Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: Noua lege

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Noua lege

Eu cred ca prin noua lege antipiraterie cei care vor dori sa testeze cate o linie ccam nu o vor mai putea face.....voi ce credeti?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 1

Daca se va aproba (sunt sceptic ca DA , din cate stiu s-a mai incercat in urma cu cativa ani chestia asta) va mai dura pana sa monitorizeze toti "ciumpalaci" care fac schimb de linii C si N.
    In primul rand atentia va fi spre transferurile de filme si muzica.
    Daca se va aproba sa speram ca va functiona principiul romanesc "Orice minune tine trei zile"

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default vpn?

Quote Originally Posted by MariusCluj View Post
    Eu cred ca prin noua lege antipiraterie cei care vor dori sa testeze cate o linie ccam nu o vor mai putea face.....voi ce credeti?
    de ce crezi ca exista plugin de vpn pe toate conservele?
    o conexiune vpn la un server privat si gata....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Talking

eu zic ca nu se va aproba , pentru ca vor avea mari pierderi cei cu internetul , va garantezi ca 50% din clienti vor renunta la internet

Fan Barca Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salutare,

ma bag ca musca-n lapte .

Legea e urita da na intreb aici care stiti ceva VPS pe bani buni pe la RUSI?

Merci

O zi buna

@ +

EXPERT GIGABLUE & IPTV Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tinichea View Post
    de ce crezi ca exista plugin de vpn pe toate conservele?
    o conexiune vpn la un server privat si gata....
    tu vb de vpn cand majoritatea nu stiu sa si schimbe parola sau alte chesti legate de securitatea proprie

probabil ca aceasta lege imi va face pe plac si share va redeveni ce a fost o data......adica facuta intre oameni ce trebuie sau merita sa o faca

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iooon View Post
    tu vb de vpn cand majoritatea nu stiu sa si schimbe parola sau alte chesti legate de securitatea proprie

probabil ca aceasta lege imi va face pe plac si share va redeveni ce a fost o data......adica facuta intre oameni ce trebuie sau merita sa o faca
    explica putin treaba asta cu share intre oameni !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Upsss

Poate ne da si noua profilul omului care poate sa faca sharing si merita acest lucru
    Ce placere va avea colegul nostru, saracul alte placeri nu mai are.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sincer desi mai stiu cate ceva in IT, poate nu sunt asa de destept ca iooon ca IT-ul e mare, am citit despre VPS da personal nu stiu cum se "seteaza"

am asa habar dar pe scurt... oricum net-ul e mare asa cum am invatat sa facem share o sa ne ascundem si indentitatea cu acest VPS...

e totusi o lege, or sa trebuiasca sa-mi intre in curte cu mandat, nu merge chiar asa usor, si pana sa ajunga la un parlit care face schimb de linii sunt alte firme mari care nu platesc nici un soft de jdemii de euro

plus eu sunt la limita legalitatii adica platesc un abonament, chiar mai multe si fac sharing pe gratis, nu cer bani (nu obtin un avantaj material). e ca si cum ai imprumuta o carte pe care ai platit-o. sau o caseta audio sau video. nu fac copii si le vand... sunt sigur ca vorbind cu un jurist n-ar prea avea cum sa te lege pentru asta
    Last edited by cristimate; 8th February 2012 at 23:20.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

orice poate fi monitorizat. chiar si vpn / vps ! Daca vrea sa va fxxta, o va face indiferent ce modalitate de conexiune ati facut.

si acum se vede la greu traficul vostru, dar nu exista baza legala ca sa se intervina. Daca legea va trece, va anunt ca or sa vina vremuri destul de naspa.
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cristimate View Post
    sincer desi mai stiu cate ceva in IT, poate nu sunt asa de destept ca iooon ca IT-ul e mare, am citit despre VPS da personal nu stiu cum se "seteaza"

am asa habar dar pe scurt... oricum net-ul e mare asa cum am invatat sa facem share o sa ne ascundem si indentitatea cu acest VPS...

e totusi o lege, or sa trebuiasca sa-mi intre in curte cu mandat, nu merge chiar asa usor, si pana sa ajunga la un parlit care face schimb de linii sunt alte firme mari care nu platesc nici un soft de jdemii de euro

plus eu sunt la limita legalitatii adica platesc un abonament, chiar mai multe si fac sharing pe gratis, nu cer bani (nu obtin un avantaj material). e ca si cum ai imprumuta o carte pe care ai platit-o. sau o caseta audio sau video. nu fac copii si le vand... sunt sigur ca vorbind cu un jurist n-ar prea avea cum sa te lege pentru asta
    In mod normal ( asa este aici in germania si tot asa ar trebui sa fie si in romania) , cand inchei un contract cu cineva (in cazul tau cu providerul DTH ) e undeva scris ca tot ce contine acel contract inclusiv serviciile sant confidentiale si nu ai voie sa le impartasesti si le dai mai departe la o a treia persoana . In mod normal sa te lege nu pot dar doar sa te dea in judecata si sa-ti ceara despagubiri.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pe langa cardul meu de focussat mai am unul care il folosesc de obicei in share... sau am un card hd+ care nu e pe numele meu, l-am luat de pe ebay.de

sa vad cum o sa ma dea pe mine in judecata focussatul ca fac sharing ... eu n-am semnat nimic

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stati linistiti ca problema este mai simpla decat pare. Nu o sa fiti dati in judecata ca nu are nimeni interesul sa va vada dupa gratii ci sa va ia banii asa ca o sa vina postasul cu recomandata la usa, platiti amenda si gata. Daca nu o platiti atunci nu mai puteti plati nici impozitul pe casa, pe masina...urmeaza automat poprirea si pana sa ii dati in judecata pe cei care v-au facut acest rau aveti contul in banca blocat, salariul retinut. Punem pariu?
    Si daca ii dati in judecata ce veti contesta? Ca ei au deja lista si nu de ieri, de azi...
    Deci, nu va intra nimeni in casa, nu vin mascatii ci vine postasul.
    Si ca sa fie c.u.r.v.e pana la capat, nu o sa vina postasul la aceia care vand caci aceia sunt putini si interesul nu este sa ii desfinteze pe ei caci acestia vor fi lampa la care se strang fluturii. Vine la cei ce cumpara, la fluturi, caci de acolo se strang bani multi, iar bugetul statului este un sac fara fund.
    Cei care au semnat tratatul ACTA sunt prosti sau nu au stiut ce au semnat? Neee... Au semnat inrobirea, indatorarea fiecarui utilizator de internet la stat. Din momentul ratificarii tratatului fiecare dintre noi suntem datori statului cu o anumita suma. Hai ca incet incet iesim din criza.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iooon View Post
    Domnu Mogosanu .ro are voie sa faca sharing?

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

nu mai aberati pe aici , cei care au un port deschis si un cont de dyndns pentru a se juca online ( si bineinteles au cumparat jocul respectiv ) si din anumite motive vor fi listati cu dns-ul in lista lui Schindler vor primi plicuri sau vor bate mascatii la usa ? mai terminati ca nu e asa simpla treaba cum visati voi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)