Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sfat achizitie toroidala cluj

Vreau sa imi iau un dm800hd si o toroidala cu 16 lnb-uri .Ma puteti ajuta cu un sfat ,la cine sa apelez in cluj ..ce fel de antena etc...?..sa nu dau peste niscai tzepari tinand cont ca nu ma pricep ..
    mersi

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default recomadare

elstar Oradea,
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...4b7fb83905e219

satmultimedia
    http://www.satmultimedia.ro/Echipame...-original.html

verifica datele technice, la cele 2 modele.

alegerea este a ta

la Dreambox, sa cumperi 800 SE ( secondary edition ) si nu 800 HD simplu , sau Vu + duo mai bine. vezi caci preturile sunt cam apropiate .
    eu as merge pe Vu Duo

succes

Quote Originally Posted by cipmusic100 View Post
    Vreau sa imi iau un dm800hd si o toroidala cu 16 lnb-uri .Ma puteti ajuta cu un sfat ,la cine sa apelez in cluj ..ce fel de antena etc...?..sa nu dau peste niscai tzepari tinand cont ca nu ma pricep ..
    mersi
    Last edited by strike_gabriel; 3rd January 2012 at 21:56.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default instalare etc

mersi, eu nu stiu nici ce presupune toata treaba si sincer nici nu mi-as bate f mult capu , doar detaliile in mare , gen antena cum mi-ai dat tu , ce fel de lnb-uri , ce mai trebuie pe langa astea , si in primul rand ceva baieti seriosi din zona , sau o firma serioasa etc pt instalare etc ...
    stiu ca in general pe forumul asta oamenii se pricep ,dar eu sincer nu am timp, am vazut ce inseamna dreambox cu o antena buna si vreau si eu ..multumesc anticipat pt raspunsuri

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca nu te pricepi de ce te-ai hotarat pentru o toroidala?
    Mai bine cauta pe cineva in zona ta sa ti-o monteze.

Asa am inceput si eu. Prima antena a fost o toroidala pe care n-am reusit sa o montez la bloc deoarece nu am reusit sa o scot pe geam

Daca crezi ca poti face o pasiune din asta, poti incepe cu o antena fixa sau motorizata.

In principiu, eu recomand sa alegi o antena originala (toroidala sau offset). La noi cred ca gasesti doar la satmultimedia sau catec.

Pentru toroidala recomand WaveFrontier iar offset Triax.

Eu am luat o toroidala Opticum 'clona' de la Baltazar dar se pare ca aceasta firma nu mai exista. Cel putin eu nu i-am mai gasit site-ul.

Triax-ul de 0.9 face toti banii. E peste alte antene de dimensiuni mai mari.

In principiu, defineste-ti nevoia si pe urma alege produsul.

Vezi ca exista un thread dedficat antenelor toroidale. Citeste-l si poate ti dai seama daca ti se potriveste sau nu.

Si totusi, de ce ai nevoie de 16 sateliti? Doar ca sa dea bine in poze? Chiar ai ce vedea pe 16 sateliti?

Eu pana la urma am montat-o in alta locatie si cu greu am gasit 8 sateliti pe care sa merite sa-i configurez (zona Bucuresti).

Mai bine citeste thread-ul dedicat toroidalei si mai pune intrebari acolo.

Bafta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default ..

Pai nu asta ziceam si eu ..ca daca nu ma pricep intreb aici pt ca mi se pare logic sa intreb pe un forum unde oamenii se pricep.. si tocmai aia intrebam si eu ..de cineva in zona mea sa se ocupe de servicii de genu asta contra cost.
    ..si nu am de gand sa fac o pasiune din montatul de antene sau aprofundarea cunostintelor in domeniu ...vreau sa stau cu telecomanda in mana si sa mearga treaba ...de aceea 16 lnb-uri..de ce 8 daca pot pune 16 ?...
    si cum ziceam ,intreb aici poate gasesc niste oameni normali sa imi si raspunda si sa ma si pot baza pe niste servicii normale , si sa nu iau clone in loc de original ,etc
    daca nu e locul potrivit pt astfel de intrebari rog un moderator sa imi spuna si scuzati deranjul

Banned

Posts Thanks / Likes

Mai exista Prosat la pod la Calvaria ?

Eventual poti telefona acolo si intreba daca iti pot asigura montajul .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu toate produsele pe care le-am cumparat au fost de la satmultimedia. Exact produsele astea le-am cumparat si merg foarte bine de aprox 2 ani de zile.

