Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Din nou despre RTL Klub la Digi

Daca cei de la Digi nu ar fi observat atunci ii anunt eu pe aceasta cale ca la aceasta ora acest program nu se mai vede deloc in locul lui fiind doar o mira...
    Nici TV 2 nu se mai vede, imaginea pe acest program fiind desincronizata...pe MTV 1 imaginea este decalata in timp fata de sunet iar de cind sa introdus sunetul in lb.maghiara pe Viasat Explorer&History sunetul se aude extrem de prost in ambele limbi...

Din moment ce NIMENI dintre cei care au platit si pt.pachetul extra 2 si sint membri activi pe acest forum nu au semnalat aceste probleme(inclusiv moderatorul acestei sectiuni care din cite stiu are extra 2)consider ca nimeni nu urmareste aceste programe deci propun inlocuirea lor din grila... ba chiar as merge mai departe si as propune desfintarea completa a acestui pachet spatiul astfel eliberat fiind folosit pt. introducerea unor noi programe care ar avea o audienta mult mai mare de ex.Taraf tv,Mezzo,Boomerang etc.
    Daca cei de la Digi nu sint in stare sa retransmita aceste programe fara probleme atunci ar fi mai bine sa nu le mai transmita deloc!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

tv2 si rtl klub se preiau terestru si apoi se transmit spre bucuresti dupa cite stiu eu...sunt probleme cu calitatea semnalului terestru si conversia lui...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

sa stii ca ma uit ... nu prea mult ai dreptate si mai mult pe Viasat 3 ... insa acum ma uit pe A+ ... si sunetul merge la fel cum la Hir TV ... ca tras pe magnetofon... oricum Digi nu va renunta la acest pachet pentru ca acest pachet este un pachet cu succes care a adus destul de multi abonati la Digi ... insa crede-ma ca se va rezolva. Poate ca va trebuii sa asteptam inca 2-3 luni in cel mai rau caz dar mai vorbim despre acest pachet la primavara ...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Re: Din nou despre RTL Klub la Digi

Quote Originally Posted by zozosat
    Daca cei de la Digi nu ar fi observat atunci ii anunt eu pe aceasta cale ca la aceasta ora acest program nu se mai vede deloc in locul lui fiind doar o mira.....
    Din moment ce NIMENI dintre cei care au platit si pt.pachetul extra 2 si sint membri activi pe acest forum nu au semnalat aceste probleme(inclusiv moderatorul acestei sectiuni care din cite stiu are extra 2)consider ca nimeni nu urmareste aceste programe deci propun inlocuirea lor din grila...... Daca cei de la Digi nu sint in stare sa retransmita aceste programe fara probleme atunci ar fi mai bine sa nu le mai transmita deloc!

zozosat in fiecare zi nu pot sa protestezi...dar sa stii ca se uite destul de multe lume ...adevarat ca si pe mine ma deranjeaza mult calitatea sunetului ..etc , dar asta e . Sper ca MrMxyzptlk va avea dreptate si se va rezolva aceste deficiente.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@cableguy
    Doar TV 2 se mai receptioneaza terestru si si acela din Ungaria si nu de la Oradea, in schimb RTL klub se pare ca vine dintr-o alta sursa decit o antena terestra...

@MrMxyzptlk
    Acest pachet a adus intr-adevar foarte multi abonati la Digi printre care se numara si rude,vecini,prieteni si alte cunostinte de-ale mele celor care am facut greseala sa le recomand sa-si demonteze padurea de antene terestre cu care receptionau gratis toate programele romanesti si unguresti mai importante si i-am convins sa-si cumpere Digi cu ajutorul caruia pot vedea acelasi programe cu ajutorul unei singure antene de mici dimensiuni...ei bine acesti oameni ori de cite ori nu vad RTL klub pe Digi ma suna pe mine sa ma intrebe de ce naiba acum ca platesc si abonament nu pot vedea programul preferat...iar eu nu prea stiu ce sa le spun decit ca sa astepte ca in curind aceste probleme se vor rezolva...si asta se intimpla deja de luni de zile...

