Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena parabolica de dimensiuni mari

vreau sa ma interesez iar daca bugetul imi permite sa achizitionez o antena parabolica de peste 3 M. Cine stie linkuri, sau are asa ceva de vanzare il rog sa posteze aici. Stiu ca s-a mai discutat despre aceasta tema aici, daca ati gasit topicul respectiv lasati linkul aici.

Multumesc.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

M-am gandit sa o iau pe aceasta: PARABOLA PA2,40 Al de la peruvision. 715 EURO.

e cea mai convenabila la ora actuala. Le-am trimis si un email sa imi faca o oferta si pentru antenele de 3,7 M de la prodelin. Am citit sa ma astept la un pret de vreo 1.200 - 1.500 de euro.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

in oferta lor, cea de 3,7m e din 18 petale perforate si costa 1155E...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Prodelinul de 3m montura fixa e adus de Peruvision pe la 2200 - 2300 eur iar de 3.4m montura fixa pe la 2700 eur, cam scumput. Montura polara la Prodelin tipic adauga vreo 200 - 250 eur la pretul celei fixe.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigi_4476 View Post
    in oferta lor, cea de 3,7m e din 18 petale perforate si costa 1155E...
    am inteles ca antenele acestea cu petale sunt mai complicat de montat. Cu toate ca estetic arata bine dupa montare, nu si din punct de vedere al performantelor. Adica, petalele se monteaza dupa ochi sau iti trebuie un aparat pentru reglaj.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intreaba de unde iti trimite antena Peruvisionul, din magazinul de la Brasov s-au din alt oras...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu cred ca din Crangasi, Bucuresti.

Dar totusi am citit pe forumuri ca performantele unei antene din petale nu sunt asa de bune ca performantele unei antene dintr-o bucata.

ma gandesc sa o cumpar pe cea de 2,4 dintr-o bucata si sa nu ma complic cu cea cu petale desi diagonala ma incanta...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Din ce stiu eu, Prodelin are pentru antena de 3.7m (rx only seria 1375 pt Ku, cea mai ieftina) o configuratie de 8 petale. Pretul in SUA pentru o antena de 3.7m, montura fixa si feed Ku este in jur de 2800 USD la poata fabricii. Costul in RO cu transport naval te va duce probabil spre 2800 - 3000 EUR, la care vei plati in vama TVA (nu stiu daca la antene satelit se plateste si taxe vamale)

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Antenele petalizate se monteaza pe calapod pentru randament maxim,altfel ai sanse ridicate sa dai gres...pentru antenele alea represarea petalelor nu este posibila in tara asa ca uita de ele...daca ai la tine in zona o suprafata perfect dreapta cit diametrul antenei atunci o poti monta acolo,vezi ca suruburile la petalizate se string in cerc de la interiorul antenei spre exterior.
    Cumpara una dintr-o singura bucata,mergi la magazin si alege-o personal,la investitia asta drumul pina acolo nu mai conteaza.
    Daca gasesti o masina de termopane ar fi cel mai bine o montezi pe panou cu prinderea din spate si ai sansa sa nu deformezi geometria antenei pe drum.Si mergi incet evitind gropile...dupa cum vezi achizitionarea antenei este ultimul lucru de care sa-ti faci griji,transportul ei este mai important decit restul.
    Vezi ca la peruvision au antene din tabla mai subtire si mai groasa la acelasi diametru,intreaba-l pe @rz inainte...
    Bafta.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

am sa ma duc maine, luni, in crangasi sa intreb, poate au in stoc, si dupa, sa vad de unde fac rost de transport, pentru ca vreau sa o instalez la Bailesti, Dolj. Sa o inlocuiesc pe vechea antena de 1,8 M.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa cum a spus si @mouse, petale = calapod la instalare caci altfel apar deformari & alte probleme la imbinarea lor

Antena de 2.4M de la PERUVISION e ok si are tabla Al destul de groasa dar trebuie sa o verifici si pe aia sa nu cumva sa aiba deformari din transport sau alte motive... te uiti la ea ''din profil'' si daca vezi o singura ''muchie/margine exterioara'' atunci e ok ori o pui intoarsa pe o suprafata perfect plana si vezi de jur-imprejur daca ''atinge'' cu toata suprafata respectivul plan

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

cam cati dB castig cu o antena de 2,4 M fata de o antena de 1,8 M.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Habar n-am dar la semnal se simte bine diferenta!

Eu am trecut de la 1.4M direct la 2.2M si s-a vazut imediat calitatea semnalului... nu mai zic de banda C care era cu probleme pe 1.4M - cu 2.2M s-a rezolvat receptia in C band in proportie de 90% (doar unele spoturi extra Europa, fixate pe Asia/Africa sunt cu probleme)

Ideal si cea mai buna antena ramane insa aia de 3-3.7M insa cu greu (costisitor) se mai poate achizitiona pe criza asta

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut! Aceasta antena de 2,4m diametru comercializata de Peruvision este dotata cu montura fixa. Banuiesc ca tu iti doresti o antena motorizata, pentru a beneficia la maximum de avantajele pe care ti le ofera o antena de mari dimensiuni. Fapt pentru care va trebui sa cauti si o montura polara pentru ea (la Peruvision sau in alta parte). Grosimea tablei antenei este de 2,6mm cee ce este OK. Insa va trebui sa tii cont ca pretul de 715EU este fara tva si la acest pret va trebui sa adaugi costul monturii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)