Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cool Asa am trait: remember anii '90

Vreme trece, vreme vine, dar amintirile raman. Va mai amintiti cat ne speteam si cat roteam pana prindeam canalul favorit? "Las'o bre la punctu' mort! Mai la stanga, hooo, asa!". Uite Polsatul, iaca si RTL 2, Onix, Babylon Blue? Nu e alba, e albastra.
    Amintiri placute ce ne-nsotesc in gand in era digitala in care poti roti dupa soare antena la doar o apasare de buton.
    Impartasiti va rog aici primele voastre experiente cu satelitii si bucuria descoperirii canalelor preferate.
    People tell they're sorry when the evil is already done

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

traiane esti nostalgic?/e al nspelea thread cu subiectul asta/da amintirile raman ,la cei ce le au si atat
    L.E. inca astept niste settinguri ptr strong4401/se pare ca esti singurul ce le mai poate face
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Inversam polaritatea H /V la convertor cu mana!

Sa nu uitam de VIVA cu CLUB ROTATION! YO MTV RAPS!
    Ne uitam la BEVERLY HILLS la RTL! Era MINI PLAYBACK SHOW la RTL! BITTLE LACHEN la RTL 2! THE DOMME concert la RTL 2! O emisiune despre sex la PRO sieben sau VOX! Buna vremuri! Mi-amintesc ca si pe KRISS KROSS i-am prins pe MTV la vertical! Analog! Si o s acaut poza! Aveam o farfurie facuta de meseriasi pe care am lipit-o si reparat-o cu folie si lac......! Canale 5, Italia 1, rete Quatro, era si AMBRA pe la AMIAZA! Da ai dreptate roteam antena cu mana si strigam la fratemi-o mai la stanga mai la dreapta! Intr- noapte pe RTL 4 olandez (ce era codat partial) nu s-a codat filmul DRACULA BRAM STOKER cu Reeves! Aveam un receiver TATUNG! Apoi AMSTRAD! and more.......................... Multe ar mai fi de spus ........

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eeeee ce vremuri.... Imi intra VIVA cu "pestisori"
    Imi aduc aminte de serialul Salvati de clopotel pe italia 1
    Apoi pe sat 1, filme western.... Primu canal vazut pe satelit a fost pro 7. Ma uitam la reclame mai ceva ca la filme asta prin 91 - 92 parca

LED 3D,VU+ uno,PS3 slim 320GB,offset 1.10,hh,4xdolceHD,rcs-rds

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce vremuri... primul satelit gasit a fost cel de la 16'E iar acolo am dat peste un canal spaniol (Antena3 parca) codat in Nagravision Syster
    Aveau si niste radiouri excelente... ascultam non-stop 40 Principales care era tot pe 16'E

Sa nu uitam Country Music Television de la 27.5'E... mutam antena manual numai sa prind canalul asta ca altul interesant nu mai era la 27.5'E
    Imi aduc aminte ca Mediasetul lui Berlusconi era pe la 60 si ceva grade Est... o adevarata aventura sa-l prind din cauza unui plop - urmaream pe Italia 1 emisiunea ''Non e la Rai'', cu frumoasa pustoaica (pe atunci) Ambra
    Mai tin minte si problemele de receptie de la 13'E pe unul din spoturi... in Brasov intra numai cu antene mai mari de 1.8M - la fel si Astra 19.2'E

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intr-adevar reclamele erau super, mai ales pe MTV...la Nike, coca-cola....iar de promo-uri nu mai zic..
    Eu urmaream VH1 Germany...era seara de la 21 la 1 noaptea. Doar 4 ore dupa Nickelodeon. Emisiuni ca Berry White Love Line, Pop-up Video, Behind the music...etc.
    Nimic nu mai e ce a fost....si nici nu va mai fi vreodata.

http://www.youtube.com/watch?v=Xa7es...layer_embedded
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default mai terminati cu nostalgiile, sa nu se sinucida cineva...

eu vedeam, in 91 prima data Sky movies UK ( pe cablu Analog ) , full in Timisoara, cu ANALOG TV , cand se batea Analogul cu RDS si cu Memoriile.Srl... pe licenta de emisie in TM......

si am reusit sa introduc la studenti -- in complex - cablul TV - si ulterior au pus ei si Internetul...

va rog sa va opriti D-lor, subiectul incepe sa fie sensibil.... si am baut deja o sticla de vin rosu...... foarte rosu .........si cred ca o deschid pe urmatoarea....

PS: si prima antena de 1,80 M fibra, mi-am confectionat-o la AZUR, cu folia incorporata in fibra.... ( si inca o mai am in curte, si o sa o resurcitez-- si primul actuator confenctionat din motoras de stergator auto....)

... si sa nu uitam clasicul polarotor magnetic ...si LNB de 1 db noise....

cum spunea cineva... old passions die hard....
    Last edited by strike_gabriel; 15th February 2012 at 05:26.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Smile Am să vb. despre canalele de muzică cu precădere...