Cred ca nu mai este un secret pt.nimeni ca RCS-RDS vrea sa intre si pe piata din Ungaria cu Digi tv intr-un fel sau altul... acest fapt se vede clar din toate miscarile pe care le-a facut Digi in ultima perioada...aparitia a din ce in ce mai multe programe doar in lb.maghiara,aparitia sunetului in lb. maghiara la toate programele la care acest lucru este posibil,aparitia unui nou soft care are acum meniul si in lb.maghiara soft cu care va fi posibil in viitor sa opresti subtitrarea pe programele care au sonor si in lb.maghiara pt.a nu-i deranja pe viitori abonati din Ungaria care nu sint obisnuiti cu subtitrarea la ei toate programele fiind sincronizate si exemplele ar mai putea continua...era si timpul ca UPC sa aiba macar un concurent pe piata DTH din Ungaria unde ei detin monopolul absolut practicind niste preturi astronomice pt. niste servicii destul de slabe calitativ...in schimb pt.a avea din ce in ce mai multi abonati pt.pachetul extra 2 cei de la Digi ar trebui sa rezolve odata pt.totdeauna problema celor doua programe (RTL Klub si TV 2)programe care au cea mai mare audienta atit in tara vecina cit si in tara la noi...
    P.S MrMxyzptlk-A+,Hir tv sau Viasat 3 se pot receptiona si cu DM 500 pe care il mai ai din cite am inteles direct de la sursa deci nu inteleg de ce te chinui sa-l urmaresti pe Digi...
    @Gyuri
    Nu trebuie sa protestezi in fiecare zi ci mai degraba trebuie sa semnalezi problemele aparute in momentul in cere ele apar in numele celor pe care-i reprezinti adica a familiei a prietenilor etc. adica in numele tuturor celor care au un abonament la Digi si nu au calculator sau conexiune la internet ca tine sau nici macar un telefon de la care sa sune la Digi sa semnaleze problemele aparute...cei care se ocupa de transmisia Digi tv sint prea putini la numar si au foarte multe treburi de rezolvat pe parcursul unei zile deci nu au cum sa stea si sa urmareasca toate cele 58 de programe non- stop sa vada daca sint sau nu probleme cu programele transmise...tocmai de aceea este bine sa semnalam noi problemele aparute stiind ca cineva acolo sus la Digi ne citeste...spun asta pt.ca ori de cite ori am semnalat o defectiune sau alta aici pe forum in nici 10 minute s-a rezolvat si asta chiar si duminica...deci posteaza te rog cu incredere pt. ca nu o faci degeaba...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

probabil ca in perioada urmatoare vor duce programele pe fibra din ungaria...sunt echivalente cu antena 1 si pro tv de la noi ca audienta...fara ele nu se poate intr-un pachet maghiar...

ca sa intre in ungaria cu dth trebuie sa aiba 2-3 transpondere numai cu programe unguresti plus ceva special...nu neaparat programe in plus...preturi mici ca in romania...si le ia clientii la upc...si ungurii se uita la bani...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

RDS-RCS va fi preluat de Deutsche Telekom / Magyar Telekom

concluziile ... le trageti voi ...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

pina la urma trebuie sa-i preia si pe ei cineva...un telecom mare...imi venea sa zic un "licurici" mare...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

amadeus de unde ai luat ca RCS-RDS va fii preluat de Deutsche Telekom? Te rog frumos daca vii cu asemenea enunturi, arata-mi si sursa, sau comunicatul sau asa ceva ...

Zozosat: stiu ca Hir si A+ si Viasat 3 (oricum Viasat 3 in curand numai in NDS) se poate urmarii pe alti sateliti dar sincer nu prea am chef sa ma scol de fiecare data cand vreau sa ma uit pe AXN si Pro TV si Discovery si sa mut antena pe alte pozitii. Tocmai asta este avantajul unui operator DTH: totul la un loc. De asta ma chinui. Si tu zici ca ati scos antenele terestre, si mai bine sa se scoate pachetul Extra II si voi va uitati prin antene terestre. Foarte bine. Insa restul? Cine locuieste la Bucuresti, Brasov, Covsana, deci nu locuieste la granita ... RCS prin Digi ofera o solutie alternativa si acceptabila.

