Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Eurosport 1 si 2 HD(un sfat pentru receptia si inregistrarea lor va rog)

Salut!

De ceva vreme tot caut o sursa pentru receptie si inregistrare a posturilor Eurosport 1 si 2 in varianta HD(inregistrare pe PC sau pe un receiver Hd de pe care sa pot transfera continutul pe PC). Gasisem solutia cea mai confortabila in iptv de la rtl dar receiverul lor hd nu te lasa sa transferi continutul pe PC(datorita HDCP). Restul nu au cele doua posturi. Am gasit Card PrePay OLCSO TV cu un pachet suplimentar cu HD-urile respective. Acum singura mea legatura cu receptia prin satelit a fost un abonament la un moment dat cu digi sat sau cum se numea(inca mai am antena).

Imi puteti oferi niste informatii cu un sistem pe care sa pot inregistra cele doua posturi.Cel mai avantajos pentru mine ar fi sa pot vedea si inregistra direct pe PC(cu soft gen dvbviwer). Am sunat la niste firme gasite pe net si raspunsul a fost "nu puteti, sunt criptate". Pai cardul pentru ce este? Sau functioneaza tot cu protectia HDCP-ului.

Multumesc.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

receptor linux / cu hdd incorporat ! Antena pozitionata pe Hotbird !
    Vezi aici in ce pachet gasesti ESP in format HD

Procedura:
    Inregistrezi pe hdd din receptor ( fiisier .ts ) / transferi prin retea in pc-ul tau !
    Merge si cu placa skystar hd !

Success
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ok. O gramada de eurosporturi. Cartele pentru decodare merg in orice receiver? Unde se gasesc aceste cartele? La noi am gasit hello hd.

gigij56
    Guest

Sigur google.ro stie de unde

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Super. Mersi pentru raspuns. Puteam si eu sa dau raspunsul asta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc celor care mi-au raspuns la subiect. Am ajuns la momentul in care am montata antena, astept cardul Hello HD cu cele doua eurosporturi si ma uit dupa un recever hd. Ma intereseaza calitatea receptiei si inregistrarii canalelor hd...nu internet, nu card sharing, etc...intrebarea este: DOAR pentru receptie si inregistrare un receiver de 3 sute de lei este suficient ?

Pentru exemplificare: Merita un Amiko Alien (530 lei) sau orice Amiko HD cu pvr este suficient? Schimba cu ceva calitatea receiverului(la receptie si inregistrare hd) linuxul de exemplu?

Multumesc inca o data.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am cartela de acces (hello hd) si acum caut un receptor. Am gasit un Amiko 8330 dar am aflat ca fisierele .ts pe care le inregistreaza pe pc sunt codate si nu pot rula decat pe receptor.

Mai bine zis canalele fta inregistrate pe hdd extern in format .ts ruleaza pe pc iar cele codate inregistrate pe hdd extern nu!

Toate receptoarele inregistreaza asa canalele codate?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Intre timp am aflat raspunsul. Amiko 8330 pentru ca are un cip mai nou inregistreaza numai codat...pe cand 7900 nu. In format .TS se vede lacrima inregistrarea pe PC.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nord8123 View Post
    Am cartela de acces (hello hd) si acum caut un receptor. Am gasit un Amiko 8330 dar am aflat ca fisierele .ts pe care le inregistreaza pe pc sunt codate si nu pot rula decat pe receptor.

Mai bine zis canalele fta inregistrate pe hdd extern in format .ts ruleaza pe pc iar cele codate inregistrate pe hdd extern nu!

Toate receptoarele inregistreaza asa canalele codate?
    este eronat ce spui tu!Toate fisierele inregistrate de pe orice receptor pot fi redate pe pc daca folosesti un player adecvat(ex. KMplayer).Daca vrei sa le vezi pe un Dvd player trebuie sa le schimbi extensia(mpg).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipryan View Post
    este eronat ce spui tu!Toate fisierele inregistrate de pe orice receptor pot fi redate pe pc daca folosesti un player adecvat(ex. KMplayer).Daca vrei sa le vezi pe un Dvd player trebuie sa le schimbi extensia(mpg).
    Mai cerceteaza si o sa ai o mare surpriza...asa am crezut si eu initial. Iti repet e vorba de canalele codate deschise cu cartela(conax).

gigij56
    Guest

Red face

Quote Originally Posted by nord8123 View Post
    Super. Mersi pentru raspuns. Puteam si eu sa dau raspunsul asta.
    incercam sa ajut...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)