Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation Deschideti reclamatiile / procesele impotriva RCS-RDS

E revoltator faptul de a ti se incalca dreptul de proprietate.
    Suntem o categorie de zeci poate sute de mii de abonati care avem receptoare de satelit cumparate si achitate complet asupra carora NIMENI nu are drept de a le modifica decat proprietarul, adica noi !
    In ciuda acestui fapt compania RCS-RDS a inceput zilele acestea SA NE INCALCE PROPRIETATEA, prin incercarile ( reusite la unii ) de a modifica parametrii de fabrica ale acestor aparate.
    Acest lucru daca se face fara acordul expres al nostru ca si proprietari ai aparatelor, este ILEGAL conform legilor in vigoare din RO.
    Faptul ca tot ei si-au dat singuri cu vechea putere ordonanta prin care acum vor sa bage pe gat la toti un update care sa le salveze fortat "fidelitatea" abonatilor, nu e treaba noastra.
    Acum lucrurile s-au schimbat si reclamatiile depuse la OPC in mod normal trebuie sa aiba castig de cauza pentru categoria celor care sunt proprietari si fara acordul lor AU FOST EFECTUATE MODIFICARI ALE PARAMETRILOR PENTRU APARATELE PROPRIETATE PERSONALA.
    Au dreptul de a face acest lucru echipamentelor lor sau aflate in custodie, chirie.
    Reclamati asadar in scris cu nr de inregistrare la OPC-urile judetene aceasta incalcare a dreptului de proprietate.
    In caz ca nu se rezolva cu OPC trebuie sa ne adresam instantei care in mod sigur ne va da castig de cauza.
    Aceste reclamatii/procese pot fi depuse si de cei cu aparate DIGI + 1,2,3 care nu au primit mesaj privind acordul dvs de update iar update-ul s-a facut deja.
    Nu pot face reclamatii/procese cei la care inca nu s-a facut update-ul fara acordul lor, categorie in care ma incadrez si eu deocamdata.

Probabil mai sunt foarte multe aparate in caz asemanator ca al meu iar eu am sesizat oficial RCS-RDS, telefonic, sa nu mai continue aceasta incalcare a dreptului de proprietate impotriva vointei proprietarilor.

Am initiat acest topic stiind ca citesc responsabili de acolo gen Spartacus sau altii si daca gandesc cu responsabilitate vor opri imediat abuzul asupra proprietatilor altora.
    Ei mizeaza pe faptul ca nu vor fi multe reclamatii pe aceasta speta dar haideti sa nu-i lasam sa faca ce vor mai ales acum ca nu mai au spate portocaliu.
    Last edited by gen70; 8th May 2012 at 18:48.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

despre ce modificari e vorba?
    This post has been edited 86 times; Last edited by bmv_mihai; Today at 19:61..

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca nu esti la curent e vorba despre limitarea accesului doar la programele codate NAGRA.
    Receptoarele vor fi in imposibilitatea de a receptiona programe transmise liber sau FTA.
    In plus exista un meniu modificat si imposibilitatea de a conecta mai mult de o antena prin comutator diseqC.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai in cazu asta ar trebui sa renunti si la dreptul de service gratuit si in caz de buleala sa iti repari singur echipamentul cumparat. Ca de e al tau...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Pai in cazu asta ar trebui sa renunti si la dreptul de service gratuit si in caz de buleala sa iti repari singur echipamentul cumparat. Ca de e al tau...
    Asta am renuntat de mult. Oricum nu are legatura cu topicul.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

La cumparare, cu ce alti provideri mai era compatibil decodorul? S-a pierdut optiunea asta? nu mai merg alte cartele in el?

Nu cred ca s-a pierdit nimic. Cand ati platit decodorul ati stiut ca il veti folosi numai cu Digi.
    A, ca merg disec-uri legate de decodoare, da, poate, dar si decodoarele Dolce stiu disecq. Ca sunt bocate, depinde de operator.

Optiunea ar fi sa rezilitati contractul, si sa mergeti cu decodorul la alt operator care nu vi-l blocheaza, nu-i asa?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai in situatia asta sunt si clientii de la zaharosu' - cel putin abonatii care au cumparat decodoarele. Intr-adevar, clientul stie (daca stie...) de la bun inceput la ce-i foloseste conserva, pe cand cei de la digi au schimbat regula in timpul jocului. Eu am vandut conserva digi in februarie cu 350 de lei, fiind singurul obiect pe care am capatat mai mult decat am dat pe dansa.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Imi amintesc ca inainte sa apara vreu dth pe la noi ati fi lins talpile lu ala care ar fi binevoitsa faca unul. Acum daca aveti optiuni strambati din nas. La banii pe care i-ati investit in treaba asta eu unu nu mai comentez. Si la ce preturi de abo sunt. Daca e asa cum banuiesc eu ca rtc sa fi facut un mic blat cu felix atunci de cade digi sa va vad cum mai strambati din nas la monopol...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Situatia e un pic diferita.Cei de la dolce stiau de la bun inceput ca acele aparate nu receptioneaza FTA.La digi au asteptat sa cumpere clientul dupa care au schimbat conditiile.
    Parerea mea e ca vor sa renunte incet incet la satelit.Aparatele aflate acum la clienti marea majoritate sint vechi si cam abosite.Am reparat zilele astea un 1160 la o vecina si avea cam jumatate din condensatorii electrolitici devalorizati(masurasti cu ESR-metru).O reparatie pe care cei de la digi nu o sa o faca niciodata.Inchipuiti-va in ce stare sint 1120.
    Aparate noi nu se mai gasesc deloc asa ca trebuie sa iasa cumva din afacerea asta.Sint convins ca nu le convin nici costurile inchirierii transponderelor.Transmisia prin cablu e mult mai ieftina si mai profitabila.
    Au deja un numar destul de mare de abonati la cablu pentru a-si permite sa piarda 50% din abonatii pe satelit.Restul ai conving sa treaca la cablu.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