CableGuy eu zic ca 1 TP cu canalele Unguresti ajung, pt. Ungaria. Restul le vor rezolva din "sharing" deci toate canalele tematice si cu audio maghiar si subtitrare obtionala. Zic eu, dupa ce au introdus inca un rand de Audio 2 in lb. maghiara si se fac teste la subtitrari obtionale la National Geographic ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

revenind la Deutsche Telekom: nu este prbabil sa-l preia pe RCS-RDS atat timp cat exista o intelegere intre Orange si D.T. ca in afara de anglia nu vor fii prezenti in aceeasi tara amandoi. Si asta este oriunde asa. Cauta pe Softpedia despre acest lucru pt. ca s-a discutat acum 1-2 ani, cand a existat si un comunicat oficial din partea celor 2 firme, ca s-a ajuns la un acor comun in acest sens ...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@MrMxyzptlk
    Vezi tocmai asta este problema...eu care stau la granita si receptionez RTL klub terestru vin aici pe forum si semnalez daca pe Digi nu se mai vede desi nu ma deranjeaza prea mult iar voi cei care stati la Bucuresti,Brasov,Covasna si nu aveti alta posibilitate sa vedeti aceste programe decit prin Digi intrati aici pe forum si nu scrieti nimic mai bine va uitati la ecranul negru decit sa scrieti...de aici am dedus eu ca audienta acestor programe in zonele mai sus amintite este foarte mica drept urmare am propus si propun in continuare desfintarea acestui pachet...sau macar scoaterea din grila Digi a programelor RTL klub si TV 2 daca nu reusesc sa-l retransmita in conditii bune...
    @amadeus
    Confirm si eu ca RCS-RDS nu va intra pe piata maghiara datorita faptului ca va fi cumparat de Deutche Telecom...ceea ce ai auzit/citit tu prin alte forumuri sint doar simple zvonuri...de fapt RCS-RDS este prezent in Ungaria si Slovacia de multa vreme avind acolo retele de cablu...urmeaza acum sa se extinda si cu Digi pe acolo intr-un fel sau altul...

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Interesant, de zeci de ori am semnalat problemele, si nimeni nu a raspuns. Asa ca.....
    Si inca o chestie, se lucreaza la aceste probleme care NU tin de Digi, semnalul vine prin FO de la Budapesta (TV2 e terestru de la Oradea).
    Din toata treaba asta cele mai multe probleme le au cei de la tehnic digi deoarece nu pot face nimic si tot pe ei se da vina...
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

De acord cu @zozosat, noi trebuia sa sesizam prima data problema cu RTL. Dar nu sunt de acord, ca aceste sesizari au un efect real. De mai multe ori a fost sesizat ca sunetul in general la Extra 2 este de toata jena. Sincer sa fiu, nici nu inteleg cum se pot intampla aceste lucruri, daca totul se transmite digital (banuiesc ca din Budapesta RTL vine pe fibra optica deja in mpeg2. Sau?) Sa nu vorbim de exemplu de sunetul la HirTV...
    Aceste lucruri au fost sesizate de mai multe ori, si iata ca nu s-a intamplat nimic. Am tendinta sa cred, ca aceste probleme (sau majoritatea lor) nu au nimic de a face cu RCS-RDS.
    Inca o data: de acord ca noi trebuia sa semnalam prima data, dar pur si simplu eram atat de suparat, cand am ajuns acasa si am vazut bezna, ca pana la ora 24 m-am uitat la BBC Prime.
    Outdoor: Gibertini 125 66°E - 30°W, Triax Unique multifocus 23°E - 1°W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 46°14'N 25°11'E.

Hockey Fan Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amadeus
    ... RDS-RCS este detinut de un fond de investii, d-l Teszári este minoritar, deci in scurt timp va fi vandut ...
    No man, RCS&RDS este detinut de o firma olandeza OFFSHORE, al carui actionar majoritar (85%) este Teszari Zoltan, restul de 15% este detinut de 3 persoane. Deci RCS&RDS este al d-lui Teszari Zoltan.
    3 X DIGI TV in chirie (2X1120 + 1X1160), două receptoare analogice (Teletronic Kopernikus şi Fuba) nefolosite, tuner KWORLD-DVBS-300U.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

http://www.wall-street.ro/articol/IT...lie-pentru-3G/

Compania Magyar Telekom (detinuta in proportie de 60% de Deutsche Telekom) a declarat recent ca intentioneaza sa fie prezenta pe toate segmentele pietei de telecomunicatii din Romania, pana la sfarsitul anului 2006.

in acest articol se mentioneaza ca Magyar Telekom (Deutsche telekom) doreste sa intre pe piata telecom din Romania. nu cred ca daca Orange este deja prezent in Romania, D.T. nu mai are loc ...

... in cea ce priveste RDS-RCS ... am pus semnul intrebarii, deci la nivel de zvon ... dar zvonuri care nu vin numai de pe forumuri ...

... RDS-RCS este detinut de un fond de investii, d-l Teszári este minoritar, deci in scurt timp va fi vandut ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)