Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dxul de renume, DXWORLD ... !

Stimabililor, stim cu totii ca de la mare IN ORICE ZI, ca e muci, ca e ger, ca e canicula, ISTANBULUL se prinde pe DIRECT.
    TOATA lumea cunoaste asa ceva, si nu mai e de actualitate cei 332km de pe litoral de la eforie pana spre Camlica.

In sussex coast exista vreo 3 dxeri care de 4 ani TURBEAZA si SEACA lumea cu dxul peste mare cu FRANTA de NORD. Este un dx veritabil ireprosabil ce se realizeaza intre ... ATENTIE MARE.. 132km spre 168km maxima distanta.

Suntem 12 dxeri care am explicat in zdemii de PM, pana si RADU a desenat cel de al 13-lea dxer ,ca ce rezulta la ei e o mare receptie de cacao ce fac astia la 50kw cat statiile alea frantuzesti, iar ei nu se mai opresc cu asemenea nimicuri. Pai bai boi de balta nu voi urlati la noi ca suntem cei mai mari "cu semn de intrebare" ca avem receptii formidabile si par fake-uri?

Mai nou acesti trei mari dxeri ai long haul dx nu se opresc din asemnea dx ireoprosabil ak SHUMEN 102.0 ... si majoritatea vazand asemenea mitocanie dx au inceput sa paraseasca cu "LEAVE" zona unde se face dx fm europe!

Sa vedeti TUPEU .. si e martor atat RADU, cat si un dxer din Turcia si unul din Ungaria cum o javra de pe sussex intreaba AROGANT cum dracu se prind turcii in Romania in fiecare zi?!
    Cum poti fi frate atat de babalau sa te duci la KAVARNA sa incerci turci si sa nu prinzi nimic, cum p** meaaa ma? IMI DA CU VIRGULE SI APOSTROAFE!
    .. ALooo suntem martori de acu 2 ani la acest eveniment. Ploua lumea cu minte creatza, sincer nau ce face, folosesc TA7358 la dx si pe urma se intreaba de ce nu le merge postu X nu merge propaagrea Y, nu mai zic de cei din sussex care au tunere cu atenuatoare pe antene si antene de 6-8 elemente .. VAI STEAUA LOR!
    Last edited by zvartoshu; 15th March 2012 at 09:21.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Bah nene, lasa-ma cu Falus, pardon, Falon al vostru, care prinde din Anglia Frantza peste garla. Mare cacao de cacao dx mare si de inalta performantza. Marluck, nu trei fire.
    Zvartoshule, tu ne-ai aratat turci receptzionatzi de la mare de ne-am edificat totzi. Eh, o fi radioul tau posedat de boala turceasca. Bine, zice coana Europa ca tu faci fake, face mishtouri, etc. Dar uite inca un exemplu ca TURCII SE PRIND CONTINUU IN Constantza, ca inca nu se innoptase. Captura de vara, cand lumea normala la minte merge, cu un aparat de radio si cu masina la mare. Ca tot omu'.
    http://www.youtube.com/watch?v=kUlSU6RQdSw
    De asta ce zice Coana Europa? Falon si Lorenz al vostru? Ce merite are astia mah de se baga ei in seama, ei care nici nu stiu zonele noastre?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Na .. sa nu mai zica domne ca sunt eu, vine si X cu MAVI KARADENIZ 106.4 , eu vin cu tot baykozu adica 87,5, 89,2, 92,5 93,7 95,6 108 si zonguldak arsardoguru pe 97,2 si 93,4 FARA GRAM DE PIC de tropo asta in 1 mai!

http://www.youtube.com/watch?v=KHXeUDeTns8
    sau
    http://www.youtube.com/watch?v=jZYkLBGwEgg&feature=plcp
    http://www.youtube.com/watch?v=tGYFycOBLRs

Statii prinse la plezneala si antena stateam cu ea bagata in pamant undeva pe sus la cariera de piatra de la costinesti...
    Am fost cu aparatura serioasa atunci si am masurat cu blaupunkt sa vad ce misca si un laptop cu PCMCIA cu o antenuta sa vad cat variaza semnalul .. si am ramas prost, istanbul trei fire si zonguldak mai tare, decibeli?
    o sa pishati pe voi de ras .. adica ... 23dB 93,4 pe aparat serios si 16 pe istanbul 93.7.
    Cat de portabila.. NIMIC .. localele si un tzarr numit 93,4 cu un hectar de pureci .. !
    Deci pe blaupunkt ziceai ca intri in turcia si nu esti in romania, inco data la mare daca ai pe plaja semnal cu blank ai radio nai .. dute si cumparati unu sanatos.
    Last edited by zvartoshu; 15th March 2012 at 08:58.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai bine mah, de Costinesti ne zici tu? Pai stiu GRAMADA de prieteni care imi povesteau ca din Mangalia si din vama se ia turci pe walkman fara probleme, pe plaja si pe telefon cand dai scan vezi (si) retzeaua mobila turceasca.

