Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8

Thread: O recomandare?

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default O recomandare?

Buna ziua
    Daca ma poate ajuta si pe mine cineva nu ma pricep in domeniul acesta , nu am facut nici o dat asa ceva.
    Parinti mei sau undeva in Spania si vreau sa le iau un calculator si vreau sa le montez si lor tv macar romani ( nu vreau rds pt ca am avut si nu mai merge )
    Va multumesc .
    Asptep un raspuns
    O zi placuta

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce legatura are computerulul cu montatul romanilor

Ori nu te-ai explicat bine ori n-am inteles eu nik
    ----------------------------------------------

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Ce legatura are computerulul cu montatul romanilor

Ori nu te-ai explicat bine ori n-am inteles eu nik

Eu vreau o idee cum sa le montez un dispozitiv pt TV sa vada posturi ROM si un pret ceva ? Multumesc

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai ai nevoie de un dispozitiv de receptie cu o parte exterioara si una la interior.
    In exterior ai o antena care e bine sa fie de macar 80 cm, LNB universal, cabluri si in functie de discutia de mai jos, pot sa mai fie niste accesorii:
    In interior tu practic optezi sa folosesti un calculator si o placa de captura pentru a afisa imaginea; ar mai fi posibila si varianta cu reciever (cu abonament sau doar pentru ce e liber) si un TV.

La exterior se poate discuta:
    1 - daca vrei sa fie fix pe o singura pozitie de satelit; nu mai exista alte elemente decat cele de mai sus;
    2 - fix, insa cu mai multe pozitii de satelit (multifeed); mai ai nevoie de un comutator diseqc ales in functie de nr. de pozitii si niste cabluri; antena poate sa fie mai speciala si ea, dar nu obligatoriu, insa atunci iti trebuie si niste suporti suplimentari pentru LNB-uri; reglajul se face pe fiecare LNB in parte;
    3 - mobil (motor HH sau actuator) pe o multime de pozitii; ai nevoie de acel sistem de rotire HH si ai terminat, sau o montura mobila si un actuator (motor telescopic); reglajul trebuie permita urmarirea curbei de sateliti;

La interior ai de ales deci intre un receptor stand-alone sau placa de captura, cu avantaje si dezavantaje.
    In cazul receptorului stand-alone lucrurile pot fi muult mai simple, utilizarea foarte simpla, iar daca exista un abonament convenabil (recomand Focus din multe motive), poti opta pentru varianta 1 de antena si gata! Daca vrei doar ce e free, ai dezavantajul ca ce vine din Romania, e imprastiat pe mai multi sateliti si deci trebuie sa alegi una din variantele 2 sau 3 de antena. In cazul palcii de captura care vad ca te intereseaza mai tare, ai de facut iarasi un compromis intre o serie de avantaje si dezavantaje. Avantajul major este ca asa poti face o multime de artificii, este foarte configurabil, iti permite sa accesezi orice frecventa. Dezavantajul este ca trebuie sa ai niste cunostinte destul de serioase atat legat de domeniul satelitilor, dar si legat de folosirea calculatoruli. Fie ca e pe USB fie ca e in interior, placa de captura (DVB-S sau S2 pentru HD) are performantele limitate cel mai mult de nepriceprea in folosirea ei...

Eu totusi iti recomand sa iei un abonament la un DTH, cu receptorul configurat si activat, il duci in Spania doar pe ala si acolo rezolvi o instalare extrem de facila a unei antene corespunzatoare, la costuri absolut accesibile. Ti-am recomandat acel Focus pentru ca are niste avantaje clare fata de ceilalti:
    - nu se face un abonament clasic, seamna cu modalitatea de plata pe telefonia cu cartela reincarcabila, insa exista o obligativitate de minim 2 ani de continuitate
    - plata abonamentului se face pe pachete care se activeaza cu acele cartele de reincarcare, insa poti alege de la luna la luna ce pachet doresti; se cumpara aici in tara, iar activarea face functional receptorul oriunde o fi el.. deci tu le platesti aici si ei acolo vad fara sa aiba treaba cu plata lui.
    - satelitul emite pe spoturi care pot fi receptionate fara probleme in Spania, la o calitate buna, cu antene de maxim 80-90cm (adica ieftine)
    - daca cumva se defecteaza receptorul, cartela permite sa fie utilizata in cele mai ordinare si mai ieftine receptoare, pana eventual se trimite in tara spre a fi rezolvat.

Preturile variaza enorm, de la 150 de ron in cazul Focus, unde ai incluse 6 luni de abonamente a pachetului de baza, dar si un kit ce contine antena (cu sitem de prindere si suport), LNB, ceva cablu si receptorul lor, apoi 400-500 pentru sistemele cu receptie free si receptor stand-alone, 500-600 idem dar cu placa de captura pt. PC, iar preturile pot urca extrem de rapid pana la mii de lei cand vrei scule mai deosebite.

Si inca ceva.. daca ai avut Digi, inseamna ca deja ai o antena gata instalata, pt. ca Focus e pe aceeasi pozitie insa emisia e mai puternica. Deci duci doar tunerul, il legi la antena si ai terminat elegant treaba.
    Last edited by Luke_MS; 23rd March 2012 at 13:05.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sau daca vrei moka si tot le instalezi un PC in casa,gasesti zeci de canale romanesti in sopcast....uite citeste linkul de acilea
    ----------------------------------------------

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La fel iti recomand ca @LUKE_MS , sa te orientezi spre un abonament de Focussat
    Ai tot ce-ti trebe si nu esti dependent de internet , plus de asta e destul de incomod sa stai in fata calculatorului sa te uiti la tv...

LED 3D,VU+ uno,PS3 slim 320GB,offset 1.10,hh,4xdolceHD,rcs-rds

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cu calculatorul ai posibiltatea prin team viewer sa le restrictionezi anumite canale !

EXPERT GIGABLUE & IPTV Mentor

Posts Thanks / Likes

cred ca receptorul e ce a mai buna solutie,treaba cu pc cam cade fiind vb de parinti tai

tare as vrea sa vad cum se muta pe rand si se aseaza in fata monitorului,care are o diagonala grozav de mare,ca sa se uite la romani.....numa daca ii inveti tu sa activeze al doilea monitor in placa video si sa transfere imaginea pe tv,desi..........

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)