aberatii...
    nimanui nu-i convine sa piarda clienti.
    pina la urma urmei cat ar trebui sa tina un aparat hyundai?
    banuiesc ca multi au dat bani pe alte tvuri,dar au pretentia ca receiverul sa fie impecabil dupa ani
    are dreptate sky,s-au invatat unii cu mofturile si cu preabinele.
    cui nu-i convina sa rezilieze si sa treaca la concurenta.acum 4 ani cine erau cei mai cei cu gspul in grila?!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Atit timp cit platesc pentru moftul respectiv am dreptul sa am si pretentii.
    Suma nu conteaza.Daca tu operator ai cerut 2 ron si eu am dat acesti bani trebuie sa primesc ceva in schimb.Daca acel ceva se modifica in dezavantajul meu am dreptul sa fiu nemultumit.
    Corecteaza-ma daca gresesc:nu digi a rupt concurenta cu preturi mici si calitate asa si asa?Pai atunci nu te plinge de pretul mic.Tu ai vrut sa fie mic.
    Asta a-ti suna cunoscut: http://www.trilulilu.ro/muzica-diver...lama-erdeesh-1

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

in cartea tehnica a receptorului e specificat faptul ca poate receptiona canale FTA?
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yo3fuu3 View Post
    in cartea tehnica a receptorului e specificat faptul ca poate receptiona canale FTA?
    DA...........
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dati-i in judecata, luati-le banii! Eu va sustin.

Cum am zis si mai sus, sunteti liberi sa folositi receptoarele cumparate cum doriti, nu?

Da' cartela a cui e?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gen70 View Post
    E revoltator faptul de a ti se incalca dreptul de proprietate.
    Suntem o categorie de zeci poate sute de mii de abonati care avem receptoare de satelit cumparate si achitate complet asupra carora NIMENI nu are drept de a le modifica decat proprietarul, adica noi !
    In ciuda acestui fapt compania RCS-RDS a inceput zilele acestea SA NE INCALCE PROPRIETATEA, prin incercarile ( reusite la unii ) de a modifica parametrii de fabrica ale acestor aparate.
    Acest lucru daca se face fara acordul expres al nostru ca si proprietari ai aparatelor, este ILEGAL conform legilor in vigoare din RO.
    Faptul ca tot ei si-au dat singuri cu vechea putere ordonanta prin care acum vor sa bage pe gat la toti un update care sa le salveze fortat "fidelitatea" abonatilor, nu e treaba noastra.
    Acum lucrurile s-au schimbat si reclamatiile depuse la OPC in mod normal trebuie sa aiba castig de cauza pentru categoria celor care sunt proprietari si fara acordul lor AU FOST EFECTUATE MODIFICARI ALE PARAMETRILOR PENTRU APARATELE PROPRIETATE PERSONALA.
    Au dreptul de a face acest lucru echipamentelor lor sau aflate in custodie, chirie.
    Reclamati asadar in scris cu nr de inregistrare la OPC-urile judetene aceasta incalcare a dreptului de proprietate.
    In caz ca nu se rezolva cu OPC trebuie sa ne adresam instantei care in mod sigur ne va da castig de cauza.
    Aceste reclamatii/procese pot fi depuse si de cei cu aparate DIGI + 1,2,3 care nu au primit mesaj privind acordul dvs de update iar update-ul s-a facut deja.
    Nu pot face reclamatii/procese cei la care inca nu s-a facut update-ul fara acordul lor, categorie in care ma incadrez si eu deocamdata.

Probabil mai sunt foarte multe aparate in caz asemanator ca al meu iar eu am sesizat oficial RCS-RDS, telefonic, sa nu mai continue aceasta incalcare a dreptului de proprietate impotriva vointei proprietarilor.

Am initiat acest topic stiind ca citesc responsabili de acolo gen Spartacus sau altii si daca gandesc cu responsabilitate vor opri imediat abuzul asupra proprietatilor altora.
    Ei mizeaza pe faptul ca nu vor fi multe reclamatii pe aceasta speta dar haideti sa nu-i lasam sa faca ce vor mai ales acum ca nu mai au spate portocaliu.
    Crede-ma ca nu s-a luat decizia asa de-anpulea... iti urez succes in instanta. Am mai spus si poate ma repet pentru ultima oara: n-ai sanse.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)