Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: Toroidala

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Toroidala

Salut
    Ma bate gandul sa imi iau in curand o toroidala T90 ca sa scap de 2 antene cum am acum...
    Acum am pe 13E o antena de 1m de tabla normala, care a patit ceva la furtuna de acu' 2 saptamani din Bucuresti, ca nu mai prind pe satelitul respectiv decat vreo 200 de posturi din vreo 2000. am re-reglat-o, semnal 92% pe dm500hd. Ma rog, asta e alta poveste, dar daca are cineva vreo idee, pls help.

On topic, vroiam sa stiu daca in buc. o sa am semnalul cu T90 mai bun sau macar egal cu ce prind cu asta de acum? ma intereseaza momentan doar 13e si 0.8w pt focus, mai tarziu mai vad...
    Multumesc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default toroidala

Quote Originally Posted by cobrax2 View Post
    Salut
    Ma bate gandul sa imi iau in curand o toroidala T90 ca sa scap de 2 antene cum am acum...
    Acum am pe 13E o antena de 1m de tabla normala, care a patit ceva la furtuna de acu' 2 saptamani din Bucuresti, ca nu mai prind pe satelitul respectiv decat vreo 200 de posturi din vreo 2000. am re-reglat-o, semnal 92% pe dm500hd. Ma rog, asta e alta poveste, dar daca are cineva vreo idee, pls help.

On topic, vroiam sa stiu daca in buc. o sa am semnalul cu T90 mai bun sau macar egal cu ce prind cu asta de acum? ma intereseaza momentan doar 13e si 0.8w pt focus, mai tarziu mai vad...
    Multumesc
    am una noua,nefolosita , gata ansamblata pt. bucuresti.pret: 450 lei.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ca nu mai prind pe satelitul respectiv decat vreo 200 de posturi din vreo 2000.
    le vedeai pe toate sau le aveai in lista, asa codate ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu chiar pe toate, dar marea majoritate
    acum zice no signal

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Salut

TOROIDALA
    Este o solutie (dupa parerea mea) foarte buna pentru zona de vest a Romaniei , pentru Bucuresti eu unul nu o recomand.
    Si eu am stat foarte mult pe ganduri sa imi iau o toroidala in Bucuresti, dar analizand nivelul semnalului pe bucuresti si din ce aveam pana atunci am ajuns la concluzia ca nu merita.
    Solutia acceptabila pentru bucuresti (bineinteles in functie de buget) este o antena fie circulara de preferinta 1,8m cu motor sau ceva la 1,2-1,25m cu un motor HH.
    Eu cu 1,2m (balarie de tabla cu care m-am pacalit) si un HH dm3800 am de la 90Est la 37West.
    E adevarat ca schimbarea se face mult mai bine cu o toroidala dar cu 0,90m pentru bucuresti ai semnale destul de slabe , chiar si pe 0,8W pierzi multe programe de la nordici.
    Poate mai primesti si alte sfaturi de la cei care au mai multa experienta , asta a fost parerea mea.
    Succes

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

salut!

eu am avut toroidala si parerea mea ca merita doar daca te limitezi la 6 sateliti..1w-5e-9e-13-19-23.. asta ca sa poti sa ai un semnal util.. si e utila daca vrei la mai multe receivere ..

asa de amorul artei am reglat si 4w-42est dar pe margini ai semnal la minim 5-6 dB..
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pai si ca semnal cum sta?
    eu de ex de ieri cand a inceput sa ninga nu mai vad nimic nici pe 13e, nici pe 1w (aici cu antena focus a lor)

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default toroidala

cam pe la cat ajunge un tot ce trebuie ...
    antena /lnb-uri/suport/etc pt 10-12 sateliti?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sa folosesti o toroidala pentru numai 2 sateliti este ca si cum ai trage cu tunul in vrabii...
    Pe antena ta de 1m (presupunand ca nu e deformata) iti intra HotBird si Thor fara probleme, daca o reglezi cu un sat-finder ca lumea. Nici nu mai ai nevoie de a doua antena.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

dar daca pun una din alu, am semnal mai bun decat una de aceeasi dimensiunde dar de tabla?
    si daca aceea de alu ar avea 1,25m, si pun decalate 2 lnburi, unul pe 13e si unul pe 1w cum ar sta semnalul fata de cea de 1m de tabla pusa pe 13e direct?
    merci

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Ai acelasi semnal si pe antena de aluminiu si pe cea de fier. Conteaza sa fie de calitate. Iar toroidala iti cumperi daca vrei sa ai mai multi sateliti, nu doar 2 sateliti.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cobrax2 View Post
    dar daca pun una din alu, am semnal mai bun decat una de aceeasi dimensiunde dar de tabla?
    si daca aceea de alu ar avea 1,25m, si pun decalate 2 lnburi, unul pe 13e si unul pe 1w cum ar sta semnalul fata de cea de 1m de tabla pusa pe 13e direct?
    merci
    Incearca sa pui cele 2 LNB-uri pe antena ta de 1m si o sa ai surpriza sa mearga foarte bine, daca e orientata ca lumea.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Da

cand trece zapada, aceasta din bucuresti, dute si regleaza antena pe 7E sau 5 Est.

dar regleaz-o bine cu LNB pe suportul Central.
    \
    apoi monteaza distantierele pentru LNB suplimentar-- si vezi sa receptionezi 1 W si 13 E
    --------
    pentru comparatie, noteaza cat ai avut SNR , cu LNB montat central, pe 13 E si 1 W, si faci comparatie cat ai SNR - cu LNB suplimentare, cand antena este setata pe poz 7 sau 5 E

o sa fie maxim 3% minus- decat reglat LNB central -- spre satelit.
    daca nu te satisface-- mai i-ati o antena Hirschman, 1,25M, pentru caci cea de 1,85 de la Peruvision cred caci este prea scumpa pentru bugetul Hobby-tului.

oricum pana nu se mai incalzeste -- nu te vad pe bloc- la reglare antena.
    -- cei care aveti Toroidala in Bucuresti,( sau chiar offset de 1,1M setat directy pe satelitii mentionati de om ) va rog sa postati, SNR , receptionat cu ea, pe 13 W si 1 W pe anumite frecvente, sa poata face comparatie omul cu ce putere de camp receptioneaza el acuma, cu antena lui 1,1M

In acest mod , ne putem face o parere -- cum este reglata antena lui acum. specificati si frecventele , pe care ati postat SNR ( sau vb cu omul pe PM)

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Incearca sa pui cele 2 LNB-uri pe antena ta de 1m si o sa ai surpriza sa mearga foarte bine, daca e orientata ca lumea.
    Last edited by strike_gabriel; 26th January 2012 at 16:14.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

da, merci, ar fi cel mai bine
    am descoperit intre timp de ce nu mai vad decat vreo 200 de posturi din 2000
    sunt pozitionat pe 9e, nu pe 13e! ) deh, expert...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 1

In Bucuresti 1w merge si cu o antena de 0,6m (UPC si digi adica de la 11727 in sus) deci daca pui pe antena ta un lnb pe 1w si unul pe 13 ar trebui sa iti mearga.
    Problema este ca operatiunea ar trebui facuta de cineva cu experienta sau macar cu niste scule bune de reglat.
    Din cate stiu suport gata reglat pentru cei doi sateliti nu prea exista, cei mai usuali suporti gata calculati sunt 13+19,2.
    In alta ordine de idei daca e cineva care a cumparat antena de 1,25 m de Al de la peruvision si poate da cateva detalii privind performanta si calitatea acestei antene (nu ce scrie in descrierea ei ci cum functioaneaza real)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)