Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Globe Cast in N. America - HELP/AJUTOR

Dragi Compatrioti,
    Noi cei de peste ocean, incepind de azi 12/08/05 avem o mare problema.
    Canalele romanesti difuzate prin Globe Cast pe IntelSat 97W au trcut la o noua encriptie - Nagara 2 - si cu toate ca nu ma pricep prea mult se pare ca au shimbat MPEG 2 cu 4 si rom 110; Deci acum cu exceptia RTV Intl - la care adormi cu remotul in mina - sintem pe intuneric. Aceiai problema o au si prietenii nostri Sirbi si o au de vre-o 2 sapt. si la punctul asta au facut anunturi pe mai toate forumurile de pe aici ca - in grup - vor face o donatie generoasa - (vezi: http://www.al7bar.tk/) site-lui sau peroanei care reuseste sa decripteze problema. Azi, fiind prima zi de "intuneric
    ", romanii inca nu prea s-au trezit dar e numai o chestiune de timp ca sa ne punem si noi impreuna. Deci daca se poate un ajutor, noi toti de aici, v-om fii recunascatori. Aici, marea majoritate foloseste: DB 500 sau Fortec Lifetime Ultra. Speram sa auzim de la voi.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Se intuneca rau cerul...

Intr-adevar e groasa
    Nici noi cei cu DVB carduri nu suntem mai norocosi. Ar trebui ca cineva sa copieze noul card N2 pentru Globecast, Telstar5 si sa-l faca public sau sa-i scoata k3ile si sa le publice.
    Aegyssus

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Globe Cast in N. America - HELP/AJUTOR

Quote Originally Posted by solex98
    au shimbat MPEG 2 cu 4 si rom 110;
    ROM110 probabil dar MPEG4 n-as prea crede.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default Re: Globe Cast in N. America - HELP/AJUTOR

Quote Originally Posted by bimmer
    Quote Originally Posted by solex98
    au shimbat MPEG 2 cu 4 si rom 110;
    ROM110 probabil dar MPEG4 n-as prea crede.
    DA, Ai dreptate si e comfirmat. MPEG-ul a ramas 2 (deci nu 4), dar rom-ul e 110; Este careva care sa poata face ceva sa vedem si noi ce am avut inainte? Haideti baieti, ca Romanii se bucura de faima de a fii cei mai buni decodori, dar nu prea vad mare ingesuiala aici in a ne ajuta si pe noi di NA

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Are careva vreo noutate despre Globecast 97W ?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bimmer
    Are careva vreo noutate despre Globecast 97W ?
    http://www.curious-contraptions.com/...ad.php?t=12833

Du-te aici si ai incredere in "zuzel"; Cred ca e ceva la cuptor, dar mai e de gatit un pic...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

am frate un Chicago, si ar fi interesat de receptia programelor romanesti transmise in USA, care ar fi sansele sau costurile unui abonament acolo.

multumesc

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

http://www.globecastwtv.com/ch_rsn.htm
    da e prea scump pt 4 canale - calitate mica + $150 echipament

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Nici o veste cu ROM110 pt T5?

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

mama lor de nenorociti..vor sa se imbogateasca rapid ..shit..3 canale de caca la asa pret...
    tocmai de aia este nevoie de baietii nostrii din europa sa sara in ajutor..altfel imbogatim pe citiva care ia de gratis shi vinde mai departe..macar daca ar vinde solemn...nu 40$ la luna pt 3 canele care le dau in reluare..

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Domnii mei,
    in momentul cind, acum un an, am venit in Chicago dupa o indelungata experientza satelitara romaneasca, stiam ce produce "piatza" locala: piraterie aproape zero.
    Fapte: 1.digicipher shi powervu detzin inca autoritate in materie de protectzie, una analogica si cealalta digitala 2.cardurile sparte si nagra distrus sint in prea mica masura opera americanilor - piratii din America Latina s-au ocupat de ele 3.dish net este spart ca urmare a unor eforturi venite mai degraba pe linie canadiana pentru punerea la pamint a operatorului principal, b-exp-vu 4.softurile scoase pe piatza pt. receivere fta sint zero - operativitate greoaie, autoroll la intervale mari, alogritm complicat de inserare a cheilor pe 32 bit, etc. Asta in conditiile in care operatorii devin mai desteptzi. Sa nu mai spun ca in genere pe americani nu ii pasioneaza pirateria, dupa cum nici receptia mai multor satelitzi odata (actuatoarele sunt aproape inexistente).
    Ca atare m-am concentrat nu pe satelit ci pe cu totul altele. Cu toate astea, avind in vedere ca in ultimele doua luni, parca ar fi o manie majoritatea romanilor pe care ii cunosc s-au decis sa investeasca in echipament de receptzie, paradoxal tocmai cind canalele romanesti de pe 97 au cazut. Miscarea operatorilor a fost inteligenta - upgrade simplutz facut exact pe receiverele proprietate. Restul - ceatza. Pe cit a fost de ieftina lovitura, pe atit de mare a fost nenorocirea - romanii care isi piratau propriile canale au ramas pe dinafara. Din pacate, in masura in care miscarea n-a fost adoptata de intreg pachetul globecast, nu se grabeste nimeni sa incerce o procedura de citire a rom-urilor pt. romani. Este firesc - respectivele canale intereseaza doar o comunitate foarte restrinsa. Shi, sa fiu sincer, cu toate ca sint roman verde, nici mie nu mi-a suris niciodata ideea de a receptiona astfel de penibilitatzi televizate - o combinatzie triviala de emisiuni potrivite ca nuca-n perete. In afara de prezentza programului sirbesc Pink Plus, T97 e un satelit mort pt. mine.
    Voi investi si eu ceva mai tirziu in asa ceva, o sa aduc un phoenix shi o sa incerc sa surprind traficul dintre receiverul proprietar shi cartela Globecast, sa vad in ce masura ma va ajuta acest proces. O voi face strict pentru placerea activitatzii si nu din alte motive. Daca intre timp apare vreun profesionist hotarit sa se implice, il invit sa ma contacteze - am sa-i stau la dispozitie, cu toata experientza mea restrinsa in pay-tv-ul american.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

adevarat ce spui draga , hgfdgfui ..deh vorba ta ,a fost o lovitura simpla shi dureroasa in acelasi timp...problema in America nu este ca nu avem bani de abonament , ci pur shi simplu rominii refuza sa pleteasca un atit de mare pret pt aceste 3 canale romanesti...care sunt dupa cum stii asa cum sunt ..vai de mama lor...dar avem shi noi nevoie de informatii , sau sa mai vedem shi cite o romincuta frumoasa etc etc...ca ne e dor...
    supararea mare a noastra este ca compatriotii nostrii de aici nu ne prea ajuta ..shi asta e pacat...pt ca ei aici sunt mai experimentati decit cei din Amrica sau Canada.....
    apropo de phoenix ...astea se gasesc doar in Europa am inteles....daca ai drum incoace poate imi aduci shi mie unul...banii jos bineinteles..nu ne ramine decit sa facem card sharing ...shi pt asta nu exista multa informatie aici ....adica step by step....dar...ne mai chinuim ..poate reusim..
    bafta la toti romanii de pretutindini..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)