1) WaveFrontier Toroidal T90 original - PRET: 600 LEI
    http://www.satmultimedia.ro/Echipame...-original.html

2) 4 lnb-uri ALPS - PRET: 33 LEI/BUC
    Alps Single LNB 0,6 db 40mm

http://www.satmultimedia.ro/Echipame...6-db-40mm.html
    (eu am cumparat cu 4 iesiri)
    12 lnb-uri inverto - PRET: 31 LEI/BUC

http://www.satmultimedia.ro/Echipame...-40mm-LNB.html

3)diseq EMP CENTAURI 16 IN 1 - PRET: 200 LEI

http://www.satmultimedia.ro/EMP-Cent....-in/1out.html

4) aproximativ 50 de metri de cablu, mufele aferente,

5)suport toroidala - PRET: 200 LEI

http://www.satmultimedia.ro/Echipame...rt-perete.html

6) RECEPTOR DREAMBOX DM 500 HD - PRET 1.400 LEI

http://www.satmultimedia.ro/Dreambox-DM-500-HD.html

Ceva mai bun si ieftin nu gasesti. Iar daca ai zis ca esti incepator, si nu esti pasionat, receptorul acesta este cel mai bun pentru tine.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca vrei te ajut cu un mail de la o firma din cluj
    jucaria mea

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default recomandare lui CIPmusic

pentru incepator, este mai bine sa cumperi ,
    1.un triax de 110 cm ( acesta este usoara- si merge pe Montura H-H )
    2.montura H-H optibox DM 3900 ( are roti metalice)
    3. LNB inverto single sau duble universal
    4. receptor Dream box 800 SE sau Vu+ duo

toroidala nu cred caci o sa te satisfaca

Banned

Posts Thanks / Likes

Toroidala e foarte buna daca o regleaza cineva care se pricepe iar diseqcurile sunt de firma , exclus Centauri .

Toroidala adica WaveFrontier nu alte replici mai mult sau mai putin reusite .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default ..

Antena cu H-H am acum, am folosit-o pana de vreun an cu un opticum 7700hd si diablo...am renuntat la un moment dat ca ma saturasem sa schimb key tot la doua zile..
    la toroidala m-am gandit in ideea in care daca gasesc pe cineva sa o monteze (regleze) bine , sa nu mai stau o jumate de minut cand schimb de pe 1w pe 23e ...

nu am inteles care ar fi minusurile la toroidala ?

speram ca suportu sau cel putin o parte din el sa ramana...stau la casa si s-au chinuit destul de mult cand mi-au pus-o si pe asta intre nivele cumva ...

@********* / cu prosatu am avut o experienta proasta cand am luat primul echipament ,s-au bucurat ca le-am dat 500 de euro la vremea aceea in mana , mi-au instalat de mantuiala toata treaba ,au mai raspuns la telefoane cum au vrut si tot cineva de aici de pe forum m-a ajutat si atunci cu reglaje etc
    Last edited by cipmusic100; 4th January 2012 at 01:14.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

nu stiu ce aveti voi cu centauri. Am avut 8 in 1 diseq centauri si acelea mi-au facut probleme. Le-am schimbat cu 16 in 1 tot centauri, spaun nu am gasit 16 in1, si de atunci nu mi-au mai facut probleme. comuta instant de pe un satelit pe altul...

Banned

Posts Thanks / Likes

Cip exista aici pe RDI persoane care pot sa regleze toroidale , nu stiu daca au si timpul disponibil .

Eventual scrie un PM lui satelescu si daca are timp , contra cost , cred ca ar putea sa te ajute .

Scary ... centauri si dracu . Cum ai noroc de el sa mearga . 1 da alte 3 ba .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

si eu am centauri 8.1 si nu am probleme deloc cu el. il am de 4 ani si chiar nu face deloc probleme, schimba de pe un satelit pe altul ca si cand nu ar fi diseqc-u pus. si am 7 porturi ocupate pe el, am configuratia : 1w , 4w+5w, 5e, 7e, 9e+10e, 13e, 16e, 19e. si plus ca e pus afara diseqc-u prins in holsurub de bloc. personal sunt multumit de aceste diseqc-uri de la centauri

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intii hotareste-te ce programe vrei sa prinzi si sa vezi,apoi ce diametru la antena iti trebuie iti spunem noi,daca nu vrei sa constati mai tirziu ca antena este prea mica si ai probleme cu receptia.
    Last edited by mouse; 4th January 2012 at 19:55.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)