Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    aleksutz
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Ajutor Receptie Colectiva

Invitat joi seara de un coleg in camin sa vedem meciul Stelei din cupa UEFA, mi-am dat seama ca pt oamenii astia nu exista nici o firma de cablu, ei receptionand doar canalele terestre transmise in bucuresti. Am vorbit cu cineva de la liga studentilor si mi-a zis ca nu au reusit sa determine nici o firma de cablu sa isi prelungeasca reteaua pana acolo, iar eu i-am propus un sistem de receptie colectiva.
    Pentru asta ma gandeam sa cumparam o statie cu 24 de module.
    1. Ma intereseaza cam cat costa o astefel de statie CATv cu 24 de module pentru ca pe internet am gasit oferte fara pret insa. Va rog numai asa estimativ un pret sa stiu ce sa prezint oamenilor de la liga studentilor.
    2. pe langa canalele terestre: pro tv, antena 1, prima, realitatea, tv k lumea, tvr 1, tvr 2, am mai vrea si introducerea canalelor national tv si b1tv care nu sunt transmise fta. Stie cineva cam cat costa un astfel de canal si daca il putem aduce, cu contract bineinteles. De ele vor beneficia 150 de abonati dar exista un potential de 400.
    3. am nevoie de aprobari can, etc pentru o instalatie de recptie colectiva?

Vor mai fi introduse si celelalte programe romanseti fta, plus cateva programe de stiri tot fta si canale de sport germane : eurosport si dsf. Cred ca nu am nevoie de aprobari pt introducerea programelor fta si a celor terestre. Multumesc mult si daca imi veti raspunde va voi fi profund recunoscator.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default statie catv

de cateva zile am terminat o instalatie asemanatoare cu ce vrei tu sa faci
    si merge ok!mai exact o statie de 24 de canale formata din 2 rack-uri de 12 canale insumate costa aprox 100 milioane,receptoarele pt canalele fta 1,5-2,5 milioane bucata,antenele 1-2 milioane buc,cablu pt distributie 3500-4000 lei metrul,etcpt receptie colectiva nu ai nevoie de nici un fel de aprobari sau licente!instalatia care tocmai am terminat-o are 24 de canale,din care 4 terestre(tvr 1,tvr 2,pro tv ,antena1) si 20 de canale din satelit :realitatea,etno,tv k lumea,taraf tv,prima tv,otv,senso,mini max,b1 tv,national tv,n 24,tv sport,favorit,travel,mtv,euro sport etc.
    instalatia completa,statie,receptoare,antene,amplificatoare,c ablu,elemente de distributie a costat aprox 300 milioane dar poti conecta cu succes 300-400 de apartamente iar costurile de intretinere sunt practic zero.
    la o asemenea lucrare iau o manopera de 30-40 milioane si o termin in 2-3 saptamani.
    daca ai nevoie de detalii suna-ma la 0743582696 sau 0788215641

aleksutz
    Guest

Default Re: statie catv

Quote Originally Posted by joabaru
    de cateva zile am terminat o instalatie asemanatoare cu ce vrei tu sa faci
    si merge ok!mai exact o statie de 24 de canale formata din 2 rack-uri de 12 canale insumate costa aprox 100 milioane,receptoarele pt canalele fta 1,5-2,5 milioane bucata,antenele 1-2 milioane buc,cablu pt distributie 3500-4000 lei metrul,etcpt receptie colectiva nu ai nevoie de nici un fel de aprobari sau licente!instalatia care tocmai am terminat-o are 24 de canale,din care 4 terestre(tvr 1,tvr 2,pro tv ,antena1) si 20 de canale din satelit :realitatea,etno,tv k lumea,taraf tv,prima tv,otv,senso,mini max,b1 tv,national tv,n 24,tv sport,favorit,travel,mtv,euro sport etc.
    instalatia completa,statie,receptoare,antene,amplificatoare,c ablu,elemente de distributie a costat aprox 300 milioane dar poti conecta cu succes 300-400 de apartamente iar costurile de intretinere sunt practic zero.
    la o asemenea lucrare iau o manopera de 30-40 milioane si o termin in 2-3 saptamani.
    daca ai nevoie de detalii suna-ma la 0743582696 sau 0788215641
    Merci mult pentru informatii. O sa propun preturile oamenilor responsabili si am notat numarul tau. Daca se va vota in consiliu te voi contacta in cel mai scurt timp.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

mai bine faci o retea cu decodoare DIGI TV inseriate ....

o antena 1.2 sau mai mare ..... LNB QUAD 0.3 /0.2 DB si splitere powerpass....asa fiecare locatar va avea nr maxim de canale al pachetului pe care il doreste.
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default scump

solutia cu receptoare digi nu tine din mai multe motive:e vorba de multe camere(lungimea mare de cablu,atenuari de insertie la splitere,orice defect de contact sau scurt duce la defecte pe toata coloana respectiva ,de fapt pe iesirea respectiva de lnb),costuri mult mai mari pt ca fiecare camera are nevoie de un receptor care costa cat costa plus abonamentul pe care trebuie sa-l plateasca fiecare camara care are receptor.solutia data de tine e buna la o aplicatie gen motel dar devine extrem de costisitoare la ceva asa mare gen complex de camine studentesti

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)