Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default varianta sistem multifeed

Cer sfatul vostru pentru a alege o configurarea multifeed (am citit toate celelalte topicuri pe aceasta tema) - locatie Dublin, Irlanda:

am deja urmatoarele echipamente> Humax Digi+IV / VU+Duo / Sky+HD (card not activate)

Diseqc EMP - Centauri GOTO nn Switch S . 168 cu 8 intrari

Channel Master 1.20m pe 1*Vest
    Coated Dish 1.10m pe 5*Est ( similar cu Triax 110cm)
    Sky UK Dish 0.60m pe 28*Est

Vreau sa receptionez programe pe urmatorii sateliti

Intelsat 1*Vest - DigiTV cu Humax - pun un LNB Twin pentru restul programelor cu conectare in VU+Duo

Astra 28*Est - Sky UK (are un LNB Quad) si am 2 iesiri libere pentru conectare in VU+Duo

Imi trebuie sfatul la configurare:

1. Sa pun un multifeed pe antena de 1.10m pentru 5*E, 13*E (central), 16*E, 19*E
    sau

2. Sa cumpar un multifocus T85 cu multifeed pentru 5*E, 13*E (central), 16*E, 19*E
    sau

3. Sa cumpar un Wavefrontier Toroidal T90 cu multifeed pentru 5*E, 13*E, 16*E, 19*E

Care ar fi aspectele pozitive / negative ale fiecarei variante?

Apoi imi trebuie sfatul la cumparare de LNB (am cateva modele mai vechi Invacom, Smart, Titanium, etc)

LNB Single: (de ales intre)

Invacom Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn - SNH-031
    Inverto Inverto Multiconnect IDLB-SINL20-MULTI-OPP Single 23mm LNB
    Inverto Inverto Black Ultra IDLB-SINL40-ULTRA-OPP Single 40mm LNB 0.2 dB
    Alps Alps Universal Single LNB 0.4dB

LNB Twin: (de ales intre)
    Invacom (Invacom Universal Twin LNB 0.3dB Horn - TWH-031)
    Inverto (Inverto Black Ultra IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP Twin 40mm LNB 0.2 dB)

Astept parerile / sfaturile voastre.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default simplu

folosesti antenele din dotare : Triax sau antena de 1,20
    pui suporti de LNB ( chiar si prelungesti unul incontinuarea celuilat )si poti sa prinzi fara probleme --- 1W- la 28,2 E
    da un google si gasesti si poze si explicatii.
    ----
    eu am montat azi un Hirchmann 125cm --- 1W -28,2E fara probleme, cu centrul pe 21,6 E ( focarul principal )- asta doar pentru ca am vrut ca suportul de LNB sa fie orizontal pentru locatia mea- (longitudinea locatiei mele).
    altfel suportul trebuia inclinat fata de orizontala.

daca vrei sa te complici , poti sa cumperi alta antena

http://www.satlex.de/ro/triax-pic_1.html

http://www.satlex.de/ro/wavefrontier-page_1.html

eu , in situatia ta , as cumpara 2 suporturi de LNB (de 40 Cm) si l-as monta pe antena existenta in dotare .suportul LNB stanga 15 cm , dreapta 40 Cm , depinde care este satelit ales de tine pentru focarul central.

citeste putin pe net si ai sa intelegi, exact mecanismul.

la LNB este decizia ta , ce cumperi- in general se poate merge pe twin sau Quad, poate o sa ai nevoie la 2 turnere, semnal.
    In Uk , o sa ai semnal garla-- pe 28,2,13,19,2, si chiar la 1 W cred.
    o sa trebuiasca sa scoti cu galeata semnalul din casa , ) pe 28,2, 13, 19,2
    Last edited by strike_gabriel; 29th May 2012 at 00:06.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

multumesc pentru raspuns, desi mai sunt cateva intrebari.