Dar... noi acuma ne explicam intre noi. Dar ce facem cu astia din Mama Europa ca nu vor sa bage la cap ce inseamna receptzie DX, nu... 130km.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Am scris pana si pe blog ce inseamna propagare la mare. Mai am de explicat si de confirmarea de pe la atatia cu mangalia sau vama si 1 mai cu receptia TURCIILOR PRINSI PE DIRECT PE OGMAN ... Mai vreti? TURCII PRINSI IN MAMAIA CU TREI FIRE DE SEMNAL PE OGMAN, IN PLINA CANICULA IN CAP SI ASTA IN FIECARE ZI. Nu e o paranoie si nici o bascalie, intrebati oriunde aceasta imagine cu TURCII PE DIRECT. Sunt zeci de KW emisi nu sute de w sau mii .. ci zeci de mii de w.
    Ce inseamna TROPO, aici va rog eu sa intrebati la radiourile de pe LITORAL ce inseamna o narghilea TURCEASCA, adica sa nu se mai auda pe litoral un radio din cauza turcilor sau fenomene extreme de propagare cu intensitati de jumatate din maxim sau cu notarea galben ala hap in curburn ala .. sa mergeti sa vedetzi in mangalia sau neptun un mare 0 rezultat din muceala pe 100,1 si sa ai tune si rds pe 99,8 sau 100,0 sau 100.2. Asta o stiati? HEHE .. aia din anglia normal ca sunt in cap de tampiti, tufe .. vaxuri ca NU FOLOSESC un radio corect ci cu atenuare si pentru asta normal ca radioul sa fie muci pe fm. Am zis si nu ma mai repet , daca aia vin in romania sa prinda ceva scatter va cacati pe voi de ras ca nu vor lua decat PURECI scatterind. Adica pun un tzarveni ciot sa prind de pe 94,5 si o sa prinda o chestie de gen fas fas fas .. si util 2 lai belite.
    Cat despre sangean ats 909 si TA7350 ... haideti sa ne culcam ca ne canta vise placute.
    Last edited by zvartoshu; 15th March 2012 at 09:27.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

105,1 FFH...............................391 km O=4
    98,7 AFN Hessen...................537 km O=3 ERSTEMPFANG
    95,0 HR 2...............................442 km O=4
    95,5 HR 2..............................391 km O=2
    105,3 B 5-Aktuell.......................496 km O=4
    98,1 SWR 3...........................595 km O=4 (geht sonst immer, heute stabil)
    98,1 WDR 3...........................506 km O=4

Uite o secventa . sussex coast ii tragea cu franta de nord la 160km, iar nemtii ii trageau cu 300-500km.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Evident ca turcii intra zilnic la noi pe litoral dar nu inteleg de ce si cu cine va certati tocmai aici pe RDI pe acest subiect?

Mai au si insularii ceva umile receptii DX, totusi.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post
    Evident ca turcii intra zilnic la noi pe litoral dar nu inteleg de ce si cu cine va certati aici pe RDI?
    In FM sau UHF ?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DIVX2009 View Post
    In FM sau UHF ?
    Cred ca stii raspunsul ...doar esti prin preajma !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    Cred ca stii raspunsul ...doar esti prin preajma !
    Nu mai am antene pe bloc de mai mult de 15 ani, iar cand aveam se prindeau cam din aprilie pana in septembrie(inceput de octombrie)

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

dvx .. . . . . . TURCII se prind zilnic in bucuresti, da mite pe litoral .. ce dracu. Acolo mai aiun avantaj ca iei zonguldak mai tare ca istanbul si izmit-mudanya. TESTAT cu 2 receptoare unul pe soft cu strenght pe info si unu cu decibelmeter. ambele acelasi lucru indicau , zonguldak tare. Eh nu vb acu de decibeli mai multi pe unu si mai putini pe celalt receiver..!

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

@007: Nu ne certam cu nimeni, doar incercam sa aratam, sa scoatem in evidentza ce abureala cronica este acel DXFMEurope al lui Gunter Lorenz, dupa care toata lumea (in afara de mine) saliveaza cu pasiune. Da, stiu, au si insularii receptzii valoroase si aici daca-mi zici de rezultatele lui Paul Logan... intr-adevar tot respectul. Dar crede-ma ca, de exemplu, Paul, care are rezultate, nu-i guraliv, sa se dea in spectacol, precum sunt niste "specimene" (ma refer la Mike Falon, parca asa il cheama, e din sudul Angliei, langa apa, si toata ziua il gasesti pe skywaves si pe dxfmeurope cu aceleasi rapoarte de "tropo spectaculos" la 130-160km, cu posturile franceze de "peste apa". Si mai e unul prin Olanda, un oarecare Jan-Peter, care este numai gura de el, nimic nu-i convine din ce vine din estul Europei, dar rezultatele lui intr-ale DX-ului nu le-a vazut nimeni.

