Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Smile De vanzare frigider Arctic K 275 , defect..

Frigiderul are circuitul de racire infundat , in prezent functioneaza doar congelatorul , se poate repara la modul barbar prin montarea unei placi metalice inauntru, lucru care duce la un frigider funtional dar al naibii de urat atunci cand veti deshide usa , mai multe nu stiu sa va spun deoarece am renuntat la reparatie.....

Pret 150 de ron , transportul nu este inclus in pret. Asadar veniti, il vedeti, daca va place imi dati banii si il carati singuri pe scari in jos de la etajul 6 , in lift nu incape......

Frigiderul a fost cumparat de nou in 2008 si este in stare estetica perfecta...
    cristi

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

te-or prostit aia de la service.
    in ce sens este infundat?
    au incercat sa bage aer comprimat pe circuitul ala sa vada daca nu se desfunda ca printr-un miracol?

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu stiu daca m-au prostit sau nu , a venit un nea la domiciliu, mi-a spus ca il poate repara contra sumei de 150 de ron dar ca nu poate sa imi dea garantie deoarece este greu de spus daca curatarea va reusi sau nu , zis si facut , i-a schimbat piesa aia de jos din metal care am inteles ca se cheama condensator , a suflat instalatia cu un oarece gaz , dupa care a reumplut instalatia cu gaz nou pentru racire.
    Problema este ca am patit exact cum a spus si el ca se poate intimpla , respectiv frigiderul a functionat perfect timp de aproape 2 luni , dupa care s-a infundat din nou si in prezent mai raceste in congelator, urmand probabil sa nu mai raceasca nici acolo in curand.....

Ideea este ca decat sa dau 150 de ron la fiecare 2 luni am preferat sa cumpar unul nou in rate , rata fiind tot atat.

Mai mult nu stiu ce sa spun , nu sunt frigotehnist .....
    cristi

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

A schimbat cumva agentul frigorific la reincarcare?
    Daca nu ma insel agentul frig. este R600a izobutan, poate l-a incarcat cu R134...(vezi pe eticheta cu ce agent frig este incarcat frigiderul)
    Daca se mixeaza agentii frig fara curatire corespunzatoare si fara schimbarea uleiului din compresor atunci apar produsi de amestec si reactie chimica care pot genera o „mizga” ce poate lesne infunda traseul frigorific.
    Uleiurile acum sint full sintetic,nu mai sint minerale si meseria asta s-o schimbat semnificativ in ultimii 10 ani,nu mai este ce-a fost odata.

Mai bine intrebai intii si apoi cumparai altul,daca este tot pe R600a atunci poti sa te pregatesti,nu o duce mult dupa garantie...asta este un asa zis „freon” dezvoltat de Nemti cu multe decenii in urma,dar nu a fost folosit deoarece este foarte inflamabil,este foarte asemanator cu butanul din butelie,insa are putere calorica mai mare la ardere.
    Are unele avantaje,insa nu este un agent frig.de „cursa lunga”asa cum a fost R12 care era folosit in clasicele Arctic stramosesti...
    Protocolul de la Kioto a bulversat complet frigotehnia,cu toate ca principalul utilizator de freon a fost industria cosmetica si nu agregatele frig...era folosit pe post de gaz propulsor in spray-uri timp de aproape 70 de ani...
    Last edited by mouse; 18th March 2012 at 20:49.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)