Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Lamuriti-ma cu cardul Focus

Intentionez sa achizitionezi o cartela focus activ.Inteleg ca , nu trebe sa fac contract si cumpar numai cartela, pe care o reincarc si ma uit la ce platesc.Alta e treaba daca as face un contract.Care e modul mai ieftin sa platesc abonamemtul full?Cartele reincarcabile fara contract sau cu contract?

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu exista mod mai ieftin de a plati abo full
    Peste tot cartelele reincarcabile costa la fel
    Si nu exista cartele reincarcabile cu abonament sau fara

Sunt pur si simplu cartele....cum e orange,vofafone,etc
    ----------------------------------------------

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Nu exista mod mai ieftin de a plati abo full
    Peste tot cartelele reincarcabile costa la fel
    Si nu exista cartele reincarcabile cu abonament sau fara

Sunt pur si simplu cartele....cum e orange,vofafone,etc
    1.Deci sa fac abonament pe numele meu.Platesc abo full si gata, si primesc cartela +receptor.
    2.Sa iau o cartela de aici de pe forum, si atunci iau numai cartele reincarcabile ( pe care razuiesti) si de pe care trimiti codul prin SMS,
    Asta nu stiu, sa fac contract sa nu.
    Intrebarea era: cu contract iau abo full nu stiu ,sa zic 80 ron pe luna.
    Daca iau numai o cartela atunci trebuie sa iau cartele reincarcabile Familia . HD si nu mai stiu care sa fie full.Gandesc bine?

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zottya View Post
    1.Deci sa fac abonament pe numele meu.Platesc abo full si gata, si primesc cartela +receptor.
    2.Sa iau o cartela de aici de pe forum, si atunci iau numai cartele reincarcabile ( pe care razuiesti) si de pe care trimiti codul prin SMS,
    Asta nu stiu, sa fac contract sa nu.
    Intrebarea era: cu contract iau abo full nu stiu ,sa zic 80 ron pe luna.
    Daca iau numai o cartela atunci trebuie sa iau cartele reincarcabile Familia . HD si nu mai stiu care sa fie full.Gandesc bine?
    Daca ei de pe forum poti sa incarci full sau ce vrei tu din optiunile pe care le ai
    Cu contract e acelasi lucru,tot cartele pe care le razuiesti trebuie sa iei

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Normal cele care se vind aici pe forum nu prea sint legale 100%.In momentul cind faci contractul cartela pe care ti-o dau ei nu ai voie sa o instrainezi si ramane in proprietatea lor.Cum o mai inapoiaza respectivul care o vinde altuia?
    Daca intr-o zi se supara cei de la focus si o sa faca update doar pe receptorul lor o cam iei in brate.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea Zotya este urmatoarea:

1: Ce castigi cumparand un card focus de la ''hoti''
    Nimic....numai dezavantaje
    Exista riscul sa se foota cardu in timp ce tu ai reincarcat pe el 2/3/6 sau 12 luni
    Banii aia sunt aruncati......poti sa cauti proprietarul sa te ajute daca il mai......gasesti

2: Ideal este sa mergi intr-un ''chiosc'' autorizat focussat,ai facut frumos un contract,ei iti dau frumos o conserva+antena+lnb+o sacoşă să duci acasă toate astea in custodie,platesti numai cartela verde de activare,si vezi vreo 2 luni moka,ai garantie pe echipament,orice problema ai avea se rezolva imediat fiind pe numele tau.

Si cand te-ai plictisit reziliezi contractul,predai echipamentul si gata

Punctul 2 este cea mai buna optiune,nu te complica cu restul
    Last edited by laur69; 14th May 2012 at 15:05.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Asta nu se prea poate,atat timp cat nu iti dau un decodor hd si iti dau doar cartela sa o folosesti intr-un alt decodor nu vor putea sa faca un update sa imperecheze cardul cu decodorul si sa nu mai poata fi folosit in alt decodor.
    Daca iti ei cardul de pe forum sa ai grija sa fie facut updateul la card in b02 pentru ca,daca vrei sa il faci tu trebuie sa suni la ei si iti cere numele clientului,eventual cauta un card activ.

