Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Drunk Shadow Teacher
    Posts Thanks / Likes

II bun, dar din pacate antenele nu sunt trecute in grila ca sa putem infirma sau confirma suma speculata peste tot. Avand in vedere ce sume sunt trecute acolo tind sa cred ca este avarata suma de 7.000.000 pe Euro pe an, dar sa fim seriosi daca platesti 7.200.000 pt Zone Reality (la 4mil abonati) poti plati 7.000.000 pt antene!
    Oricum DigiTv

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Titlul e foarte sugestiv, cine a facut acel tabel nu a facut decat sa inmulteasca prima coloana! Asa ca tabelul nu cred ca are nici-o valoare!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Avand in vedere ca pe dth nu exista must-carry orice canal cu audienta poate cere bani asa cum si cele tematice primesc destui. La un calcul cu Acasatv care la 1 mil de abonati si un share de 4 ia 840000 de euro nu cerd ca pretul cerut de Intact pe intregul pachet este asa exagerat. Dezavantajul Intact e ca sunt singurii care joaca tare caci daca fac si Mediapro,Prima ,National la fel atunci dth-urile se duc rau pe copca. Problema e ca de pierdut are abonatul (in cazul in care nu creste si calitatea) caci ori o sa plateasca mai mult ori se va uita la ce vrea operatorul sa distribuie.

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu credeti ca este o tampenie legea asta "must carry" ?

Daca s-a facut atunci sa se aplice la toate technologiile (Cablu, Satelit, Terestru) sau daca nu, sa se renunte la ia si toate televiziunile (mai putin TVR) sa se vanda pe piata libera ...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Apropo de TVR . e corect sa platim aproape 1 euro pentru ca puterea (oricare ar fi ea) sa aiba canale proprii?

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

TVR si Raiodifuziunea sunt niste hoti penibili, caracter care-l mostenesc de la statul roman care e la fel de hot si de penibil. Abuzurile prin care aceste institutii incaseaza de la firme niste bani incredibili intr-un mod efectiv fraudulos, vad ca nu mai deranjeaza pe nimeni, vad ca totul e in regula cand tu esti silit si siluit sa platesti pentru ceva ce nu ai nevoie, nu folosesti si nu-l doresti in firma, e cacanarie tipic hotiei ce domnese si se ingrasha in romania, sub tutela statului...

Conflictul asta dintre RDS si Intact e o chestiune de businessuri, nu e de competenta noastra chiar daca le suntem clientii (unii), noi putem sigur sa reclamam si sa ne cerem drepturile prevazute in contract (iar acolo nu cred ca e trecuta vreo grila) si cam atat. Restul sunt pareri personale, nu au valoare juridica. Am vazut un articol aici care m-a lamurit ca problema e la un nivel mai mare decat al utilizatorului de rand de servicii (beneficiarului) si imi pare corect ca e necesara o interventie la acelasi nivel adica al OPC, care se poate auto-sesiza chiar. Dar cum si OPC e un organism de stat, nu stiu daca se va rezolva altfel decat la nivelul celor 2 parti in conflict de interese atat comerciale cat si de alta natura! IN principiu nu vad de ce un operator, oricare ar fi el, ar trebui sa tina cont de fitzele unor televiziuni! E privat, are un business mai bun sau mai rau, banul ii apartine, decizia ii apartine, efectele si le va asuma! Noi putem sa cumparaam sau nu abonamentul lor, lamentarile mi se par de-a dreptul ridicole. Banul de abonament ne apartine, decizia ne apartine daca stam sau nu la acel operator.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca cifrele ar fi reale ar insemna ca RCS plateste ~4 euro/abonat/luna (fara TVA), in conditiile in care abonamentul de baza e 24 lei. Adevarata societate de binefacere

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

1.dupa cuantumul preturilor, cred ca este vechi de peste 5 ani
    2.preturile pot fi pentru firme de cablu obisnuite, cu mii de abonati nu cu milioane, caz in care sunt alte preturi, mult mai mici. Acest tabel nu are nicio legatura cu DTH, cred eu, si a fost "oferit" presei de cine oare? ca sa justifice modesta suma ceruta pentru canalele lor...
    3.apare in lista si telesport?!?! poate vrea sa fie sport.ro
    4.nu-si permite nimeni sa plateasca drepturi mai mult de jumatate din abonamentul luat de la abonati ca nu mai iese afacerea

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

tabelu e o prostie...calculele sant facute din "burta"
    multe din aceste canale sant optionale si nu toti abonati le au activate (NG Wild , Discoveri Scy etc) asa ca nu cred ca pt. cele trei Discovery (Sci ,Travel si Civ) - RCS-RDS plateste 21.600.000 euro pe an
    patetica incercare
    Last edited by STARTREK1; 3rd May 2012 at 16:42.
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pe langa programele platite.........cat costa uplink-ul ? Echipa tehnica....aparatura ? Toti calculeaza ca 80 de programe costa .....sa zicem 15 Euro...........dar restul ? Presupun ca e mai scump decat CATV. Ma insel cumva ?
    DM800+3 DM500 + server Oscam+3CC ........ 93E-31,5W

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by johnny-m View Post
    Avand in vedere ca pe dth nu exista must-carry orice canal ... Dezavantajul Intact e ca sunt singurii care joaca tare caci daca fac si Mediapro,Prima ,National la fel atunci dth-urile se duc rau pe copca. Problema e ca de pierdut are abonatul (in cazul in care nu creste si calitatea) caci ori o sa plateasca mai mult ori se va uita la ce vrea operatorul sa distribuie.
    as fi curios daca inafara de Mediapro,daca Prima (actionar Pro7.de) sau grupul carbo tv (citat carcotasi/National) ar plati cineva ?! pai la prima calitatea lasa de dorit,macar de ar fi ca si PRO7...iar de national....no comment. am inteles idea in sine.de murit nu vor muri DTH.citez din trecut,daca iti mai amintesti cind apareau tv prin cablu...cite programe erau in romana?! pai dth va introduce canale straine sau se va orienta spre cele proprii.recte RTC si RDS au ceva canale proprii.simpatici cei de la Dolce care au info tv de vreo 3 ori ....as fi curios cu ara merge un dth cu canale proprii plus discoveri si nat geo si HBO.eventual ceva programe de la vecini (sarbi,unguri,bulgari).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)