9 Essentials pentru i9000;
    10. reboot CWM, instalat din nou Slim ICS 3.9 Base si (fara reboot) Slim ICS 3.9 Essentials pentru i9000, precum si Slim Gapps;
    11. reboot system, dupa care am belit un pic ochii la ICS, dar nu mi-a placut launcherul default din Slim ICS 3.9 ;
    12. reboot CWM, instalat TWICS Addon v1.4 pentru CM9, reboot system;
    13. am instalat din Market Titanium Backup si am dat restore la aplicatiile dorite;
    14. Enjoy ICS!
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Ma enerveaza ca nu stiu sa fac capturi de ecran .
    Nu ai in meniul de power (shut down, reboot, airplane mode,,,,) si screenshot?

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Merci mult, maestre. Nu aveam optiunea, dar am activat-o din setari si... working!

Un kernel bun imi poti recomanda? (nu ma intereseaza overclocking, ci battery life).

Apropo, am avut azi o intalnire de gradul 3. La Orange Shop. Cu un SGS 3, adica.

I'm fucking speechless

Facea iPhone-ul 4S expus langa el sa arate ca un produs al SC Fred Si Barney SRL

Numai bine!

Jucarii pentru copii:

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Sincer sa fiu am tot testat kernel-uri dar nu pot sa zic ca am observat mari diferente intre ele. Glitch era printre cele laudate dar n-a mai scos o varianta noua de ceva timp.

Eu acum sunt cu kernelul standard ce vine cu CM9, nu m-am stresat sa pun altceva.

Am butonat si eu SGS3, se misca parfum, dar sunt inca suparat ca nu au mai umblat la design

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Hai ca am pus totusi Slim ICS 4.0 si TWICS 1.5.1. Pana acum se misca la fel de bine si launcherul nu mai face autorotate. Minunat.

Legat de designul SGS3, si eu i-am injurat pe cei de la Samsung la lansare, speram sa semene mai tare cu conceptele publicate pe net anterior. Partea faina e ca in realitate arata (si se simte) super. Iar ecranul ala e pur si simplu magnific.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

Designul e o chestie de gust, mie imi place. Ce pot sa ii reprosez este tocmai ecranul care pe o lumina puternica naturala lasa de dorit in rest este intradevar magnific. S-voice are nevoie de un update deocamdata este mai mult in stadiul beta.
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu ma intelegeti gresit, nu am zis ca nu imi place designul dar ma asteptam sa inoveze si la capitolul asta, nu numai la performanta.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dizainu la SIII e varză
    Era mult mai fain la StiftII....going down

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Bah vezi poate te trezesti si tu cu userul schimbat in UNLAUROARECARE

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Dizainu la SIII e varză
    Varza, man, dar... ce varza...
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)