Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation LISTA must carry

Sunt din constanta si mi-am luat antena de satelit, deconectandu-ma de la operatorul de cablu upc din vaste motive (nu vreau saspun de ce ca as scrie 2 saptamani si tot nu as termina cu nemultumirile) am constatat ca antena mea satelit nu poate sa se conecteze la posturile principale cum ar fi pro tv, antena 1, prima tv, kanal D. Acum constat ca aceste posturi tv se numara printre cele aflate in must carry. Am citit in legea audiovizualului ca pentru a fi in aceasta lista trebuie sa fi codat. Oare de ce ele imi apar ca fiind codate daca sunt must carry. este o jmecherie la mijloc sau este o pacaleala MADE IN ROMANIA? Stie cineva care este treaba sau este secret de stat Oare am apasat pe un buton gresit?este un lucru despre care nu trebuie vorbit? Este cineva care ma poate ajuta cu un raspuns?

soy madridista! Mentor

Posts Thanks / Likes

ti s-a raspuns in celalalt post.
    "Lumea este condusa de cu totul alte persoane decat cele pe care le vad neinitiatii" - Benjamin Disraeli

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

as propune sa se infiinteze pe langa tolba cu bancuri si un sticky cu "postul zilei".
    cu toate ca cel de mai sus ar lua lejer si titlul de postul anului....

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ntire2000 View Post
    as propune sa se infiinteze pe langa tolba cu bancuri si un sticky cu "postul zilei".
    cu toate ca cel de mai sus ar lua lejer si titlul de postul anului....
    Nu-i de rs moo
    Nici antena mea satelit nu se conectează la ProTV HD.......imi apare codat........oare trebe o cartele ceva
    ----------------------------------------------

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Nici eu nu rad...

Cand e vorba de Constanta ! Cunoscatorii au auzit de CANAL S ! Daca Baietii aia, se gandesc sa lanseze o platforma DTH, am fugit -cu viteza luminii- si de Dolce si de Rcs si de Focus...Sunt tari de tot, Bravo lor !
    Last edited by Tutuhugoneata; 14th March 2012 at 12:29. Reason: Fetelor : renuntati sa mergeti la "solarii" ! VI SE VA ZBARCI PIELEA PESTE 5 ANI !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dracsoru View Post
    Sunt din constanta si mi-am luat antena de satelit, deconectandu-ma de la operatorul de cablu upc din vaste motive (nu vreau saspun de ce ca as scrie 2 saptamani si tot nu as termina cu nemultumirile) am constatat ca antena mea satelit nu poate sa se conecteze la posturile principale cum ar fi pro tv, antena 1, prima tv, kanal D. Acum constat ca aceste posturi tv se numara printre cele aflate in must carry. Am citit in legea audiovizualului ca pentru a fi in aceasta lista trebuie sa fi codat. Oare de ce ele imi apar ca fiind codate daca sunt must carry. este o jmecherie la mijloc sau este o pacaleala MADE IN ROMANIA? Stie cineva care este treaba sau este secret de stat Oare am apasat pe un buton gresit?este un lucru despre care nu trebuie vorbit? Este cineva care ma poate ajuta cu un raspuns?
    Must Carry NU are nicio treaba cu ceea ce vrei tu. Unele posturi din acea lista sunt FTA, pentru ca au content slab/nu au cine stie ce emisiuni/competitii iar restul sunt codate pentru ca ori transmit filme bune/competitii sportive etc cu acoperire doar pe teritoriul Romaniei.