cu cat antena este mai mica in diametru distanta dintre LNB-uri este mai mica deci receptioneaza teoretic mai multi sateliti?

in acest caz la antena de 110cm ar trebui sa pot pune LNB normal (nu slim) pentru varianta 13-16-19 Est pe suportul multifeed?

ma gandeam la un asemenea gen de suport in cazul in care imi trebuie slim si nu normal
    http://www.satshop.tv/Inverto-Black-...it-Single-Twin

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vasiletina View Post
    in acest caz la antena de 110cm ar trebui sa pot pune LNB normal (nu slim) pentru varianta 13-16-19 Est pe suportul multifeed?
    Da, pentru 13-16-19E poti pune fara probleme LNB-uri normale la antena de 110 cm. La o antena de 80 cm iti trebuie neaparat slim.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

"cu cat antena este mai mica in diametru distanta dintre LNB-uri este mai mica deci receptioneaza teoretic mai multi sateliti?"

Scade distanta intre LNB-uri, dar asta are dezavantajul ca trebuie sa le inghesui pe o distanta mai mica, iar uneori chiar nu se poate, chiar si slim sa fie.

Eu as pune pe antena de 120 pozitiile 28, 19, 16, 13 cu centrul in 19E (pozitiile 19,16,13 ar fi bine sa fie preluate pe LNB slim, sau macar 2 din ele), iar pe aia de 110 pozitiile 5E si 1W, centrata pe 1W.
    Mai ai inca 2 pozitii libere in diseqc, as mai pune pe aia de 110 pozitia 4/5W (intra ambele pozitii pe un LNB), iar pe ultima intrare fie o intrare de pe aia de 120, unde ai disponibil 23E, sau poti lega antena de 60 (daca tot exista) pe o alta pozitie, 30W de exemplu.

Nu cred ca ai nevoie de alta antena, oricum, un T85 nu are castig mai mare decat aia de 120 pe pozitiile pe care le-am recomandat eu. Toroidala ar permite receptie buna pentru toate pozitiile alea, facandu-ti practic inutile celelalte antene si e pacat de ele, dar oricum nu are receptia mai buna nici macar decat aia de 110 pe focarul principal.
    Last edited by Luke_MS; 30th May 2012 at 11:35.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Kroky, Luke_MS, Strike_Gabriel

Antena de 120cm este Channel Master si nu merge decat cu modificari serioase un multifeed, de aceea o voi folosi pentru satelitul Intelsat 10-02 cu semnalul mai reticent (emis pe DigiTV).

Antena de 110cm va fi pentru multifeed cu pozitiile la 19 - 16 - 13 - 5 E.

Am antena separata fixa pe 28.2E (si are LNB quad)

Pozitionarea mea geografica face aproape imposibila receptia Amos 4W (sunt in afara zonei de acoperire) desi as fi interesat de un anume program transmis pe acest satelit.

am sa comand multifeed-ul asta pentru ca are flexibilitate in pozitionarea LNB-urilor

http://www.satshop-ft.de/LNB-Halter-...rstellbar.html

si ceva LNB-uri normale (nu slim) probabil Inverto Black, desi ca sa nu platesc de doua ori posta, o sa aleg ceva ce au in shop cei de la satshop.

Multumesc inca odata.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default alegere buna

suportul ales ,este super OK.

http://www.satshop-ft.de/LNB-Halter-...rstellbar.html
    urmeaza putina joaca , pe langa antena, cu TV si receptorul, pana reglezi primele LNB-ri , dar satisfactia o sa fie maxima, ai sa vezi.

vreme buna, si bere rece ...!
    Last edited by strike_gabriel; 30th May 2012 at 16:30.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default sat

la ce ti bun 5*E ?
    VuSolo2...VU+duo. digi/upc ..si instalez antene in Dublin..
    http://www.adverts.ie/showproduct.ph...=75301&cat=500

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes
    Last edited by pelisor; 31st May 2012 at 03:40. Reason: ,
    VuSolo2...VU+duo. digi/upc ..si instalez antene in Dublin..
    http://www.adverts.ie/showproduct.ph...=75301&cat=500

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Orice multifeed pe un offset clasic presupune fie niste suporti ancorati direct pe LNB-ul central (asa cum ti-a aratat in link-uri pelisor), fie modificari pe bratul antenei care sustine LNB-ul, asa cum am improvizat si eu candva (aici), dar si multi altii... Se poate in mod sigur si pe antenele tale.