@DIVX2009: Si FM si TV. E cunoscut la mare faptul ca, doar cu un yagy si un mic amplif se prind turci constant, cam pe tot litoralul. De exemplu, stiu de la cineva (o cunostinta veche din Tomis Nord - Constantza) ca Realitatea TV (CH47) "si-o ia in bot" de la turci, imediat ce misca antena un pic stanga fatza dde sud. Deja la sud-est e jale, ori e zebra ori (mai ales noaptea) vede turcii.

Deci...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

TURCII se prind zilnic in bucuresti
    Daaaa, am vazut aseara cum iti intrau si cele din Targovishte.
    Ai aruncat un grafic fara explicatii cum a rezultat si nu ai fost in stare sa probezi receptiile.
    Termina cu prostiile.
    Nu-ti da nimeni nici un premiu.
    Din contra te repugna toti.
    Sunt zile cand Demircoy-ul nu intra nici cu 7 filtre de 80 Khz ( daca aia se mai numeste receptie atunci pune filtre sub 50 Khz si masoara doar purtatoarea! )
    Poti scoate ce grafice doresti fara demodularea semnalului util.
    Sunt nule.
    Aia nu se numeste receptie!

@007: Nu ne certam cu nimeni, doar incercam sa aratam, sa scoatem in evidentza ce abureala cronica este acel DXFMEurope al lui Gunter Lorenz, dupa care toata lumea (in afara de mine) saliveaza cu pasiune. Da, stiu, au si insularii receptzii valoroase si aici daca-mi zici de rezultatele lui Paul Logan... intr-adevar tot respectul. Dar crede-ma ca, de exemplu, Paul, care are rezultate, nu-i guraliv, sa se dea in spectacol, precum sunt niste "specimene" (ma refer la Mike Falon, parca asa il cheama, e din sudul Angliei, langa apa, si toata ziua il gasesti pe skywaves si pe dxfmeurope cu aceleasi rapoarte de "tropo spectaculos" la 130-160km, cu posturile franceze de "peste apa". Si mai e unul prin Olanda, un oarecare Jan-Peter, care este numai gura de el, nimic nu-i convine din ce vine din estul Europei, dar rezultatele lui intr-ale DX-ului nu le-a vazut nimeni.

Eu unul nu " salivez " deloc cu pasiune.
    E problema lor ce si cum.
    Ma intereseaza mai mult, concret ce se intampla la noi in ograda.
    Ce nu inteleg de unde atata inversunare si patima pe un subiect ce tine de hobby, de pasiune, de placerea de a face receptii in afara zonelor de acoperire normala.
    Nimeni, repet, nimeni nu este cel mai tare aici.
    Sunt receptii si atat.
    Mai mult de atat cu cat impartasesti mai mult din experienta esti mai bine vazut si apreciat.
    Pe forum scopul nu este sa se dea mare x sau y ci de a impartasi fiecare din experienta, de a purta un dialog si evident unul decent.

Cine nu impartaseste aceste idei se autoexclude se autocaracterizeaza si cu timpul este rejectat de comunitate.
    Deci, va rog, in spiritul celor enuntate sa ne continuam impartasirea experientelor in domeniu pe acest forum si nu cu abordari de genul " ce tare sunt eu si ce prosti sunt ceilalti " .
    Pana la urma e vorba de un dialog civilizat.
    Cui nu-i place exista si alte forumuri ...
    Sau respectivii sa-si faca forum, blog si sa ne lase! Sa fie conflictuali la ei, sa foloseasca ce limbaj doresc acolo nu aici.

Sper sa fiu inteles corect si sa nu mai fiu nevoit sa pierd timp din nou.

Uite ca sa dau un exemplu concret de aruncare cu batul in balta.
    S-a afirmat ca insularii aia sunt prosti si ca merg cu atenuare pe intrare.
    Ce reprezinta pe intrarea din tunerele vechi din Blaupunkt-urile auto cu TDA 1574/1575 acea dioda comandata prin tranzistor de catre circuitul integrat, chiar pe semnalul din primul circuit acordat?
    Nu e tot atenuare, limitare pt a evita intermodulatiile?
    Eu pot sa am un dialog tehnic, pe subiect, cu creionul in mana, pe schema oricand.
    Altii se pare ca nu.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Exclamation

gunter atat are in gusa , baza de date , se lauda cu ceo si cu un singur film si daca vrei sa intreti ceva din baza de date te ia cu who are you, what is your name.. adica scrii cine esti si cum te cheama .. si te ia capish asa ca prefacut.
    Cat de jan peter sa inebunesc zici ca e xxxxx plutitoare, gura ca o xxxx si dx o xxxx.. e o parapitupichiste umana.
    DX FM EUROPE are doar , HUGH, 2X mathias , dave, dacher, iro, yoshi,japhi, ullibg,jassy zvartoshu, energy hekobello, pasa, georgic , misterantimatery,luciferco,gerard,momo, alptekin almnar, cegniz yoceg.
    Last edited by zvartoshu; 16th March 2012 at 09:40.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation

