Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Problema receptie la GigaBlue HD800 SE

Problema mea e ca nu receptionez toate posturile de pe Astra 19,2!
    Bine, posturi pe care le receptionez eu acum cu alte 2 scule:
    1. Prof Rev.7500 USB si 2. Pinnacle dual-sat tuner PCI-e
    Pe ambele tunere prind intre 6-800 canale, dar pe GigaBlue doar 400!
    Deci exista motive: ori e tunerul mai putin sensibil, ori nu am stiut cum sa fac setarile corecte ca sa caute cat mai bine.
    Personal nu ma intereseaza decat putine posturi, ca RTL, Sport1 si Das Erste
    Si culmea e ca tocmai postul care ma intereseaza cel mai mult - RTL - nu il pot vedea ...
    Nu stiu daca are vreo influenta, dar am cumparat si modulul hibrid DVB-C & DVB-T pt. a putea receptiona si programele de pe cablu de la Gigi ...

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default recomadare

vorbeste cu Snow, sau Florin, de la Satmultimedia.

sa ne dai un feedback cum merge noua ta scula , pe forum.

Quote Originally Posted by atanatizante View Post
    Deci exista motive: ori e tunerul mai putin sensibil, ori nu am stiut cum sa fac setarile corecte ca sa caute cat mai bine.
    Si culmea e ca tocmai postul care ma intereseaza cel mai mult - RTL - nu il pot vedea ...
    Nu stiu daca are vreo influenta, dar am cumparat si modulul hibrid DVB-C & DVB-T pt. a putea receptiona si programele de pe cablu de la Gigi ...

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default x

vezi sa ai lista de provideri la zi daca ii dai scanare..daca nu aia de programe sa fie la zi!

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Revin cu un update si concluzii partiale la problema mea:

Mai intai de toate trebuie sa aveti ingaduita cu mine, deoarece sunt la inceput de drum, si de aceea va rog sa tratati cu indulgenta greselile de profan pe care le-as putea face in continuare

Asadar problema mea a fost rezolvata f.simplu doar prin modificarea setarii Diseq. Astfel, desi eu nu am unul (deoare ce am 2 fire independente pt. anu pierde semnalul, fiindca sunt 40 m pana in casa) am considerat ca setarea care se impune trebuie sa fie Diseq none. Insa am vazut pe alte forumuri (http://gigablue-support.com/index.php?page=Index si http://............../showthread.php...este!!!!/page7) ca e un bug si trebuie sa trebuie sa setezi Diseq 1.0. Dupa asta am receptionat chiar mai multe posturi TV decat Prof.Rev.7500, dar si semnal mai puternic (cu 4-5% mai bun) si mai multe transpondere.

1. Deci tunerul de satelit e f.sensibil. Dar e adevarat ca nu am testat prea multe . Totusi, citeam pe undeva ca este acelasi tuner cu cel de pe Vu+Uno, adica unul dintre cele mai sensibile de pe piata. Nu am testat decat pe Astra 19,2E si Hotbird 13E deoarece am antena fixa cu focar dublu. Nu am montura H-H si deci nu stiu cum se comporta, dar daca in viitor voi avea posibilitatea sa testez, atunci am sa comunic rezultatele.

2. Am testat la un prieten 3C si merge bine cu 14 linii. Oscam nu am testat, insa baietii de pe forumul dedicat spun ca merge bine.

3. Pe partea de DVB-C pot sa spun ca sunt destul de multumit. Receptioneaza 108 din 114 de canale TV disponibile pe reteaua RxS, lipsa fiind cateva programe codate. Ce m-a mirat este faptul ca desi cele 6 canale lipsa sunt codate, totusi altele care de asemenea sunt codate le vede, cum ar fi cele din pachetul HBO, dar nu le poate afisa fiindca eu nu am platit si pachetul acesta ci doar cel extra, adica cel cu Discovery. Pt. editarea programelor am folosit DreamboxEDIT-ul, cu el facand si editarea canalelor la fel ca pe Humax-ul de la RxS. Pe DVB-T nu l-am testat, dar teoretic tot ce se poate vedea este doar Pro-ul si TVR-ul, eu fiind in Bucuresti.

Ceea ce m-a deranjat insa a fost faptul ca placuta cu modulul hybrid DVB-C & DVB-T a venit separat si nu s-a putut monta doar prin scoaterea capacului receiver-ului. A trebuit sa demontez toata placuta din spate care stabilizeaza mufele/conectorii de intrare-iesire, operatie care mi-a cam luat vreo 2 ore si asta deoarece suruburile cu care a venit modulul nu aveau pasul potrivit, in sensul ca erau pt. tabla si nu pt. filet metalic. Am incercat sa schimb niste suruburi intre ele, dar atunci cateva gauri nu s-au mai suprapus, ceea ce ma face sa dau o nota negativa vis-ŕ-vis de gradul de finisare. Si asta spun deoarece nu am vazut pe nicaieri ca ar fi fost facut in China, asa cum m-as fi asteptat de altfel, dat fiind faptul ca toate sculele din ziua de astazi sunt facute acolo

4. Mediaplayer-ul citeste si mkv-uri si chiar are un plug-in pt. subtitrarea in romana, insa inca nu i-am dat de cap. Oricum e cam greoi, atat in vizualizare cat mai ales ca trebuie sa parcurgi niste operatii non intuitive si care mai ales sunt consumatoare de timp si deci de nervi. Totusi cine cumpara aceasta scula nu cred ca a trecut aceasta facilitate ca fiind primordiala

5. Eu i-am pus ultima imagine de pe data de 21.12 a celor de la RED team si imbunatatirile sunt evidente.

6. Zapparea programelor pe satelit se face pana intr-o secunda si pana in 2 sec. pe cablu.Chiar si in conditii de stress. In acest sens sunt cateva clipuri pe youtube. Totodata poti sa inregistrezi si 2 programe in acelasi timp si sa privesti la al treilea in acelasi timp. Un review destul de amanutit se poate vedea si pe http://www.youtube.com/watch?v=nhArIC6Ri0Y&feature=related
    7. La momentul actual ma ocup de partea cea mai importanta pt. mine si anume inregistrarea emisiunilor, chestie care imi da mari batai de cap, dar poate ma ajuta careva …
    Astfel, am inteles ca se poate inregistra doar pe HDD, insa el trebuie mai intai formatat sub Linux in formatul ext2 sau ext3. Am incercat acest lucru atat cu un stick cat si cu un CD bootabil de Ubuntu, insa nu m-a lasat Win-ul meu - W7 Ultimate x64. Imi da o eroare http://i.imgur.com/g6WKs.jpg
    Pot trimite si .log-ul daca se doreste ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)