Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Samsung UE46ES8000

A venit vremea sa schimb TV-ul. Am gandit sa cumpar un Samsung serie ES8000Q.
    Are cineva asa ceva? Cateva pareri sau chiar sfaturi dat fiind faptul ca ma va costa ceva. Sunt acceptate si alternative. (No Plasma)

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Belea televizoru'

Din cate am vazut prin review-uri ( http://www.tecnozoom.it/tv-lcd/recen...46es8000q.html ) singurul punct negativ e pretul
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by javrica View Post
    ............singurul punct negativ e pretul
    Si nu numai.

Din cate observ mai este si baza care este de tip fix. Pretul nu mai vb., destul de piperat, dar cum nu-mi fac cadou un televizor de cca. 7 ani......... L-am gasit la MediaWorld la 1999 uri.

http://compraonline.mediaworld.it/we...ry_rn=60752633

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu am oscilat intre Samsung UE46ES7000 sau 8000, pana la urma am luat ieri UE46ES7080 (1.899 euro). Singura diferenta fata de 8080 este piciorul (care la 8080 este fix), design-ul un pic diferit si functia micro dimming (adaptarea la iluminatul ambient) care la 8080 se numeste ultra micro dimming sau cam asa ceva. Oricum, diferenta de 200 de euro nu se justifica, asa ca iti recomand seria 7000. Inca nu am avut timp sa-l configurez, dar imaginea e excelenta.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..iti raspunde la comenzile vocale? tuner DVB-S2 sau doar T?
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Raspunde binisor, trebuie putin antrenament. Are sat-receiver HD, cablu si terestru. La gesturi raspunde bine, dar ca sa misti mouse-ul trebuie sa faci gimnastica serios... Mai simplu este pe telecomanda cu touch pad (vine cu doua telecomenzi, una normala si alta cu touch pad si microfon, daca nu vrei sa tipi prea tare la microfonul din TV). Pe skype chat are comanda vocala, recunoaste cuvintele destul de bine, l-am incercat doar in engleza si germana, dar romaneste nu stie.
    Cu ocazia asta am vazut ce banditi sunt astia de la Samsung: un film inregistrat pe Samsungul din dormitor (UE32C6800) nu poate fi redat pe asta nou, apare mesajul de protectie DRM. Adica Samsungurile pot sa play-eze toate formatele, inregistrate fie pe computer, fie pe alte receivere, in schimb nu pot reda inregistrari facute pe alt Samsung... Recunoaste stick-ul, apare titlul cu toate datele inregistrarii, dar play buci. Cu alte cuvinte, stick-ul este casatorit cu televizorul. Mai studiez problema cu Remove DRM. In plus, nu inregistreaza decat de pe tunerul intern, de pe un receiver extern nu vrea.
    La fel se intampla si cu lista de canale: am salvat-o pe stick de la cel vechi si am incercat sa o pun pe asta nou: imi spune ca nu e compatibila, cu toate ca are acelasi format (scm). Si nu e o mare placere sa ordonezi canalele, fiindca se poate face doar cu cate un canal odata si trebuie sa apesi o mie de butoane. Noroc de ChannelListEditor 1.01 ca altfel te prinde iarna.
    Mai trebuie sa testez logarea prin Face Recognition, All Share si IR Blaster. In rest, calitate excelenta a imaginii, receiverul intern de nota 10, dar nu asa de prietenos la folosire si programare.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Am stat bine si am gandit la spusele tale si iti multumesc. Din cate stiu la modelele 2010/2011 mai exista si diferentza de procesor. La inceput si 7000 si 8000 aveau acelasi procesor. In 2011 cu noile serii pe 8000 au pus un procesor un pic mai puternic. Acum am inteles ca incaltza un dual core dar nu cunosc frecventa de lucru daca este aceiasi in ambele cazuri. Ai probat USB din cate am citit. Recunoaste a-trei-a versiune? MKV cum ruleaza?, stie ISO 8859-2?

Multumesc inca o data.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    ............... Mai studiez problema cu Remove DRM............
    Nu doresc sa induc in eroare, dar din cate stiu poate fi eliminat doar prin intermediul PC-ului, pentru moment. Daca aveti ceva nou, corectati-ma, va rog.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Recunoaste a-trei-a versiune? MKV cum ruleaza?, stie ISO 8859-2?
    Nu stiu la ce a treia versiune te referi.
    Nu am incercat pe el inca MKV, dar pe UE32C6800 merg perfect, inclusiv subtitrarile corecte, cu diacritice (se poate alege in menu pentru toate limbile). Singurul lucru de care trebuie sa ai grija este ca file-ul cu subtitrarea sa aiba acelasi nume cu filmul.
    Edit: cred ca te referi la USB3. Nu am incercat, dar chiar daca el nu stie USB3, trebuie sa-l recunoasca (toate USB3 sunt compatibile in jos, doar ca nu beneficiezi de viteza lui).

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Nu stiu la ce a treia versiune te referi.
    Nu am incercat pe el inca MKV, dar pe UE32C6800 merg perfect, inclusiv subtitrarile corecte, cu diacritice (se poate alege in menu pentru toate limbile). Singurul lucru de care trebuie sa ai grija este ca file-ul cu subtitrarea sa aiba acelasi nume cu filmul.
    Edit: cred ca te referi la USB3. Nu am incercat, dar chiar daca el nu stie USB3, trebuie sa-l recunoasca (toate USB3 sunt compatibile in jos, doar ca nu beneficiezi de viteza lui).
    Da, exact, m-am referit la USB 3.0, cat despre subtitrari fac referinta la acest ISO 8859-2 introdus in magazia MKV. Oricum, micul tau review mi-a sporit si mai mult dorinta. Sa-l vizionezi sanatos.

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

L-am testat cam la toate fişierele (55ES8000), am observat o singură problemă:
    Pierde legătura cu serverul NAS Synology (DS211j+), la 40D6500 nu se ntmplă niciodată...

Cam spartan playerul, mai bine apeşi pe SURSE şi-l iei de acolo serverul, ca să te duci n Smart e prea lung traseul...

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by WebMan View Post
    ca să te duci n Smart e prea lung traseul...
    Cat de lung.....are doar aproape 2 locuri
    ----------------------------------------------

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

posesor al acestui TV intreb , se mai pot instala si alte app pe acest model si cum ?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by BANNED View Post
    posesor al acestui TV intreb , se mai pot instala si alte app pe acest model si cum ?

http://wiki.samygo.tv/index.php5/Des...t#USBWebserver

SSRemote ,

Samsung Remote :

Aplicatii care nu trebuie instalate , numai copy pe PC sau Laptop , dar merg super , in caz care nevasta/ prietena a confiscat Telecomanda si vrei sa o shochezi schimbind canalele TV ului
    cu PC ul . Pt. App uri , s-a cam dus timpul , Samsung a reusit sa blocheze accesul la root ul TV ului , daca citesti pe forum ul Samygo , vezi ce si de ce . A , era sa uit tre sa ai un Router , la care sa aiba acces si WiFi ul TV ului si PC /Laptop u !
    Last edited by Heidecken; 24th September 2012 at 18:19.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

a incercat cineva tunerul sat cu diseq swich cu 2 sau 4 lnb ? eu ma chinui de cateva zile si problema e ca nu vede decat primul sat !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)