Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cum se monteaza ?

Salut,
    se da un perete exterior izolat si finisat cu polistiren de 100 mm. Cum sa instalez pe el un suport de antena astfel incat sa nu "deranjez" izolatia ?
    Multumesc.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    Salut,
    se da un perete exterior izolat si finisat cu polistiren de 100 mm. Cum sa instalez pe el un suport de antena astfel incat sa nu "deranjez" izolatia ?
    Multumesc.
    o lucrare solida nu va iesi fara sa spargi izolatia,cu timpul va ceda.Mai bine decupezi prinzi talpa suportului solid de perete si apoi refaci izolatia.Sau folosesti suporti din aceia trepied ce necesita gauri in izolatie mai mic.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

solutia cea mai sigura ar fi cu suportul direct pe perete , dar daca trebuie neaparat pe polistiren cred ca o idee buna ar fi sa folosesti o bucata de teava de aprox 11 cm in care sa introduci surubul la toate cele 4 gauri sau macar la cele 2 de jos .
    Nu mi aduc aminte sa fi facut la polistiren de 10, dar la 5 solutia a functionat , teava o lasi in afara cam 5-10 mm si asa ai un punct solid care nu permite ca suportul sa se afunde in polistiren...
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

exista niste suruburi speciale pentru montat chiuvetele de baie. la un capat este filet metric iar la celalalt este filet pentru lemn, dibluri de plastic. trebuie sa construiesti ceva asemanator, eventual sa sudezi in prelungirea filetului metric inca o bucata. apoi faci gaurile in perete, pui 4 dibluri, insurubezi suruburile in dibluri. pe partea cu filetul metric pui 4 piulite care vin pina linga izolatie, deasupra 4 saibe, deasupra suportul, din nou 4 saibe si la urma ( ai ghicit )4 piulite. poti umple spatiile la sfirsit cu silicon sau cu spuma. este o prindere solida si mai ai avantajul ca poti si regla suportul sa fie drept. am folosit de citeva ori metoda si ma gindeam sa o brevetez la osim, ca tare-i buna.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

...sau poti sa incerci sa prinzi suportul, daca e cu brat, pe tavan, si sa-ti stea televizorul atarnat

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

nirolf - nu a zis nimic de dimensiunea antenei ca sa aplice metoda ta... la un prieten ca sa nu mai strice izolatia i-am montat antena pe teava de fier de la bransament sau da si tu o gaura in tabla de la casa si bagi o teava si o prinzi de capriori
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    Salut,
    Multumesc.
    Singura solutie ar fi prin OSMOZA.

Si acu serios, iei 2 bare filetate le tai in 2 si dupa cum zicea mai sus nirolf, le prinzi cu dibluri (dar dibluri mari de metal) in perete si piulite+saibe la mijloc pentru a putea regla pozitia suportului si sa nu deranjezi ampora.
    Eu am pus asa o antena multifocuss cu 7 lnb-uri.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by javrica View Post
    ...sau poti sa incerci sa prinzi suportul, daca e cu brat, pe tavan, si sa-ti stea televizorul atarnat
    Gresesti profund ... antena atarnata de tavan ... tv-ul il poate tine in brate .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)