Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default iphone 4 camera fail

A aparut din senin si fara vrun soc traumatizant...just shit happened:
    Cand deschid camera sa zicem intr`o incapere unde nu e f multa lumina, dar nici intuneric, sa zicem iluminata cu un bec de 75-100w, se vad pe ecran niste dungi albastre verticale care se plimba, apar si dispar, ca niste flashuri. Nu este de la vreo sursa de lumina fluorescenta, tv, neon etc, dungile sunt existente si daca acopar complet camera, pe bezna. Ideea e ca telefonul il am de mai bine de jumatate de an si am zeci de filmari/poze in conditii mult mai vitrege in ceea ce priveste lumina, si nu prezinta asa ceva, plus ca as fi observat, ptr ca sar in ochi. Acum, softul este 5.0.1. Am incercat si restore, fara jailbreak, la fel. Absolut orice alta aplicatie de camera si/sau care foloseste camera, se comporta identic. Am incercat si cu cea frontala, si acolo sunt prezente numai ca un pic mai greu de sesizat datorita calitatii senzorului, dar exista. A mai patit careva ceva de genul? Banuiesc ca e ceva hardware, atata timp cat se mentine si dupa restore. Pe net nu am gasit decat sfaturi de "go to app store" insa am experiente "traumatizante" in ceea ce priveste serviceul orinji.ro.
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    A aparut din senin si fara vrun soc traumatizant...just shit happened:
    Cand deschid camera sa zicem intr`o incapere unde nu e f multa lumina, dar nici intuneric, sa zicem iluminata cu un bec de 75-100w, se vad pe ecran niste dungi albastre verticale care se plimba, apar si dispar, ca niste flashuri. Nu este de la vreo sursa de lumina fluorescenta, tv, neon etc, dungile sunt existente si daca acopar complet camera, pe bezna. Ideea e ca telefonul il am de mai bine de jumatate de an si am zeci de filmari/poze in conditii mult mai vitrege in ceea ce priveste lumina, si nu prezinta asa ceva, plus ca as fi observat, ptr ca sar in ochi. Acum, softul este 5.0.1. Am incercat si restore, fara jailbreak, la fel. Absolut orice alta aplicatie de camera si/sau care foloseste camera, se comporta identic. Am incercat si cu cea frontala, si acolo sunt prezente numai ca un pic mai greu de sesizat datorita calitatii senzorului, dar exista. A mai patit careva ceva de genul? Banuiesc ca e ceva hardware, atata timp cat se mentine si dupa restore. Pe net nu am gasit decat sfaturi de "go to app store" insa am experiente "traumatizante" in ceea ce priveste serviceul orinji.ro.
    buy HTC moo

adevärul este inventia unui mincinos

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pe poze apar ?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Pe poze apar ?
    da, si poze si filme, postez deseara cand ajung acasa, vad ca wol`ul a luat`o pe ulei, nu mai vrea sa dea cheie la computer.
    Pe poze apar nu doar dungi, dar si fashii pline cu erori (ceva similar cu macroblocurile din erorile de stream video) (tot verticale, luand ca pozitie telefonul pus in picioare si nu culcat)

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

daca mai ai garantie la el instaleaza firmware nou ( fara Jailbreak ) si dul inapoi ca o sa il schimbe cu unul nou
    ( APPLE nu repara telefoanele defecte ca si ALTII ,ei le inlocuiesc cu altele noi )

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcel View Post
    daca mai ai garantie la el instaleaza firmware nou ( fara Jailbreak ) si dul inapoi ca o sa il schimbe cu unul nou
    ( APPLE nu repara telefoanele defecte ca si ALTII ,ei le inlocuiesc cu altele noi )
    hahahaha,da, sigur, mai exact le inlocuiesc cu refurb`uri. sa`ti povestesc din experientele mele cu service`ul orange, ce respecta intr`u tocmai politicile apple? Iti baga pe gat un refurb, de cele mai multe ori mult mai uzat decat ce ai avut tu, atat estetic cat si fizic (componente: display, speaker etc) Am patit`o cu un 3gs, venit chipurile ca nou, dar serialul il dadea de gol ca refurb, cheder`ul acela de pe margine care e menit sa izoleze cat de cat, era de negasit, calitatea display`ului mai mult decat deplorabila si semne evidente de uzura pe spate. NU zic de ce se face in afara, asta este la orange/vodafone. Vin toate vomele la replace. Mai cunosc un caz cu un iphone 3g, similar.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

hahahaha,da, sigur, mai exact le inlocuiesc cu refurb`uri. sa`ti povestesc din experientele mele cu service`ul orange, ce respecta intr`u tocmai politicile apple? Iti baga pe gat un refurb, de cele mai multe ori mult mai uzat decat ce ai avut tu, atat estetic cat si fizic (componente: display, speaker etc) Am patit`o cu un 3gs, venit chipurile ca nou, dar serialul il dadea de gol ca refurb, cheder`ul acela de pe margine care e menit sa izoleze cat de cat, era de negasit, calitatea display`ului mai mult decat deplorabila si semne evidente de uzura pe spate. NU zic de ce se face in afara, asta este la orange/vodafone. Vin toate vomele la replace. Mai cunosc un caz cu un iphone 3g, similar.
    Poate in Romania asa este!
    fica mea cea mica a avut probleme cu un 3gs. Nu mai functiona butonul de on/off.
    si ia inlocuit telefonul cu unul nou nu cu unul REFURB cum spui tu!
    ( cum crezi ca ar accepta cineva sa dea un telefon care nu are nici o zgirietura si sa primeasca inapoi unul care are anumite zgirieturi?)
    poate in Romania se intimpla asa dar in Suedia nu-si permit asa ceva.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

dacä nu vrei sä-mä asculti pe mine...
    buy HTC

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcel View Post
    Poate in Romania asa este!
    fica mea cea mica a avut probleme cu un 3gs. Nu mai functiona butonul de on/off.
    si ia inlocuit telefonul cu unul nou nu cu unul REFURB cum spui tu!
    ( cum crezi ca ar accepta cineva sa dea un telefon care nu are nici o zgirietura si sa primeasca inapoi unul care are anumite zgirieturi?)
    poate in Romania se intimpla asa dar in Suedia nu-si permit asa ceva.
    n`are rost sa comparam suedia cu romania..totusi

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Mă intreb cum supravieţuiesc posturile tale acilea
    am o "sarmä" sus ....
    ai uitat cä sant "prietenar" cu blanä ?

ce mä enerveazä este faptul cä freeloader nu-mi räspunde la subiect

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hidric View Post
    am o "sarmä" sus ....

ce mä enerveazä este faptul cä freeloader nu-mi räspunde la subiect
    htc=high technology of china?

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hidric View Post
    am o "sarmä" sus ....
    Moo blană,nu vrei sa fi pretenu meu
    Poate asa nu-mi mai stergi posturile offtopic
    ----------------------------------------------

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

htc=high technology of china?
    Corea

.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Mai sapa , HTC nu e din Coreea.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)