La mine īn zona de sud intra destul de greu īn timpul zilei anumite canale de pe 19. Aveam antenă de 1.8m aluminiu lnb Gardiner - o adevărată aventură făcusem semne - liniuțe pt. turci, berlusconi etc..dar reușeam s-o mut de la geam...
    Adevărată demență pentru a vāna canalele din UK (care la inceput erau tot pe 19 și abia intra semnal ) gen UK Premiere, UK Gold, etc...ce să nu mai zic de MTV, care, sera era bec (vb. de 19 - deci pānă să se mute pe 13 in '94). Apoi țin minte in toamna lui '93 cānd făcea VIVA teste dar era pe spotul west de pe 13 parcă, iar la noi īn sud făceam mega eforturi să atenuăm zgomotul...dar satisfacția era imensă chiar dacă vedeam cu "peștișori". Apoi īn 95 cānd s-a lansat VIVA ZWEI (eu fiind cu alternativul) am zis că mi-a pus dumnezeu māna'n cap. Apoi s-a lansat tot īn același an și VH-1 Germany - era free pe 13 - altă nebunie...practic mi s-a părut cel mai profi ca și structură muzicală. Duceam īnsă lipsa MTV-ului (după ce s-a codat) - noroc că la 68 est a apărut MTV Asia - vāneză-l și pe ăsta - practic aici a īnceput experiența mea cu C band și cu Asia... Alternam cu CMT 96/97. Apoi țin minte tot īn 97 la īnceput cānd am făcut primele teste cu un rec. digital mpeg2 - trecuseră cāteva canale īn digital...nu-mi venea să cred cum se vedea de clar
    Gata, hai că deja v-am plictisit...
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar mai tineti minte cand in magazine se vindeau cartele pirat la vedere... erau puse chiar pe rafturi
    Imi aduc aminte si de D2-MAC-ul pentru nordici... si pachetul de radio nemtesc pentru care trebuia un receiver special - e vorba de pachetul ADR (practic, inceputul digitalizarii)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

eeeee......eu imi amintesc ca aveam un receptor analogic, in '90 si cautam posturile tv(RTL, PRO7...)ca la radio)

Era odata....
    Intrebarea este, oare ce va fi peste alti 20 de ani in domeniul asta? Indrazneste cineva sa prezica?
    Salutari si numai bine!
    DM800, DM500, VU+DUO, H-H

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In 1990, cineva din orasul meu si-a pus un emitator la antena parabolica, sau asa ceva. Cu o simpla sarma groasa din aluminiu, si ulterior tabla lata de 10 cm din aluminiu, prindeam Filmnet, (audio original, in engleza, fara reclame). Se vedea foarte rau, cu pureci, dar ne uitam ca disperatii. Apoi cam prin 94 sau 95 mi-am luat prima antena parabolica din aluminiu de 1.4 m (pe care o folosesc si azi) si un decodor D2-Mac, cu cartela, pentru nordici.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@the the Nu cred ca plictisesti pe nimeni. Sincer bucuria si satisfactia era mult mai mare pe vremurile alea . Ma bucuram de o reclama, acuma am 3D si degeaba...

LED 3D,VU+ uno,PS3 slim 320GB,offset 1.10,hh,4xdolceHD,rcs-rds

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by traian View Post
    Vreme trece, vreme vine, dar amintirile raman. Va mai amintiti cat ne speteam si cat roteam pana prindeam canalul favorit? "Las'o bre la punctu' mort! Mai la stanga, hooo, asa!". Uite Polsatul, iaca si RTL 2, Onix, Babylon Blue? Nu e alba, e albastra.
    Amintiri placute ce ne-nsotesc in gand in era digitala in care poti roti dupa soare antena la doar o apasare de buton.
    Impartasiti va rog aici primele voastre experiente cu satelitii si bucuria descoperirii canalelor preferate.
    Un asemena subiect cred ca e binevenit ...expeiente placute si neplacute au fost cu siguranta multe cea ce spui tu aici a trait cu siguranta fiecare dintre noi ...cel putin eu tin minte ca,cautam cu prietenul meu VIVA aveam un analog cu o antena de 80 si toata ziua invarteam pe ea "la manuela" de pe astra pe hotbird ca motor binenteles nu aveam.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Hai ca mi-a picat inca o fisa cu ocazia acestor depanari: sharingu' s-a inventat inca de la inceputul anilor '90, rudimentar ce-i drept, dar tot sharing se chema atunci cand luam programe de la vecinul de sus si puteam vedea doar ce vedea si el si daca te aveai bine cu el il rugai sa lase pe un anumit canal la o anumita ora
    Acum ne-am upgradat, cine are o scula de-aia de Dreambox si eventual si o multifocus prinde cate-n luna si in stele.
    People tell they're sorry when the evil is already done

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Am inca inregistrarile cu VIVA si Onyx in PAL cu pestisori.Poate le urc pe youtube
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)