Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Planurile MAX (si ale altora, poate ...)

De curand, operatorul DTH MaxTV a oferit o solutie operatorilor CATV mai mici, pentru introducerea in retelele lor de cablu a serviciilor digitale. Mai precis, la un pret accesibil, operatorii CATV vor putea sa faca pasul de la televiziunea analogica la cea digitala.

Cum? Cu ajutorul unui modulator QPSK (satelit) to QAM (digital cable), care costa pana la 1000 Euro, un transponder (adica 16 canale) va putea fi introdus pe cablu in locul unui canal analogic. Asta inseamna ca sacrificand 2 frecvente, va putea fi introdus pe cablu intreg pachetul MAX.
    Receptia acestora se va face cu un receptor CATV, evident cu VIA, care va costa pana la 50 de euro.

Existand asadar aceasta solutie, ma gandesc la Focus (unde actionar este UPC, "numero uno" pe piata CATV din Romania) care, cine stie, poate va fi folosit si el in viitor in aceleasi scopuri in retelele UPC-Astral. Nu mai vorbesc de Digi, care are pozitia asigurata pe piata DTH, si care stim noi cine e "numero due" in CATV Romania. Si, cu siguranta, televiziunea prin cablu va trece si ea in digital in urmatorii ani, deci poate aceste planuri Focus-Digi nu sunt doar aberatiile mele.

Asa ca, in lumina noilor planuri, nu mai suntem asa siguri ca unii sau altii vor da sau nu faliment!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

spune-ne si noua un oras unde functioneaza asa ceva...

eu nu cred ca merge undeva...max nu are dreptul de a furniza pograme la cablisti...
    calitatea max este sub catv...unde mai pui conversia digitala si transmisia la distanta...

care este avantajul firmei de cablu ca abonamentul merge la max in loc sa-l ia cablistul?...si care abonat mai da 50 euro pe un receptor?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

spune-ne si noua un oras unde functioneaza asa ceva...
    Am spus "planurile". Solutia a fost prezentata doar, eu cred insa ca se poate pune in practica. Atata timp cat cu acelasi modulator se poate introduce 1 transponder cu canale FTA pe o frecventa de cablu (modul comercializat de mai multe firme), nu vad de ce 1 transponder MAX nu se poate. Oricum, baietii de la Max au spus ca in ian-feb, chestia ar trebui sa functioneze. Eu unul astept sa vad.
    max nu are dreptul de a furniza pograme la cablisti...
    Ba da, are acest drept. Antena 3 si Telsport pot fi preluate de operatorii CATV de pe MAX (la fel cum si AXN poate fi preluat de pe Digi). In urma cu 1 luna stiu ca purtau discutii cu reprezentantii HBO (nu cunosc rezultatul lor).
    calitatea max este sub catv
    Fata de RCS si UPC, ai dreptate. Insa pentru restul, unde fibra optica abia acum se descopera, iar raportul semnal/zgomot nu prea e cum trebuie (purici, interferente) calitatea MAX e superioara. Probabil stii ca necesarul de raport semnal/zgomot la digital e mai mic decat la analogic.
    unde mai pui conversia digitala si transmisia la distanta...
    Ce vrei sa spui? Nu se mai face nici o conversie. Se schimba doar modulatia, ptr. a fi semnal compatibil CATV. Exact aceasi imagine care se vede pe receptorul de satelit MAX, se vede si pe receptorul de cablu.
    care este avantajul firmei de cablu ca abonamentul merge la max in loc sa-l ia cablistul?
    Drepturile catre televiziuni se platesc la fel ca inainte. Dupa ce spun cei de la Max, se va plati in plus doar o mica taxa per canal/per abonat. Chestia e valabila in primul rand ptr. introducerea pachetului HBO, deoarece acestia cer neaparat stb la abonati. (exista si alte solutii, dar mai scumpe: analogica-dar care nu stiu ce viitor are, si tot digitala, urmand tot lantul de codare: analogic-stream mpeg2-muxer-scrambler-modulator, dar care ajunge la vreo 30.000 euro)
    ...si care abonat mai da 50 euro pe un receptor?
    Oricum, daca vrei sa le dai HBO trebuie sa le dai receptor (fie el analogic sau digital). Nici un abonat n-o sa-ti dea 50e, trebuie ori sa-l dai gratis, ori sa ceri chirie pe el. (cum de altfel fac si operatorii CATV mari)

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

la mine in zona se munceste mult pentru introducerea pachetelor digitale pe catv.se fac teste si cred ca in curand serviciul va fi functional
    boy2good

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)