Daca pui pe aia de 110 multifeed, cred ca pentru 19-16-13 tot va trebui sa iei slim, nu-s rele ca si performante acele Inverto Multiconnect, care au si un sistem foarte simplu, ieftin si eficace de multifeed. (vezi aici ca sa-ti faci o idee), poti folosi pentru toate LNB-urile acest tip de prindere, sau poti combina.
    M-am uitat putin cum acopera spoturile satelitilor ce te intereseaza in Dublin si in afara de 1W (spoturile Thor5-T3 si Intelsat 10-02-Spot3) si 16E (spoturile Eutelsat 16C-Europe si 16A-EuropeC) nu ai nevoie de antene prea mari, asa ca vei avea receptie in conditii bune, inclusiv pe multifeed-ul construit pe ce ai acum.
    Last edited by Luke_MS; 31st May 2012 at 10:50.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vasiletina View Post
    Cer sfatul vostru pentru a alege o configurarea multifeed (am citit toate celelalte topicuri pe aceasta tema) - locatie Dublin, Irlanda:

am deja urmatoarele echipamente> Humax Digi+IV / VU+Duo / Sky+HD (card not activate)

Diseqc EMP - Centauri GOTO nn Switch S . 168 cu 8 intrari

Channel Master 1.20m pe 1*Vest
    Coated Dish 1.10m pe 5*Est ( similar cu Triax 110cm)
    Sky UK Dish 0.60m pe 28*Est

Vreau sa receptionez programe pe urmatorii sateliti

Intelsat 1*Vest - DigiTV cu Humax - pun un LNB Twin pentru restul programelor cu conectare in VU+Duo

Astra 28*Est - Sky UK (are un LNB Quad) si am 2 iesiri libere pentru conectare in VU+Duo

Imi trebuie sfatul la configurare:

1. Sa pun un multifeed pe antena de 1.10m pentru 5*E, 13*E (central), 16*E, 19*E
    sau

2. Sa cumpar un multifocus T85 cu multifeed pentru 5*E, 13*E (central), 16*E, 19*E
    sau

3. Sa cumpar un Wavefrontier Toroidal T90 cu multifeed pentru 5*E, 13*E, 16*E, 19*E

Care ar fi aspectele pozitive / negative ale fiecarei variante?

Apoi imi trebuie sfatul la cumparare de LNB (am cateva modele mai vechi Invacom, Smart, Titanium, etc)

LNB Single: (de ales intre)

Invacom Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn - SNH-031
    Inverto Inverto Multiconnect IDLB-SINL20-MULTI-OPP Single 23mm LNB
    Inverto Inverto Black Ultra IDLB-SINL40-ULTRA-OPP Single 40mm LNB 0.2 dB
    Alps Alps Universal Single LNB 0.4dB

LNB Twin: (de ales intre)
    Invacom (Invacom Universal Twin LNB 0.3dB Horn - TWH-031)
    Inverto (Inverto Black Ultra IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP Twin 40mm LNB 0.2 dB)

Astept parerile / sfaturile voastre.
    Eu folosesc urmatoarea schema:

Antena multifocuss T85E85 cu lnb-uri pe 1W,5E,13E,16E,19E si 28E si diseqc 4/1.

