Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation Las Fierbinti Serial RO

Serialul “Las Fierbinti” de la Pro Tv a fost filmat in locatii reale Super serialul de comedie “Las Fierbinti”, care incepe la Pro Tv joi, 1 martie, de la ora 20.30, vine cu o premiera si in ceea ce priveste locatiile de filmare: serialul a fost filmat intr-o localitate reala, Fierbinti Targ, din judetul Ialomita, chiar in casele si curtile localnicilor, la caminul cultural sau la primarie. “Ideea de a filma in locatii reale a venit de la sine odata cu ideea intregului produs”, recunoaste regizorul Dragos Buliga.
    “Veridicitatea actiunilor si a personajelor este sprijinita tocmai de realismul impus de locatii si de personajele secundare, care sunt din Fierbinti si carora le multumesc pentru talentul de care au dat dovada”, mai spune acesta. Peste 20 de case, caminul cultural, primaria, scoala din localitate, biblioteca, carciuma, magazinul central, ulitele si imprejurimile, acestea sunt cateva dintre cele mai importante locatii in care echipa a filmat zi de zi, timp de mai bine de trei luni.

Vezi primul episod din LAS FIERBINTI exclusiv pe voyo.ro!

Chiar si crasma lui Bobita (Mihai Bobonete) exista, singurele elemente aduse de echipa fiind sigla barului si tonomatul in care menestrelul Margineanu povesteste pe muzica evenimentele din sat. Regizorul Dragos Buliga marturiseste ca pe perioada filmarilor poate spune ca aproape ca s-a mutat in localitatea Fierbinti, acolo unde, in timp, au legat prietenii cu localnicii.

“La inceput au fost curiosi, dar in acelasi timp distanti, pana si-au dat seama ca ceea ce facem acolo nu este o satira la adresa lor, ci un spatiu care ne ajuta sa realizam actiuni imaginate de Mimi Branescu, scenaristul “Las Fierbinti”. Ne-au ajutat enorm, au devenit parte din film foarte repede”, isi aminteste Dragos.

Mai mult, o parte dintre localnici au devenit figuratie in serial, astfel ca multi dintre ei apar in carciuma lui Bobita (Mihai Bobonete), la luptele cu cocosi, pe ulite sau la alegerile pe care viceprimarul Vasile (Gheorghe Ifrim) vrea sa le fraudeze. Dragos Buliga recunoaste insa ca initial a filmat cu figuratie din Capitala, dar ca se bucura ca a avut inspiratia sa renunte la acestia si sa foloseasca in serial chiar localnici din Fierbinti:

“La inceput am adus figuratie de la Bucuresti. Dupa primele doua zile de filmare mi-am dat seama ca este gresit, ca nu pot integra “falsi” sateni in acest decor real. Am refilmat toate secventele inlocuind figuratia cu adevaratii proprietari ai spatiului. Am facut casting la caminul cultural si am ramas uimit cand s-au strans cateva sute de localnici. Totul s-a schimbat, imi pare rau ca nu am avut incredere chiar de la inceput in dansii.” Colaborarea cu localnicii din Fierbinti s-a lasat si cu amintiri amuzante.

Mihai Bobonete spune ca portiile de ras la filmare au fost mai mult decat generoase: “Tin minte ca am avut o secventa in care filmam cu figuratie multa, care se speria si o lua la fuga pe ulita, iar regizorul Dragos Buliga a dat stop pentru actori, dar pentru figuratie nu s-a mai strigat STOP printr-o portavoce, asa ca au ajuns oamenii la capatul satului alergand”. La randul lui, regizorul isi aminteste si cum a luat nastere porecla unuia dintre localnicii care apare in serial: “Am strans multe amintiri amuzante. Prima care imi vine in cap e cu Cascadoru’ - un satean care juca rolul unui betiv in carciuma. Trebuia ca la semnul meu sa cada de pe scaun, undeva in background. Nu a tinut minte replica la care sa reactioneze, asa ca i-am spus ca voi bate o data din palme cand sa se arunce. Toate bune, motor si… la auzul clachetei de filmare s-a aruncat foarte artistic de pe scaun, asta inainte sa dau actiune! Si asa i-a ramas numele: Cascadoru’.

” Ce provocari ridica o filmare intr-o locatie reala, acolo unde localnicii isi urmeaza firesc cursul zilnic al vietii? Dragos Buliga recunoaste ca este cu totul alt mod de a lucra. “Daca un studio iti permite controlul total al luminilor si confortul unei bune organizari, o locatie reala te restrange prin dimensiune, prin nesiguranta ca totul va fi la fel acolo si peste o luna, atunci cand va mai trebui sa filmezi poate o secventa racord. Insa ar fi fost extrem de greu, daca nu imposibil sa reproducem in platou acest decor de o frumusete aparte. Detaliile sunt cele care vor face diferenta, publicul va fi “vrajit” de realismul oferit de atmosfera din Fierbinti”, promite acesta.

ACEST SERIAL IL PUTETI DESCARCA PE www.DeToate.De DE MAINE!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

alti bani dati pe subcultura,promiscuitate,indobitocire,ev mediu,marca protv
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile hmm

Quote Originally Posted by gladix View Post
    alti bani dati pe subcultura,promiscuitate,indobitocire,ev mediu,marca protv
    ce sa faci e mai bine decat de loc! asa macar mai razi de prostiile lor . si sti cum e ,, E Democratie ´´ fiecare face si se uita la ce vrea . o zi buna

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

problema e ca e difuzat la o ora accesibila copiior si are f multe greseli de exprimare, si comportament indecent.. chiar am fost atent cand a inceput sa vad ce PG ii pun, interzis copiilor sub 12 ani.. dar e cred ca ar trebui PG interzis celor cu mai mult de 10 clase..
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    problema e ca e difuzat la o ora accesibila copiior si are f multe greseli de exprimare, si comportament indecent.. chiar am fost atent cand a inceput sa vad ce PG ii pun, interzis copiilor sub 12 ani.. dar e cred ca ar trebui PG interzis celor cu mai mult de 10 clase..
    E Protv ce pretentii ai cand marea stirista Esca n-o scoate niciodata din DOIsprezece mii.Chiar nu-i nimeni acolo in studio s-o corecteze ?

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

mersi Mafy
    episodu asa mult seamana cu realitatea de zici ca ma aflu in romania

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Talking :))

Quote Originally Posted by cartof_prajit View Post
    mersi Mafy
    episodu asa mult seamana cu realitatea de zici ca ma aflu in romania
    de lam face sa fie in 3D nici nu mai trebuie sa fecem concediu in ROmania

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mafiotul0 View Post
    de lam face sa fie in 3D nici nu mai trebuie sa fecem concediu in ROmania
    Sa nu ne uiti cu Mama ei de Tranzactie
    vad ca a aparut pe ecrane
    mersi

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exclamation hh ?

Sa nu ne uiti cu Mama ei de Tranzactie
    vad ca a aparut pe ecrane
    mersi
    nu inteleg ce vrei sa spui cu >> ,,Mama ei de Tranzactie´´ este vreun film, serial ceva?

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mafiotul0 View Post
    nu inteleg ce vrei sa spui cu >> ,,Mama ei de Tranzactie´´ este vreun film, serial ceva?
    da este film a aparut pe ecrane pe 27 februarie aici

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default aaa

da este film a aparut pe ecrane pe 27 februarie aici
    chiar despre filmul asta arata ieri Making of pe Oltenia3 , cand voi face rost il voi posta ok!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)