Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sony Bravia KDL 32BX-420 problema Euroscart in modul RGB

Posed un Sony Bravia KDL 32BX-420 .Problema este ca orice as conecta la intrarea Euroscart a tv-ului , in momentul in care aleg din menu-ul receiver-ului de satelit, de cablu sau din menu-ul dvd-ului iesirea in modul RGB, la intervale de cateva secunde imaginea se deplaseaza stanga-dreapta , se rupe si apar linii orizontale.Am observat ca apar mai des cand se face trecea de la o imagine intunecoasa la una cu contrast ridicat.Daca setez Euroscart semnal video complex nu mai apare problema mentionata.Ideea e ca am probat cu mai multe cabluri scart , iar pe un tv Panasonic cu tub CRT imaginea e ok .Aparatele sus - mentionate nu au HDMI ca o foloseam pe aceea .

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Conecteazate prin intrarile de semnal component ( rca rosu-albastru-verde ) , probabil ca pe scart numai ai conexiunile facute pt. cele 3 semnale primare ( R, G, B )
    Asta deoarece deja ai intrare dedicata , personal folosesc un cablu scart - 3 x rca rosu/albastru/verde conectat intre un receptor de satelit ( kathrein ) si un monitor lcd de 22" cu intrari de semnal component ( rca rosu/albastru/verde )
    Bine inteles la setarile de iesire video de la receptor am setat ca iesire video semnalele R, G, B si functioneaza practic

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by digi340 View Post
    Posed un Sony Bravia KDL 32BX-420 .Problema este ca orice as conecta la intrarea Euroscart a tv-ului , in momentul in care aleg din menu-ul receiver-ului de satelit, de cablu sau din menu-ul dvd-ului iesirea in modul RGB, la intervale de cateva secunde imaginea se deplaseaza stanga-dreapta , se rupe si apar linii orizontale.Am observat ca apar mai des cand se face trecea de la o imagine intunecoasa la una cu contrast ridicat.Daca setez Euroscart semnal video complex nu mai apare problema mentionata.Ideea e ca am probat cu mai multe cabluri scart , iar pe un tv Panasonic cu tub CRT imaginea e ok .Aparatele sus - mentionate nu au HDMI ca o foloseam pe aceea .
    Revin cu o noua precizare.Acum doua saptamani cand am achizitionat tv-ul am mai fost cu 2 cunostinte care au luat si ele cate un tv din acelasi model.In cursul zilei de ieri am fost si am verificat si la aceste persoane si au aceeasi problema ca si cea semnalata de mine.Oare sa fie de vina versiunea de soft 4.03 care corecteaza intreruperea audio prin conexiune HDMI?Imi poate cineva da o versiune mai veche de soft sa verific.Din ce cunosc eu ar fi versiunea 3.28

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Omule esti turc , sau roman sau de ce te legi la cap cand nu te doare ?
    Nu intelegi ca tu ai acum intrari separate pt. asa ceva , daca nu aveai intrari separate atunci iti functionau intrarile R, G, B de pe scart , asa cum ai scirs si tu cu modelul acela crt - Panasonic
    Noul model fiind digital , ai intrari separate si in europa nu se prea respecta denumirile ca in State , exemplu cel mai clar fiind eu cu conexiunea folosita
    Daca tu vrei sa dai in alte prb. asta este treaba ta , insa nu scrii pe aici dupa ca nu ii mai dai de cap lcd-ului dupa resoftare sau downupgrade
    Eu zic incearca ce ti-am scris eu inante sa mai faci alte prosti , nu de alta insa banuiesc ca esti pe langa electronica/electrotehnica ca sa poti remedia niste eventuale defecte

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    Conecteazate prin intrarile de semnal component ( rca rosu-albastru-verde ) , probabil ca pe scart numai ai conexiunile facute pt. cele 3 semnale primare ( R, G, B )
    Asta deoarece deja ai intrare dedicata , personal folosesc un cablu scart - 3 x rca rosu/albastru/verde conectat intre un receptor de satelit ( kathrein ) si un monitor lcd de 22" cu intrari de semnal component ( rca rosu/albastru/verde )
    Bine inteles la setarile de iesire video de la receptor am setat ca iesire video semnalele R, G, B si functioneaza practic
    Deci ma repet.In manualul de utilizare scrie ca suporta semnale RGB pe SCART.Daca conectez orice alt aparat (dvd, receiver satelit etc) prin scart in modul RGB apare imaginea , primesc mesajul ca e conectat RGB , se vede imaginea, numai ca in momentul in care schimb canalele din receiver sau pe un canal trece de la o imagine inchisa la una cu contrast ridicat, se rupe imaginea cam 1-2 secunde , in sensul ca se deplaseaza foarte tare stanga - dreapta.La Sony Center mi s-a spus ca e posibil ca portul SCART sa nu functioneze corect.Intrebarea e ca eu am probat si pe cele 2 tv-uri ale amicilor mei si au aceeasi problema.Oare LA toate nu functioneaza corect porturile SCART?
    Daca ar fi cum spui tu nu ar primi deloc semnal RGB pe SCART si ar sta pe Semnal Video Complex.Iar legat de firmware a avut versiunea 3.28 si am inlocuit-o cu 4.03 de pe siteul oficial (la aceasta versiune zice ca remediaza problema intreruperii sunetului cand se conecteaza in High Difinition Multimedia Interface).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by digi340 View Post
    Deci ma repet.In manualul de utilizare scrie ca suporta semnale RGB pe SCART.Daca conectez orice alt aparat (dvd, receiver satelit etc) prin scart in modul RGB apare imaginea , primesc mesajul ca e conectat RGB , se vede imaginea, numai ca in momentul in care schimb canalele din receiver sau pe un canal trece de la o imagine inchisa la una cu contrast ridicat, se rupe imaginea cam 1-2 secunde , in sensul ca se deplaseaza foarte tare stanga - dreapta.La Sony Center mi s-a spus ca e posibil ca portul SCART sa nu functioneze corect.Intrebarea e ca eu am probat si pe cele 2 tv-uri ale amicilor mei si au aceeasi problema.Oare LA toate nu functioneaza corect porturile SCART?
    Daca ar fi cum spui tu nu ar primi deloc semnal RGB pe SCART si ar sta pe Semnal Video Complex.Iar legat de firmware a avut versiunea 3.28 si am inlocuit-o cu 4.03 de pe siteul oficial (la aceasta versiune zice ca remediaza problema intreruperii sunetului cand se conecteaza in High Difinition Multimedia Interface).
    Pentru posesorii de tv Sony - intrare menu secret:cu tv-ul in stand-by se apasa tasta info, apoi tasta 5, apoi volume+, apoi power on.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)