@laur21,daca se defecteaza cardul mergi cu el la un dealer focussat si ti-l schimba atat timp cat subscriptia nu este expiratra.
    Last edited by paduraru; 14th May 2012 at 15:10.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Ar ma fi ceva ...

Quote Originally Posted by zottya View Post
    ... Intrebarea era: cu contract iau abo full nu stiu ,sa zic 80 ron pe luna. Daca iau numai o cartela atunci trebuie sa iau cartele reincarcabile Familia. HD si nu mai stiu care sa fie full. Gandesc bine?
    Aproape bine - la varianta fara abonament [inca] este valabila "oferta" buy one-get one free.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mateda View Post
    Aproape bine - la varianta fara abonament [inca] este valabila "oferta" buy one-get one free.
    Adica daca am luat o cartela de la Peruvision cu contract pe un an inseamna ca mai am dreptul la una gratis. Ar fi super daca e asa.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariusbxx View Post
    Adica daca am luat o cartela de la Peruvision cu contract pe un an inseamna ca mai am dreptul la una gratis. Ar fi super daca e asa.
    Multumesc pt.toti.Daca ai un contract de un an pt.cartela. ce se intampla in al adoilea an? Trebuie sa achizitionezi din nou o cartela sau asta merge mai departe.Se vinde si la http://www.elstar.ro/?page=shop/brow...efd1cb4e981b24
    Am sunat si fata mi-a zis ca pachetul Familia pe un an costa 380 ron si mai primesc si 8 luni si pachetul Mozaic.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Abonamentul pe un an de zile (pachetul familia) cu echipamentul in custodie costa 345 de lei si ai 12 luni familia,o luna total si 4 luni mozaic,cel mai bine mergi la un dealer focussat.
    Dupa un an de zile reancarci cartela,nu trebuie sa o schimbi,si contractele in custodie sunt pe 2 ani nu pe un an.

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by paduraru View Post
    Asta nu se prea poate,atat timp cat nu iti dau un decodor hd si iti dau doar cartela sa o folosesti intr-un alt decodor nu vor putea sa faca un update sa imperecheze cardul cu decodorul si sa nu mai poata fi folosit in alt decodor.
    Daca iti ei cardul de pe forum sa ai grija sa fie facut updateul la card in b02 pentru ca,daca vrei sa il faci tu trebuie sa suni la ei si iti cere numele clientului,eventual cauta un card activ.

@laur21,daca se defecteaza cardul mergi cu el la un dealer focussat si ti-l schimba atat timp cat subscriptia nu este expiratra.
    nu exista inperechere de cartela cu receptoru doar daca ei receptoru lor in custodie si nu se mai pune problema de update de caid la b02 (asta era acu 2 ani cand a aparut )- acu toate cartelele au updateul facut de ei
    tot ce ai nevoie este un receptor cu cititor universal sau receptor CX (conax)
    eu am cartela de Focus bagata din 2008 in optibox si nu am avut niciodata probleme cu subscriptia iar updateul de caid tot in el l-am facut
    Last edited by STARTREK1; 14th May 2012 at 18:36.
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by paduraru View Post
    Cumpara dumneata un card de la shop,si cand/daca se arde incearca sa-l schimbi la un dealer daca nu esti tu titularul cardului.

Ca la urma urmei despre asta se discuta

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Cumpara dumneata un card de la shop,si cand/daca se arde incearca sa-l schimbi la un dealer daca nu esti tu titularul cardului.
    Ca la urma urmei despre asta se discuta
    si sa mai fie si incarcat cu vreo 6-12 luni cu familia
    mi s-a ars intr-o dimineata (nu a mai mers - era cel alb pe ambele parti) - era incarcat cu 6 luni cu pachetu familia , m-am dus la firma de unde am luat echipamentu mi-au dat alt card si subscriptia au trecut-o pe noul card... fara sa platesc ceva
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariusbxx View Post
    Deci? Are careva un raspuns?
    In ce conditii primesc o cartela gatis?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)