- pe 1W+5E - lnb monobloc 6grade twin (pentru ca mai scot spre un receptor);
    - pe 13E - lnb single
    - pe 16E+19E - lnb monobloc 3grade single
    - pe 28E lnb single

Aceste 4 lnb-uri (2 single si 2 monobloc) sunt puse pe un diseqc 4/1 in cascada si la monoblocul de pe 1W+5E mai e legat un receptor.
    Mai am un lnb de 4,3 grade pentru 13E+9E dar inca nu l-am pus ...
    Am mers pe monoblocuri pentru ca distanta intre 2 suporti de lnb la un multifocuss e de minim 4grade asa ca nu era posibil a pune cele 3 lnb-uri de pe 13E,16E si 19E decat folosind monoblocuri.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@ pelisor, Luke_MS,

ma intrebam daca sunt mai performante aceste LNB-uri slim (Inverto Multiconnect) decat cele care au capatul normal (plat/rotund) (Inverto Black Premium / Ultra)?

pentru ca nu vreau sa investesc si apoi sa nu fie pe masura asteptarilor.

Probabil ca voi incerca sa merg pe urmatoarea varianta de feed:

Channel Master 120cm: Intelsat 10-02 1W (central) + adaptor pentru Astra4A (Sirius) 4.8E

Triax (no name) 110 cm: Astra 19.2 - Eutelsat 16A 16E (central) - Hotbird 13

Voi cumpara probabil Inverto Multiconnect Single/Twin cu setul lor de multifeed
    http://www.satshop.tv/Inverto-Black-...it-Single-Twin

Oricum multumesc pentru informatiile furnizate (inclusiv linkuri la Satworld, imagini, etc).

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Antena interesanta a lui ovidiumarius m-a inspirat si acum am una (aproximativ) la fel, insa eu m-am folosit de suportii de pe vechiul multifeed si am rezolvat problema celor 4 grade, am folosit doar LNB-uri singulare (deci nu monobloc).
    Dar iti repet, pe unele pozitii mai ales, cu antenele pe care le ai acum (alea mai mari) se poate concepe un sistem multifeed mai performant ca si receptie, plus pe care il vei simti si din punct de vedere al numarului de frecvente receptionate, dar si ca stabilitatea a marii majoritati al acestor frecvente, pe timp nefavorabil. De asta nu ti-am zis de T85-ul meu.

Inverto multiconnect in mod sigur nu are performantele lui UltraBlack, dar sunt comparabile cu ale multor altora, cu feedhorn normal
    Last edited by Luke_MS; 31st May 2012 at 15:54.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Inverto slim nu sunt mai performante decat cele normale din contra sunt ceva mai slabe, aprox 8-10% va scadea semnalul cu slim fata de normal. De ex pe aceeasi antena cu un Inverto Black Ultra aveam semnal 99%, acuma cu un Inverto slim am 87% pe acelasi program (de pe 1W) dar de dragul unui multifeed mai renuntam si la putin semnal...
    5W+1W+5E+9E+13E+16E+19E+28E+31E+39E, Alma HD2220

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Luke_MS, Priti,

asta vroiam sa aud: o comparatie reala intre cele slim si normale la raportul calitate semnal. ceva im spunea ca totusi cele vanad capul normal vor avea o receptie mai buna a semnalului (fiindca unghiul este mai mare de absorbtie) dar nu gaseam comparatii tehnice pe net.

a. ar trebuie sa fie semnal foarte bun pentru combinatia cu 19-16-13 folosind pe cele slim, parca totusi as merge cu cele normale, avand in vedere ca la antena de 110cm ar trebuie sa intre la limita combinatia respectiva.

b. ar fi posibila si varianta cu slim (19E) - normal (16E) - slim (13E), pentru ca de regula Astra (51dB) si Hotbird (51dB) au semnal mai bun decat EutelsatW16 (49dB pe ambele spoturi unde sunt eu).

ultimul vostru sfat: dintre cele doua variante pe care a-ti alege?

multumesc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)