Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 100

Thread: LNB "profi"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default LNB "profi"

Salut si La Multi Ani!

Discutand aseara cu un amic care lucreaza in domeniul "oalelor" prin UK, omul a zis ca exista LNB-uri care, comparate cu ceea ce avem majoritatea in varful antenei, pot creste semnalul si cu 15dB, ceea ce mie mi se pare o chestie uriasa. Firesc, nu strict LNB, ci un sistem format din ghid de unda, feedhorn si LNB. Acesta din urma nu mai e in focar, ci ghidul de unda e pus acolo. Vorbea despre LNB-uri care nu doar ca pot receptiona benzile Ku, Ka si C (asta nu ar fi o chestie sf in sine), dar despre unele care ating ceva de genul -104 dB castig.Dincolo de toate astea, vorbea despre o motorizare la nivelul LNB-ului, care nu ar schimba doar polaritatile, ci si inclinarea, in functie de satelit, sporind exponential castigul.

Ce vreau sa intreb eu sfatul inteleptilor e cam asa:

a) E posibil intr-adevar ca, in aceste conditii, sa schimbi TOTAL datele problemei, cum ar veni sa zicem sa prinzi cu o oala de 1,8m cu LNB din asta "profi" cam ce ar merge cu una de -sa zicem- 2,2m sau chiar mai sus, avand un LNB normal (gen Invacom, Inverto sau altele care se gasesc in orice magazin)?
    b) A testat cineva asa-ceva in Romania?
    Ma gandesc la faptul ca distanta dintre Romania si UK, ori ca o masori in kilometri, ori in ani, cam tot aia e. Dar poate gresesc.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Bun venit (din nou) pe forum, @Scorpio... si bine ca esti bine - ca nu ai mai dat niciun semn de viata de vreun an si ceva de zile!

Cat despre acel sistem... chiar asa bun nu e insa ceva realizat la nivel profi intr-adevar aduce semnal mai bun mai exact un lnb stabil + un sistem de rotire al lui + feedhorn calculat si facut calumea = semnal mai bun decat pe un sistem clasic

Numai bine!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

In UK sunt multe chestii destepte la care din pacate nu prea avem acces datorita in principal distantei si neinformarii.De exemplu eu gasisem la un moment dat un dispozitiv care atasat unui perete il transforma pe acesta intr-un difuzor urias. Daca atasai 2 obtineai chiar un efect stereo. Se baza pe o tehnologie a armatei americane emitand niste unde reflectate de perete cumva. Se rocomanda sa nu il utilizezi la bloc iar nivelul maxim de zgomot era pe la 90 db parca.Din pacate nu l-am comandat la momentul respectiv desi eram in UK si acum imi pare rau fiindca am uitat denumirea exacta.
    Deci e posibil sa existe in uk un lnb cu performantele descrise de tine.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Iata un exemplu de lnb Profi, folosit si preferat de DX-eri... se numeste SWM

Mai multe foto si info despre aceste sisteme profi aici:

http://www.dxsatcs.com/content/tapety-wallpapers

http://www.dxsatcs.com/content/konve...olarizator-omt

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si cam ce sateliti ai vrea sa prinzi matale cu asa lnb performant si care nu intra altfel?Ceva din zona 4x/4z?
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    Iata un exemplu de lnb Profi, folosit si preferat de DX-eri... se numeste SWM
    O mica corectura, SMW este producatorul (www.smw.se), modelul din imagine este probabil WDL-E. Preturile sunt destul de mari, in functie de performante si aplicabilitate pot sari de 1000 EUR (un LNB tipic, PLL cu stabilitate de 25 KHz, bate spre 300 EUR). Un alt producator de referinta este Norsat (http://www.norsat.com/lnb/blog).

