Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6

Thread: Amiko Alien

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Amiko Alien

Salve!
    Se pricepe receptorul si la chei sau numai la linii (neavind posibilitatea de a procura vreo linie)?
    Se poate instala evtl. sopcast?
    Merita acest receptor sau imi recomandati o clona dreambox tip Flybox, etc...?

Merci in prealabil
    Last edited by jimmy202; 7th June 2012 at 14:03. Reason: Add

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jimmy202 View Post
    Salve!
    Se pricepe receptorul si la chei sau numai la linii (neavind posibilitatea de a procura vreo linie)?
    Se poate instala evtl. sopcast?
    Merita acest receptor sau imi recomandati o clona dreambox tip Flybox, etc...?

Merci in prealabil
    sigur ca se pricepe la key,eu zic ca merita(ai posibilitatea sa instalezi spark sau enigma2).Cu o clona dreambox s-ar putea sa ai surprize neplacute!

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cu o clona dreambox s-ar putea sa ai surprize neplacute! - Personal de vreo 5 ani eu numai surprize placute am avut cu clona in cauza
    Marele dezavantaj al lui Amiko si in general a receptoarelor care folosesc procesoare STi 7xxx este ca nu pot fii servere de cccam ( precum clonele de dream ) , ci numai client de cccam

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

[QUOTE=lupull;1179557] - Personal de vreo 5 ani eu numai surprize placute am avut cu clona in cauza

Inseamna ca tu esti un norocos,dar sunt multi care sau plâns de clone dm(ex.tune failed,erori la instalarea unor imagini,defecte la cooler,etc)

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

nu poti face diferenta daca stii oscam,avantajul alienului e ca stie sa faca downmix de la dts la stereo nativ(in e2),la dm-uri(clone) e putin mai greu sa instalezi pluginurile pt dts.dezavantajele care le vad eu sunt oscamul(iti cam prinzi urechile la primele configurari) si lipsa dvd playerului
    eu le am pe amandoua
    Last edited by hoffen; 8th June 2012 at 00:18.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Atat clonele cat si Allien-ul au avantaje si dezavantaje in functie de priceperea fiecaruia
    Personal am o clona ( server cccam ) si un receptor hd care este client cccam si stiu cum se comporta ca si client fata de un server , de aceea nu prea il recomand din acest punct de vedere
    Chestia cu sopcast-ul tind sa cred ca mai degraba ar merge tot pe clone decat pe Allien
    Cu toate ca nu am auzit pana acum pe cineva sa aibe instalat acest soft pe receptor ( clona sau/si Allien )
    Acel soft este mai mult pt. device-uri mobile unde nu exista un tuner intern/extern pe usb , insa pe receptoarele de satelit unde exista un tuner intern ( dvb-s/s2 ) , cat si unul pe usb ( dvb-c/t - pe clone stiu ca functioneaza acest tip de tuner , pe Amiko insa nu am auzit/citit de la nici un posesor de Amiko in al aveea instalat/folosindu-l )
    Pe partea de multimedia iarasi parerile sant impartite si in functie si de ce imagine ai/vrei sa instalezi/folosesti
    La unele imagini functioneaza dts-ul , la altele nu ( ma refer la clone )
    Deci dupa cum citesti de mai sus nici un device nu poate multumi 99,9% pe totii useri , insa conteaza foarte mult si de ceea ce doresti/folosesti la acel receptor
    Chiar si originalele care sar ca pret de 2000 lei tot nu stau foarte bine pe partea de multimedia , comparativ sa zic cu un media player dedicat si care unul la 300 de lei te va multumii mult mai mult decat partea de multimedia a oricarui receptor sd/hd
    Intr-adevar cu tehnologia din ziua de azi se tinde catre un receptor all-in-one , insa reversul medialiei fiind ca in general un astfel de receptor si ieftin si cu de toate practic nu exista
    In plus la modelele all-in-one ideea este de a fii dotat cu de toate , insa calitatea/receptia/redarea poate lasa de dorit comparativ cu un receptor dedicat sau un media player
    Iti scriu din expreirenta propie avand si receptoare sd/hd , server/cleint de cccam, media player, plasma cu tuner all-in-one ( analog-dvb-c/t/s/s2 )
    Insa nu iti pot recomanda doar unul din device-urile avute precum ca respectivul ar fii cel mai bun/tare , fiecare avand avantaje/dezavantajele de rigoare ( descrise mai sus )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)