Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Caut cerere tip petru inchiderea contractului cu Romtelecom

Are cineva o cerere tipizata petru desfitarea servicilor de la rom telecom ?
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita quando gli uomini hanno paura della luce.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

O faci din pix , vezi sa te uiti pe contract sa bagi cateva art. de acolo sa fie cat mai Ok ca sa vada ca ai habar despre renuntarea la serviciile lor. Vezi sa nu fi sub contract cu ei. Te duci cu ea la un sediu romtelefon, vezi sa iti dea nr de inregistrare. In 30 de zile dupa prima factura vei deconectat, cred.
    Last edited by Militianu; 6th January 2012 at 14:06.

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    .... vezi sa te uiti pe contract....
    .... Vezi sa nu fi sub contract cu ei. .....
    .... vezi sa iti dea nr de inregistrare.....
    .... cred......
    Cu CRED-ul ala m-ai dat gata
    ----------------------------------------------

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu am sanse sa ajung la ei, nu sunt in tara au spus sa trimit fax cu cererea de reziliere, cotractul a axpirat pe 12/12/2011
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita quando gli uomini hanno paura della luce.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    Cu CRED-ul ala m-ai dat gata
    Da, cred ala este foarte important, ca jmenari astia de la romtelefon o sa iti trimita facturi in continuare daca nu intri mai tare in ei...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes
    5W+1W+5E+9E+13E+16E+19E+28E+31E+39E, Alma HD2220

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

dar nu te-au contactat inainte sa iti expire contractul? si le spuneai ca nu mai prelungesti
    pe mine m-au sunat cu 3 luni inainte de a expira si au sarit cu oferte sa nu renunt la ei,(oricum nu puteam renunta deoarece nu am alta posibilitate de internet) doar mobil si nu prea este convenabil deloc
    Last edited by sat one; 6th January 2012 at 18:29.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    Nu am sanse sa ajung la ei, nu sunt in tara au spus sa trimit fax cu cererea de reziliere, cotractul a axpirat pe 12/12/2011
    scrii o cerere clasica ( subsemnatul.... cu domiciul stabil in localitatea .., str. , nr. , etc, identificat cu CNP ... , C.i. Seria, nr. , abonat la serviciul DTH Dolce in baza contractului nr. ... din data de .. cu valabiliatea pana la data de ..., va solicit rezilierea contractului de furnizare de servicii DTH, deoarece conform art. nr. ... din contractul mai sus mentionat a expirat perioada contractuala). Data, semnatura, si trimiti prin fax la nr. indicat de serviciul Relatii Clienti al Romtelecom.
    Pastrezi cererea trimisa prin fax si copia emisa de fax prin care rezulta ca cererea ta a fost transmisa OK catre Romtelecom si din cand in cand ii mai suni sa vezi stadiul cererii tale. In maxim 30 de zile de la data inregistrarii cererii trebuie sa se prezinte cineva de la Romtelecom pentru ridicare echipamentului ( Receiver + card + antena).

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Datimi ceva articole ca nu am contractul aici.

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Personal eu am reziliat contractul Dolce printr-un simplu telefon si am solicitat un numar de inregistrare a cereri mele!Iar odata cu portarea numarului de telefon in alta retea s-a incheiat toata colaborare cu acest furnizor.

o zi minunata ca doresc!
    piciul
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Black Sheep Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am depus cererea de reziliere la expirarea contractului, pe 1 august, la exact 14 luni de la semnarea contracului.
    Ca sa aflu ca la ei in sistem figurez cu un contract pe 24 de luni in conditiile in care exemplarul semnat de mine era pe 12 luni + 2 la liber.
    ("O sa facem sesizarea, Bucurestiul trebuie sa faca una si alta"...). Si au refuzat sa preia echipamentul, ca "o sa vina cineva sa-l ridice".
    Si in ziua de azi imi factureaza serviciul, si la fiecare sesizare imi transmit ca le pare rau, ca ma inteleg si ca o sa rezolve problema in cel mai scurt timp posibil. Se pare ca cel mai scurt timp posibil este de ordinul anilor.
    La un moment dat au aparut 2 tipi cu fete dubioase intr-un carci de dacie cica s-mi ridice echipamentele. Un caiet sub brat cu niste mazgaleli in el. Le-am zpus ca le dau echipamentele cu conditia sa-mi faca un proces verbal semnat si stampilet. Raspunsul a fost ca ma scriu in caiet si imi trimit hartiuta prin posta ulterior. Evident ca nu am fost de acord, eu avand contract cu romtelecom-ul, nu cu Gicu de la scularie care nu are un formular oficial, o legitimatie si o stampila de firma.
    Astept sa treaca si ianuarie si vedem ce zice OPC-ul.
    Le propun pe aceasta cale sa-si schimbe numele firmei in RRomtelecom, ca reflecta mai bine modelul lor de afaceri.

O vorba din batrani zice sa nu faci afaceri cu Grecii. Stiau aia ce stiau.

O zi minunata la toata lumea!
    Last edited by blindman; 7th January 2012 at 14:41.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

nu exista un proces verbal ci o anexa la contractul pe care l-ai incheiat cu Romtelecom-ul in care se specifica echipamentele primite in custodie... Pe acea anexa la terminarea contractului cel care i-a echipamentele inapoi pentru Romtelecom (poate fi o firma cu care Romtelecom a incheiat contract de colaborare), scrie numarul echipamentelor ridicate, starea acestora si semneaza pentru primirea acestora. Evident pune si data la care au fost ridicate.
    Trebuie sa ai tot ce ai primit intial (antena, LNB, Receiver, cablu scart, telecomanda reciever, 2 baterii AAA si 1 cartela). Daca sunt mai multe echipamentele de ridicat atunci la numarul cartelor va fi 2 cartele sau 3 cartele... etc.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by goguu View Post

cauta si tu un contract standard pe net de Romtelecom pentru Dolce.... vei gasi cu siguranta modelul respectiv.Apoi citesti si adaugi paragrafele dorite in continutul cererii.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by goguu View Post
    Ai aici ce-ti trebuie....acu cateva ore l-am trimis si eu la ei.

http://www.scribd.com/doc/75646726/C...e-rezidentiali

Trimiti aici [email protected]

TBD Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca se ajunge la ANPC o sa plateasca o amenda de o sa ii indoaie. Cu mult mai mare decat banii solicitati pe servicii care nu sunt livrate. Daca nu ai platit facturile peste data limita a contractului, intelege-te amiabil cu ei si las-o balta. Sunt alte lucruri mai importante in viata. Dar depinde de tine sa stii CUM sa pui problema.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)