Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: parchet

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default parchet

nicule, pls lasa aici pana primesc ceva raspunsuri, thx

in zona marcata de sagetile rosii, parchetul, lacul de pe parchet a fost zgaraiat de piciorul unui fotoliu

am slefuit pana la lemn si am dat cu lac din spray

dupa slefuire, lemnul avea o culoare deschisa, dar dupa ce am dat cu lac, lemnul a primit o nuanta inchisa

lacul folosit este transparent

cunoaste cineva motivul ?

am crezut ca lemnul slefuit proaspat, este ud din cauza lacului, dar dupa cca o saptamana a ramas neschimbat

Last edited by -=SAT=-; 19th March 2012 at 03:58.
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Bunic Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by -=SAT=- View Post

in zona marcata de sagetile rosii, parchetul, lacul de pe parchet a fost zgaraiat de piciorul unui fotoliu

dupa slefuire, lemnul avea o culoare deschisa, dar dupa ce am dat cu lac, lemnul a primit o nuanta inchisa

am crezut ca lemnul slefuit proaspat, este ud din cauza lacului, dar dupa cca o saptamana a ramas neschimbat

Lemnul cu timpul asi schimba culoarea la suprafata devine mai inchis din cauza lumini.
    Trebuie sa schlefuiesti tot parchetul si dupa aceia sa-l dai cu ceara ca sa obtii o nuanta pe toata suprafata.Asa am facut eu.

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Mai slefuieste o data si da-l cu wasserlack.

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema e simpla. Orice parchet din lemn, inainte de lacuire se "sigileaza" neutru, astfel incat nu mai absoarbe in structura. Apoi ii faci ce vrei.
    --BUIE MLANA-- MAI BINE O ZI SOIM DECAT O SAPTAMANA CIOARA

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Posibil sa nu fie slefuit cum trebuie, mai slefuiestel mai mult.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Mai slefuieste o data si da-l cu wasserlack.

.
    poate sa-l mai slefuiasca cat vrea.
    deja a patruns in fibra lemnului adanc....nu mai scoate petele alea.
    singura solutie e sa-l slefuiasca pe tot si sa-i dea un baitz uniform de culoare mai inchisa.

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by GAGI View Post
    Lemnul cu timpul asi schimba culoarea la suprafata devine mai inchis din cauza lumini.
    Trebuie sa schlefuiesti tot parchetul si dupa aceia sa-l dai cu ceara ca sa obtii o nuanta pe toata suprafata.Asa am facut eu.
    Te inseli si te contrazici singur. La el era deschis si s-a inchis dupa ce a slefuit si dat cu lac.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

daca slefuiesc stratul de lac si putin din suprafata lemnului, obtin o suprafata curata, nu asta este problema thx pentru raspunsuri

va rog sa-mi spuneti cu ce sa acopâr suprafata slefuita, pentru ca suprafata acoperita cu lac sa nu-si jai schimbe culoarea-nuanta

cu ceara transparenta ? cred ca e nevoie de ceva ce sa nu fie patruns de lac, sau ?
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

daca slefuiesc stratul de lac si putin din suprafata lemnului, obtin o suprafata curata, nu asta este problema thx pentru raspunsuri

va rog sa-mi spuneti cu ce sa acopâr suprafata slefuita, pentru ca suprafata acoperita cu lac sa nu-si jai schimbe culoarea-nuanta

cu ceara transparenta ? cred ca e nevoie de ceva ce sa nu fie patruns de lac, sau ?
    Iti trebuie un sigilant. Iti pot spune de care dar n-ai de unde sa-l iei, e produs profesional si aia nu vand decat la distribuitori. Sfat. Incerca intr-un colt unde nu se vede, slefuieste parchetul pana la lemn si apoi da cu niste spray pentru pantofi/bocanci anti-umezeala, doua straturi. Sigileaza foarte bine. Eu folosesc Bama, e fabricat in germania de Sara Lee. Apoi da cu lac si vezi ce iese. Eu zic ca 100% o sa fie ok.

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nokia View Post
    Iti trebuie un sigilant....si apoi da cu niste spray pentru pantofi/bocanci anti-umezeala, doua straturi. Sigileaza foarte bine. Eu folosesc Bama, e fabricat in germania de Sara Lee.....
    super ideee Asta inseamna ca atunci cand veau sa vopsesc un lemn ... trebuie sa il "sigilez" sa nu intrea prea multa vopsea (lac) ..mersi !
    #N# ( : EU sînt ca şi tine ... inventez.eu ...sînt de fapt chiar TU : )

Stii, am fost crescuţi să credem că toţi sunt egali, că nu eşti mai bun decât altcineva.
    Bineînţeles că asta e o minciună.
    Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţă să exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nanok® View Post
    super ideee Asta inseamna ca atunci cand veau sa vopsesc un lemn ... trebuie sa il "sigilez" sa nu intrea prea multa vopsea (lac) ..mersi !
    Adică cu alte cuvinte să n-o sugă
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nanok® View Post
    Nu e nici o super idee. E ceva normal. Daca te uiti pe ambalaj, orice producator de lacuri/vopsele iti recomanda sa aplici anterior o amorsa. Valabil si la vopselele lavabile de pe pereti. Inchide porii si nu permite alterarea structurii de baza. Asa e si la marmura, granit, etc.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Bai da' pana la urma cum e corect, parket sau parquette?

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@sat

Daca lacul folosit de tine a fost unul pe baza de rasina atunci incearca neaparat un lac pe baza de apa. Cauta un magazin de parchet care are si de inchiriat scule ca aia au si materiale incepute, cere-le intr-o cana putin wasserlack si incearca, eventual si niste grund. Ce zice @nokia asa e, insa niciodata lacul pe baza de rasini nu e transparent 100%. Wasserlack-ul ala e o zeama lipicioasa alburie ca laptele, o sa-l primesti moca...

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    @sat

Daca lacul folosit de tine a fost unul pe baza de rasina atunci incearca neaparat un lac pe baza de apa.
    Lacul care l-ai folosit avea alcool sau petrol si a "ars" parchetul. Dupa cum bine spune ruk , trebuia sa folosesti doar Wasserlack . Nuanta care o ai este foarte greu sa o obtii ; poti incerca sa slefuiesti o suprafata mai mare si sa o lacuiesti cu Wasserlack.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)