Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Unhappy Good bye analog, welcome digital!

O lacrima imi curge pe obraz
    Cand imi aduc aminte de trecut

Consider ca disparitia erai analogice (cel putin in domeniul satelitului) merita un topic separat pus la loc de cinste pe aceasta arie. Intocmai ca ciclul vietii si al mortii, si aceasta era se stinge incet dar sigur, lasand urmasilor amintiri spre posteritate, care-i vor lasa muti de uimire pe baby-boomer-ii nascuti post '2000.
    Analogicul merita un muzeu numai al sau pentru ca copiii digitali sa vada care a fost izvorul tehnologiei pe care azi o invartim cu totii pe degete!
    Puricii au ajuns istorie, sufocati de claritatea si limpezimea digitalului, ei sunt doar oglinda trecutului!
    Cat ne va mai pasuit timpul si tehnologia, vom mai putea numara puricii doar pe antena de camera.
    Urmand linkul dat de colegul satlex, mi s-a confirmat trista veste:
    http://www.satellites.co.uk/forums/a...chedule-3.html
    Indemn pe cei ce mai aveti dispozitive prafuite din vremuri de demult, sa capturati chiar inainte de decesul analogicului ultimele franturi de viata ale acestuia.
    People tell they're sorry when the evil is already done

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

unui mort ai cinstesti memoria si porti respect pentru ce a facut/asa si cu analogicul,vrem nu vrem i-si va da obstescul sfarsit/mai are cateva zile si gata/
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    O lacrima imi curge pe obraz
    Cand imi aduc aminte de trecut

Consider ca disparitia erai analogice (cel putin in domeniul satelitului) merita un topic separat pus la loc de cinste pe aceasta arie. Intocmai ca ciclul vietii si al mortii, si aceasta era se stinge incet dar sigur, lasand urmasilor amintiri spre posteritate, care-i vor lasa muti de uimire pe baby-boomer-ii nascuti post '2000.
    Analogicul merita un muzeu numai al sau pentru ca copiii digitali sa vada care a fost izvorul tehnologiei pe care azi o invartim cu totii pe degete!
    Puricii au ajuns istorie, sufocati de claritatea si limpezimea digitalului, ei sunt doar oglinda trecutului!
    Cat ne va mai pasuit timpul si tehnologia, vom mai putea numara puricii doar pe antena de camera.
    Urmand linkul dat de colegul satlex, mi s-a confirmat trista veste:
    http://www.satellites.co.uk/forums/a...chedule-3.html
    Indemn pe cei ce mai aveti dispozitive prafuite din vremuri de demult, sa capturati chiar inainte de decesul analogicului ultimele franturi de viata ale acestuia.
    niciodata claritatea analogicului nu va fi intrecuta cea de digital. La ce compresie se foloseste acum, si datorita lipsei de bani… analogul ramane analog .

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Purecii o sa fie inlocuiti de macroblocuri o buna perioada de la debut intr-o mare parte din teritoriu,n-am fost in stare sa acoperim analogic ce sa mai zic de digital.In acest sens Sibiul a fost un exemplu de „viitor” de care mi-e teama.
    Cel putin in analogic aveam receptie in zona rurala,cu zgomotul corespunzator suprapus peste semnalul util,insa programele erau perfect vandabile.
    In digital va fi liniste,nu cred ca vor fi multi de la sate care isi vor construii sisteme de antene in UIF mai mari decit casa pentru a receptiona o eventuala transmisie digitala de la orasele invecinate.Cel putin in zona de deal/munte va fi o provace demna de Dx si nu de uz casnic.In cazul asta DHT-urile si cablu vor intra masiv sa acopere golul creat.
    Asa va fi debutul erei digitale,ca internetul la sate...la tara abia am 2 linii pe telefonul mobil si am casa in virful dealului...vai de steaua celor care locuiesc in vale,o sa aiba digital terestru atunci cind va fi colonie pe Luna si o sa scape semnal de la ei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)