Ceea ce trebuie remarcat in specificatii sunt valorile f mici ale zgomotului de faza, parametru esential in modulatiile de faza de ordin superior (gen 8PSK, 16APSK etc.) iar pentru cele cu PLL stabilitatea f. buna, necesara la receptia semnalelor de banda ingusta (zeci sau sute de kHz). Valoarea tipica pentru NF este pe la 0.6 - 0.8dB (departe de valorile gen 0.3dB sau mai bune ale LNBurilor pentru receptii casnice) iar castigul se invarte pe la 55-60 dB, deci nimic senzational.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Bune precizarile...
    Cat despre corectura nu e cazul ca eu vorbesc numai de producatori... asa cum spun Invacom, Inverto, etc.
    SMW are multe modele si, asa cum ai spus si tu, isi fac treaba cum trebuie dar asta costa!
    Si sa nu uitam de componentele auxiliare... feed-uri, polarotoare, alte sisteme mecanice/electrice care ajuta mult un lnb

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu cred ca prietenul tau vorbeste din auzite. Un LNB profi care sa acopere toate trei benzile, C, Ku si Ka, nu exista, sau daca exista nu e profi si este o chinezarie ordinara.

Daca vrei sateliti exotici, cel mai important lucru este antena, bineinteles profesionala (Andrew, Prodeline, ...). Cu cat mai mare cu atat mai bine. Preferabil de la 3.7m in sus !
    http://www.satwall.se/parabol.htm

A doua piesa importanta este ghidul de unda. Cei mai tari in parcare nu sant SMW ci Seavey. Cu ele poti receptiona si semnale polarizate circular, dar depolarizarea nu se face cu placuta, care introduce pierderi, ci au patentat ei un sistem cu pierderi foarte mici:
    http://catalog.vincor.com/ProductDet...de=SV-ESA-124D
    http://catalog.vincor.com/ProductDet...de=SV-ESR-124H
    http://catalog.vincor.com/ProductDet...de=SV-ESR-124D

Abia a treia componenta ca importanta este LNB-ul, Norsat pentru banda C, SMW, Invacom, NRJ pentru Ku:
    http://www.norsat.com/c-band-lnb/dro-8000
    http://mc.njr.co.jp/eng/products/vsat/ku-lnb/2lo.html

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Da, multumesc si bine v-am regasit, prieteni!
    Din ce imi dau eu seama, ceea ce conteaza foarte mult e partea din spatele LNB-ului propriu-zis, adica ghidul de unda si feedhornul, calculate la nanometru pentru oala respectiva.
    De capul lui, asa, LNB e important, fireste, totul, si cablul, si mufele, totul duce la pierderea sau castigarea de db.
    Cat despre ce sateliti as vrea sa prind, deocamdata ma duc util de la 30V la 96E. La primavara, pregatesc o invazie curajoasa a frontului de est, pt ca am sa tai un surub buclucas si o sa castig cateva grade esentiale. Cu prima antena, un offset de 1,85m, cu Echostar 3000 pe ea (parerea mea: best tuner ever made!), am reusit sa agat Asiasatul de la 100,2 E, respectiv un pachet de arabi. Asta era acum cativa ani bunicei.
    Pe scurt, ce vreau sa prind e tot ce se poate prinde, data fiind zona mea (Bucuresti) si antena actuala (1,8m, Ukraina, Satenicu design). Stiu eu ca nu o sa-mi intre KCTV (programul tv din Coreea de Nord), dar vreau sa vad ce poate "fetita" mea la capacitate maxima, adica:
    a)Reglata perfect, la nivel de fiare, vaselina, suruburi, piulite, indreptari, vopsiri, bibiliri, baut suficienta berepe terasa blocului etc.
    b) Schimbat LNB cu al mai profi pe care bugetul meu tot mai vrednic de dispret il poate procura
    c) Schimbat cablaraie, mufaraie, receiver (tunerul de pe DM800 al meu e fabricat in perioada precolumbiana)
    Si pe urma, Doamne ajuta, sa vedem ce/o fi!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E bine ca poti sa agati Asiasat-ul... la mine e o casa pe directie si practic numai daca pun o antena mare pe casa am ceva sanse
    Cu antena de 2.2M, care e in curte si e pe un pilon de vreo 2M (se vede in avatar) nu agat decat 95'E... cat despre KCTV cred ca se mai poate agata si cu 1.8M ca e tot pe spotul Global al satelitului Thaicom
    Mai sunt si alte canale exotice (acu' vin Kazacii tare din urma, pe extrema estica) dar recunosc ca nici eu nu am mai cautat in ultima vreme din lipsa de timp