Pe scurt, daca vrei principalele programe romanesti, pune-ti cablu de la concurenta(daca ai prin zona) sau ia un card de Focus + un receptor cu cam conax si gata.
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@dracsoru

Must-carry se refera la ART. 82 din Legea audiovizualului nr. 504/2002.
    Ce spune art.82 din respectiva lege:
    (1) Orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin reţele de comunicaţii electronice, cu excepţia celor care utilizează exclusiv spectrul radio, are obligaţia să includă n oferta sa serviciile de programe ale Societăţii Romne de Televiziune destinate publicului din Romnia, precum şi alte servicii de programe, libere la retransmisie şi fără condiţionări tehnice sau financiare, ale radiodifuzorilor privaţi, aflaţi sub jurisdicţia Romniei, n limita a 25% din numărul total de servicii de programe distribuite prin reţeaua respectivă, precum şi serviciile de televiziune a căror obligativitate de retransmitere este stabilită prin acorduri internaţionale la care Romnia este parte. Criteriul de departajare pentru radiodifuzorii privaţi este ordinea descrescătoare a indicelui anual de audienţă.

In vederea respectarii acestui articol, Consiliul National al Audiovizualului a alcatuit o lista numita: Topul staţiilor TV n vederea aplicării principiului must carry

Lista pentru anul 2012 este asta:

I. Programe SRTV
    1. TVR 1
    2. TVR 2
    3. TVR 3
    4. TV ROMANIA CULTURAL
    5. TVR INFO
    6. STUDIOUL TERITORIAL CLUJ (JUD.CLUJ, JUD.BISTRITA NASAUD, JUD.SALAJ, JUD.BIHOR, JUD.SIBIU, JUD.MARAMURES, JUD.SATU-MARE)
    7. STUDIOUL TERITORIAL CRAIOVA (JUD.OLT, JUD.VALCEA, JUD.GORJ, JUD.MEHEDINTI, JUD.ARGES, JUD.DOLJ, JUD.TELEORMAN)
    8. STUDIOUL TERITORIAL IAŞI (JUD.IASI, JUD.VASLUI, JUD.NEAMT, JUD.VRANCEA, JUD.GALATI, JUD.BOTOSANI, JUD.SUCEAVA, JUD.BACAU)
    9. STUDIOUL TERITORIAL TRGU MUREŞ (JUD.MURES, JUD.ALBA, JUD.BRASOV, JUD.HARGHITA, JUD.COVASNA)
    10. STUDIOUL TERITORIAL TIMIŞOARA (JUD.TIMIS, JUD.ARAD, JUD.HUNEDOARA, JUD.CARAS-SEVERIN)

II. Programe stabilite prin acorduri internaţionale:
    TV 5

III. Servicii de programe - n ordinea indicelui anual de audienţă (rtg% pe Whole Day, All + guests, pentru anul 2011)
    1. PRO TV (2,66)
    2. ANTENA 1 (1,992)
    3. KANAL D (1,149)
    4. REALITATEA TV (1,023)
    5. ANTENA 3 (0,969)
    6. PRIMA TV (0,791)
    7. NAŢIONAL TV (0,547)
    8. OTV (0,411)
    9. ANTENA 2 (0,22)
    10. B1 TV (0,209)
    11. FAVORIT TV (0,167)
    12. TARAF TV (0,136)
    13. KISS TV (0,110)
    14. EUFORIA LIFESTYLE TV (0,094)
    15. GSP TV (0,076)
    16. U TV (0,070)
    17. TRINITAS TV (0,057)
    18. NAŢIONAL 24PLUS (0,056)(fost N24Plus)
    19. MYNELE TV (0,042)
    20. MUSIC CHANNEL (0,033)
    21. NEPTUN TV (0,022)
    22. DDTV (0,01)
    23. ALFA OMEGA TV (0,015)
    24. THE MONEY CHANNEL (0,012)
    25. SPERANŢA TV (0,005)
    26. TVH2.0 (0,004)(fost TVRM EDUCATIONAL)
    27. TOP 1 (0,001)

Principiul must-carry nu se aplica operatorilor DTH.

Daca ai o antena de satelit si nu esti abonat la nici un operator vei receptiona doar programele free transmise pe satelit.
    Last edited by washington; 14th March 2012 at 19:40. Reason: bla

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)