@zvartoshu

Controleaza-ti vocabularul, comportamentul si invata sa scrii corect romaneste!
    Daca ai ceva cu altii de pe alte forumuri poarta dialogul acolo nu aici.
    La urmatoarea postare cu acest gen de vocabular, trivial, de mahala, sterg cu totul!

Sper sa fiu inteles corect si sa nu mai fiu nevoit sa pierd timp din nou.

P.S.

Gata cu coteata numita RDI, ii urez lu "rusinea" RDI domnului BANU sa toarne DERO in forumul cu radio si TV. Cordial ii zic de la obraz, NU EXISTI, esti un NIMENI o RUSINE un mare bagator in seama. Iti dau TIFLE si la coada iti urez .. Succes amice ... multam ca ti-ai dat arama pe fatza! Atat te duce capul sa te dai roata de cascaval si un arogant de 0LEI ...
    RDI condus de 007 sau BANU e egal cu --->

Multumesc foarte mult pt. aprecierile si reclama aparute acum si in semnatura.
    Sunt persoana publica oricum.
    Poti sa amintesti , in treacat si pregatirea, grade, functii e.t.c., umile in raport cu ale domniei tale, autointitulat " Cel mai mare DX-er al Romaniei ".

Ce pot sa fac, descopar si eu, acum la a doua tinerete, tainele electronicii si telecomunicatiilor la modul empiric.

Nu e de mirare ca ai fost rejectat si pe alte forumuri.

Iata ce-mi scriu pe PM unii, nota fiind comuna la toti:
    Am editat doar numele proprii si al forumurilor.
    Cei care citesc stiu despre ce e vorba.

Respectele mele,
    Vad ca si aici Zvirtosul si clonele lui creeaza probleme, departe de mine gandul de a-l blama pe acest individ, se blameaza singur mai bine decit cu ajutorul altora,
    Tocmai ne-a stricat atmosfera atat pe forumul nostru cat si pe celelalte cu acelasi profil, chiar si acolo unde admini suntem chiar noi ne-a injurat.
    Ne-am retras pe forumul nostru ca sa-l putem elimina fara probleme atit pe el cit si multitudinea de clone pe care le are, gen inventantul Lancea de aici, se vede de la o posta, cu care a reinceput provicarile din nou si pe RDI.
    Daca este dat in vileag si clonele deconspirate face urit, injura mai ceva ca la usa cortului dand peste cap toate forumurile, intr-o isterie de om bolnav, pt. ca se vede, nu are un comprtament de om normal.
    Am depus multa munca pe mai multe forumuri, impreuna cu prieteni si pasionati, eforturi sa ne facem hobby-ul cu placere, sa discutam si sa ne simtim bine impreuna.
    Pe unul dintre ele, datorita indiferentei lui xxxxxx, admistratorul de acolo, am fost nevoiti sa plecam ( din cauza acestui dezaxat ). Admin-ul ne-a mai si multumit, hilar, pentru cele aproape 100 000 de accesari...
    Cite ofense gratuite ne-au fost aduse acolo in trei zile n-am incasat in ultimii cinci ani de viata toti la un loc.
    Tare mi-e teama sa nu se repete si aici acelasi lucru.
    Este si parerea unanima a mai multor radioamatori ( cu acte si activitate adevarata ) cu care am stat de vorba .

" Acest individ abject ne face de ras prin mediile radioamatoricesti, pe noi romanii si in afara tarii."

Am primit mai multe PM-uri, in mare cu acelasi mesaj.

Tare mi-e teama sa nu se repete si aici acelasi lucru
    Eu zic ca nu, cu rugamintea sa va vad si pe voi mai implicati pe viitor in fenomen.
    E si lipsa voastra de reactie, de atitudine, care lasa loc unor astfel de indivizi abjecti, cu manifestari si limbaj de maidan, suburban, subeducati, agramati, lipsiti total de cele mai elementare urme de bun simt.
    De abordare profesionista si /sau pregatire nici nu incape discutie.
    Asta e clar de la prima privire.

Succes si week-end placut tuturor!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)