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

O amplificare de 100dB ar fi utila,in special la cablu mai lung.
    Exista un specimen care are 70dB amplificare,se spune insa ca nu ar fi performant si in concluzie nu prea are ce amplifica.Eu am unul cu amplificarea de 65dB si se simte ceva...
    Intre Englezi si noi distanta se masoara in ani,decenii si generatii cu o alta mentalitate.
    O fi vorba despre ultimele realizari,tunere siliconice,astea ar putea echipa LNC-urile pentru toate benzille.
    Daca ar fi sa ma iau dupa performanta corotoarelor C/Ku nu as paria pe ele,insa tehnologia mai evolueaza si s-ar putea sa ma insel.
    Exista citeva artificii pentru a imbunatatii receptia,ramine de vazut ce performante asigura comparativ cu un sistem clasic.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Un 55-65 db e suficient pentru blocurile din RO daca stai la parter si ai antena pe bloc + cablu de calitate.
    Exista si amplif-uri de banda...dar esential este faptul ca acel laudat 100 db NU iti scoate un S/N mai bun decit poate obtine antena si elementele mecanice aferente !

Ma indoiesc serios ca un LNB de 1000 de euro poate scoate pe aceasi antena in plus mai mult de 2-3 db pe calitate fata de unul de 10 euro.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mouse View Post
    O fi vorba despre ultimele realizari,tunere siliconice,astea ar putea echipa LNC-urile pentru toate benzille.
    Ce este un tuner siliconic ? Se monteaza in LNC-uri ?

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Atlas View Post
    Ce este un tuner siliconic ? Se monteaza in LNC-uri ?

Sint tunere cu conversie directa,fara FI asa cum sint cele clasice.Doecamdata sint disponibile pentru noi doar in gama FIF-UIF,curind vor ajunge si in domeniul GHz-lor.
    Tehnologia este destul de promitatoare ca,performante,cost productie si fiabilitate.
    Vezi Tele Satelit nr 1107.
    Si cum Mosul nu a apucat sa treaca inca pe la toti,eu va doresc in noul an DX beton,sanatate si cit mai curind un rec terestru si satelit din noua generatie.
    Sanatate si Sarbatori Fericite,
    Respecte,
    mouse.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mouse View Post
    Sint tunere cu conversie directa,fara FI asa cum sint cele clasice.Doecamdata sint disponibile pentru noi doar in gama FIF-UIF,curind vor ajunge si in domeniul GHz-lor.
    Tehnologia este destul de promitatoare ca,performante,cost productie si fiabilitate.
    Vezi Tele Satelit nr 1107.
    Si cum Mosul nu a apucat sa treaca inca pe la toti,eu va doresc in noul an DX beton,sanatate si cit mai curind un rec terestru si satelit din noua generatie.
    Sanatate si Sarbatori Fericite,
    Respecte,
    mouse.
    Ca sa clarificam, un "tuner siliconic" cum spui tu nu este decat un circuit integrat dedicat care integreaza mai multe functii ce erau implementate pana acum in mai multe circuite integrate.

Daca desfaci capacul oricarui tuner dintr-un receptor o sa vezi ca are 2 integrate, unul este pe partea de intrare RF si contine un amplificator, 2 mixere, un oscilatator, 2 filtre trece jos si 2 amplificatoare cu amplificare variabila care scot la iesire semnalele in banda baza I si Q.

Al doilea circuit are rolul de a prelua semnalele banda baza I si Q, le converteste in digital cu 2 convertoare AD, aplica o serie de filtrari, realizeaza corectia de erori Reed-Solomon (aici intervine FEC-ul) si expune sirul de biti rezultati la iesirea din tuner.

Motivul pentru care se doreste integrarea intr-un singur circuit este o mai buna liniaritate pe calea semnalelor I si Q, in cip se poate controla foarte precis lungimea traseelor, astfel ele sosesc cu o diferenta de faza foarte mica in convertoarele AD fata de cazul cand ele sant rutate extern, astfel se imbunatateste sensibilitatea.

Deci nu o sa dispara frecventa intermediara, doar ca nu mai este expusa afara din circuit, iar LNB-urile nu se vor modifica.

P.S.
    Un lant de receptie sau transmisie poate avea mai multe frecvente intermediare ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)