Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Momentan folosesc ca media server PS3 dar imi omoara procesorul. In timpul transcodarii la mkw ajunge mereu la 100%. Oare nu am eu setarile corecte? Vreo recomandare la setari daca aveti a-si ramane dator.
    Ce alt mediaserver imi puteti recomanda care sa vada subtitrarile externe, sa consume mai putine resurse si sa citeasca cat mai multe fisiere?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Daca nu este prea tarziu pentru raspuns: iti recomand Serviio. Poti pune si link-uri ptr. stream online.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am testat si eu mai multe servere in ultima perioada si cel mai bun mi se pare PLEX.
    Are niste optiuni legate de redarea track-ului audio si / sau subtitrarii pe care nu le-am vazut la alte servere.
    Poti seta: pista audio implicita si subtitrarea implicita (ex: Romana) dar si inhibarea afisarii subtitrarii daca limba pistei audio este identica cu subtitrarea.

PLEX server poate rula pe Windows/Linux/MAC OS si are clienti de Windows/MAC OS/iOS/Android/iOS/Smart TV.

A doua optiune este Serviio.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cool

eu am testat asa: (cu toate tabletele /mediapleyerele s din casa)

-Samsung Allshare

-Serviio

-serverul nativ al windows 7

-si noul testat si cel mai rapid MEZZMO

sa vedem si PLEX.. este loc pentru toate..vezi care-ti place..

cu subtitlurile externe e alta buba.. depinde de player..unele ca Western Digital LIVE (WD TV LIVE)m nu vad subtitarea de pe astfel de servere , altele ca Asus O Play da.. unele Smart Tv da...altele nu..

Zi faina.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Question

Din media serverele astea, in afara de serviio, mai este vreunul care stie de streamuri online?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Acum folosesc Serviio dar nu imi merg subtitrarile externe pe MKV.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si PLEX stie stream online dar eu nu am folosit.

@hexs Daca tot incerci PLEX poti sa verifici si partea de subtitrari de care aminteai mai jos pe device-urile pe care le ai?
    Eu am avut surpriza ca anumite filme sa fie redate pe SmartTV fara subtitrare pe Serviio si cu subtitrare pe PLEX.

Neaparat pune si clientul de Plex ca sa beneficiezi de toate facilitatile (merge si cu alti clienti, de ex.: XBMC dar trebuie instalat un plugin).

Un mare avantaj al clientului PLEX este faptul ca poti ajusta calitatea stream-ului direct din client in functie de capabilitatile clientului sau ale retelei.
    Asa am reusit sa vizionez filmele si pe telefon prin reteaua 3G sau MKV-uri 1080p printr-o retea wireless G.

O singura ciudatenie de marketing pe care nu o inteleg:
    - serverul free pe toate platformele
    - clientul free pe toate platformele, mai putin Android si iOS.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

pentru subtitrari la mkv-uri, folosesc TVMobili, in rest serviio. Cu Plex, am avut surpriza neplacuta, sa se blocheze cand imi incarca libraria... (pe pc) si nu am mai avut rabdare sa testez si partea de online. O sa mai testez. intrbare pentru cine s-a jucat cu Plex: Se pot adauga stremuri de genul : "rtsp://fms302.mediadirect.ro/live3/b1" ( e doar un exemplu, nu stiu daca este functional la ora actuala)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cred ca am gresit eu. Am intrat acum remote pe serverul de acasa si nu am gasit nicio optiune de stream online.

Eu folosesc PLEX pentru toate device-urile pe care le am in casa mai putin TV.

Player-ul TV-ului (Samsung ESx0000) se incurca in redarea fisierelor care au video framerate 25000 fps si audio framerate 23976 fps.
    Acest comportament se manifesta atat prin DLNA cat si conectand un HDD la TV prin USB.

Serviio a realizat un profil special pentru seria ES care functioneaza corect cu acest player.
    Pana il realizeaza si PLEX sau corecteaza Samasung aceasta problema, sunt nevoit sa pastrez ambele servere.

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ibiza View Post
    O singura ciudatenie de marketing pe care nu o inteleg:
    - serverul free pe toate platformele
    - clientul free pe toate platformele, mai putin Android si iOS.
    cele mai trendy platforme la ora actuala. nr de utilizatori si produse bazate pe android, in crestere.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am un NAS Synology n reţea pe care n-am reuşit să pun Serviio (figuri Java).
    n schimb, WD TV Live, Dune HD Max, 1 x 55ES8000, 2 x 40D8000 văd perfect de pe el cu Media Server din Synology, subtitrări cu diacritice, tot tacmul...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)