Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 4 lnb-uri la 2 receptoare

Pana acum am avut o antena motorizata. Fiindca am 2 receptoare, as vrea sa pun pe antena 4 lnb-uri, deci s-o fac fixa. Intrebarea era daca cele 4 lnb-uri trebuie sa fie musai twin sau pot fi single pentru switch-ul diseq care are 4 intrari si 2 iesiri?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default DiseqC 4/2

Sanatate.

Cred ca switch-ul tau este pentru 1 (un) lnb quattro si doua receptoare.
    Daca esti sigur ca nu va creste numarul de receptoare implicate, este mai economica solutia cu 4 lnb-uri twin si doua switch-uri 4/1.
    Altfel, incearca cu 4 lnb-uri quattro si switch 9/n, unde n este un numar standard (2-4-8-16) care se alege in functie de numarul de receptoare dorite.
    Succes
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Junior Member Teacher

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Altfel, incearca cu 4 lnb-uri quattro si switch 9/n, unde n este un numar standard (2-4-8-16) care se alege in functie de numarul de receptoare dorite.
    Succes
    4 LNB-uri Quattro au in total 16 iesiri. Cum faci? Legi 2 LNB-uri in paralel? Sau crezi ca il intereseaza doar jumatate de banda? Switch-ul ar trebui sa fie 16(17)/2 in cazul asta.

Cea mai buna si ieftina solutie este cu 4 LNB-uri twin si doua switch-uri 4/1 (cost=220 lei total). Asta pentru cazul strict de care se vorbeste si daca nu avem in viitor de adaugat mai multe receptoare.
    Last edited by afaco; 22nd January 2012 at 21:47.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult pentru sfaturi!
    Care ar fi in cazul acesta switch-ul cu cea mai redusa pierdere in db? Si lnb-ul Inverto dielectric(cel subtire) are un castig superior fata de Inverto Black Ultra? Ma intereseaza calitatea in primul rand, nu vreau solutii foarte ieftine, ci cele cat mai profi, avand in vedere ca am si lungimea cablului de vreo 50 de m de la antena la receptoare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default salut

Cred ca te complici cu multi switch, ca asta cred ca inseamna un switch cu doua iesiri, iar asta este pentru un singur satelit cu un LNB quatro (ai 2 verticale- si doua orizontale care trebuie sa le trimiti catre receptoare).
    cel mai simplu este cu lnb twin pe fiecare satelit si doua doua comutatoare diseq cate unul pentru fiecare receptor.
    Cand ai pana la 4 receptoare solutia cea mai buna sunt lnb-urile quad, daca vrei sa dai semnal la mai mult de 4 receptoare intervin multiswitch-urile,

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca vrei calitate ia LNB-uri Inverto Black Ultra High-Gain Twin
    si comutator diseq 4/1 Comutator DiSEqC 4x1 Amiko
    Eu am asa ceva si sunt foarte multumit de ele. Costul total este aproximativ 400 lei. Pretul din postul meu anterior era cu LNB-uri Amiko Premium L-201 si cu acelasi comutator diseq.
    PS. Daca satelitii sunt prea apropiati (mai putin de 6 grade intre ei) trebuie folosite LNB-uri Inverto Dielectric (subtiri) pentru ca astea normale nu pot fi montate atat de aproape cat ar trebui. Depinde si de antena.(diametru, distanta focala). Deci prima oara faci un test si dupa aia cumperi ceea ce trebuie.
    Last edited by afaco; 23rd January 2012 at 00:50.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

cele mai bune disecq sunt cele de la spaun.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Sa traiesti bine !

Quote Originally Posted by afaco View Post
    4 LNB-uri Quattro au in total 16 iesiri.
    Asa este, mi-a scapat.
    Multumesc pentru comentariul acid, m-a inviorat.
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Am mers pe varianta 4 lnb twin Inverto dielectric si 2 diseq spaun 4/1. Daca as pune un amplificator de semnal pe traiectul cablului, ca am 55 de m masurati de la antena la receptoare, ar aduce ceva imbunatatiri sau dimpotriva,ar scadea semnalul pe tp-urile puternice? Am auzit pareri si pareri...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu zic sa folosesti fara amplificatoare. Daca ai cablu de calitate foarte buna nu ar trebui sa ai problema. Daca crezi ca este necesar poti incerca sa faci niste teste si cu amplificator. Eu cand am testat nu am obtinut imbunatatiri semnificative. Amplificatorul amplifica semnalul util dar si zgomotul si mai introduce si el ceva zgomot in plus. Depinde mult si de amplifiocatoarele folosite dar si cat de slabe sau de puternice sunt transponderele utilizate de programele care te intereseaza.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)