Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Receptie DVB-T mpeg 4 pe placa mpeg 2 Asus mycinema P7131H

Placa Asus mycinema P7131H in combinatie cu Arcsoft Totalmedia 3.5 si Win 7 este in stare sa vizioneze canalele Mpeg4 transmise terestru.
    Placa respectiva se vinde ca si Mpeg2.
    Pe XP nu merge.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Intrebarile pe carele pun eu sint:
    1 Partea hardware la aceaste placi mpeg2 este capabila sa receptioneze si mpeg4 iar decodarea o face pc-ul?
    sau:
    Placa respectiva are ceva in plus de cele obisnuite?

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La toate placile ieftine decodarea o face PC-ul. Eu am prins DVB-T HD cu un stick genius de 2 bani. Insa s-ar putea sa ai nevoie de alt program.

Verifica compatibilitatea placii cu programele DVB folosite des.

v

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

eu cred ca gymi se referea la capabilitatea tunerului mpeg 2 de a receptiona programele mpeg 4 , decodarea bineinteles ca-l face pc-ul si se face diferenta intre a putea prelucra SD sau HD in functie de procesor si placa video , asa si eu am gasit un stick dvb-t hd la un magazin online dar nu era capabil sa gaseasca semnal mpeg 4 nici cu softul proprietar si nici cu soft alternativ gen Transedit

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

In practica la placile DVB pentru PC decodarea (decomprimarea sau randarea) semnalului digital(atentie decodare nu decryptare) se face separat de procesorul calculatorului ori de procesorul placii grafice (mpeg4 dar si in unele cazuri chiar mpeg2). Atentie a nu se face confuzia intre DVB-T si DVB-T2 in ambele cazuri teoretic se poate transmite un flux video atat in format mpeg4 cat si mpeg2.
    Concluzia:
    Placile DVB-T, DVB-S si DVB-C pot decoda programe mpeg4 daca exista pe PC un codec mpeg4, dar nu pot receptiona semnale DVB *2.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci asta inseamna ca inteorie orice placa sau stick mpeg2 ar putea sa receptioneze mpeg4 cu codecul potrivit?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Absolut da, spre deosebire de procesoarele receptoarelor care au integrate in procesor instructiuni de decodare+decryptare a semnalului video.

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Deci asta inseamna ca inteorie orice placa sau stick mpeg2 ar putea sa receptioneze mpeg4 cu codecul potrivit?
    este o confuzie, sa receptioneze e una, sa decodeze e alta
    referitor la receptie, este nevoie sa se cunoasca frecventa, polarizarea, modulatia(aici se ocupa demodulatorul din dispozitivul dvb).
    referitor la decodare, ce iese din demodulator(ts-ul) merge la fitrul sursa iar de acolo la codec-urile aferente.
    daca de decodare se pot ocupa codec-urile fara pb, pe partea de hardware demodulatorul trebuie sa cunoasca modulatia si sa extraga transport stream-ul(ts-ul) altfel, degeaba poate pc-ul daca nu primeste ts-ul.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu ma refeream strict la partea de hardware.
    Inseamna ca producatorii ne vind vechile placi sub un alt nume si la un pret dublu?Exact cum banuiam.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)