Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Semnal DTH de la 0.8/1.0 W

Hi All,

S-a intimplat sa fiu cu antena mare{1.5m} la 0.8/1.0 W pe Thor 5,6/Intelsat 10-02 si am dorit sa verificat cit semnal am pe focarul ME spot 2 de pe ultimul satelit.Cu aceasta ocazie mi-a venit idea sa compar semnalul de la toti operatoriii de DTH care transmit de pe Thor si Intelsat.
    Dupa cite stim,cei mai mari,sint patru,pe linga Telenor Bulgaria:1.Canal Nordic,2.UPC Direct,3.ESS si 4.Digi TV.Dupa o simpla trecere de pe un transponder pe altul constat ca cel mai mic semnal pe care-l am de la cei mari distribuitori de programe DTH care au inchiriate sloturile de pe acesti doi sateliti,este Digi TV.De fapt nu-i nicio surpriza in aceasta constatare.O stiam si inainte inca de cind s-a lansat operatorul nostru,pe vremea cind faceam teste cu o multime de lnb-uri pe antene mici,chiar si de 0.60 m.De atunci si pina azi s-a batut atit de mult la...taste pe aceasta tema incit s-a ajuns la o polemica,citeodata avind un ton contondent,intre sustinatorii lui Digi TV si multi clienti ai lui ce reclamau o instabilitate a semnalului,mai cu seama pe vreme rea,pe anumiti transponderi,iar in anumite conditii metereologice,tot pachetul disparea!
    Nu mai vreau sa redeschid aceasta problema/rana,cu avalansa de reprosuri si incriminari aduse lui Digi TV de acum citiva ani,cu atit mai mult cit cit ne-am resemnat ca un fait accompli,fara putinta de a schimba o situatie pe care chiar operatorul nostru nu mai are cum o influenta!
    Ce m-a frapat de asta data,drept pentru care si am deschis acest topic,care pentru multi nu le mai spun absolut nimic, cind am verificat cu antena mare semnalul la toti operatorii ce transmit de pe Thor si Intelsat e faptul ca dintre toti,cum spuneam mai sus,cel mai mic semnal ce ajunge in furfuriile noastre este cel de la Digi TV!Este uimitor,da,ei bine,mai am astfel de mirari,ca si focarul nordic cu acoperire pe zona scandinavica a Europei are o putere a semnalului mai mare decit cel pe Europa Centrala,zona lui Digi TV!
    Si pentru a nu intirzia prea mult intr-un discurs plictisitor,poate pentru unii suparator,am sa apelez la harti si la bara de semnal pentru fiecare operator ce transmite de pe aceasta pozitie,alegind transponderul cu cel mai mic semnal/calitate de la fiecare operator DTH:

1.Pachetul Canal Digital cu focarul K1 Nordic de pe Thor 5,6:

2.Pachetul UPC Direct si FocusSat cu spotul T2/K2 pe Thor 5,6:

3.iar "bomboana de pe coliva",Digi TV cu spotul 3/3X pe Intelsat 10-02:

Testele de semnal le-am facut cu receptorul Strong4500 si lnb Inverto cu flansa.Probabil ca avind scule profesionale diferenta de semnal,la calitate,care apare intre cei 4 operatori sa nu de-a acelasi rezultat?Dar rostul acestui test nu este de a verifica cit este puterea semnalului la uplink,ci cit este el cind intra la un receptor comercial,cel de care ne folosim,clientii lui Digi TV,tot timpul anului indiferent de conditiile atmosferice sau perioada din an.Si mentionez in mod expres acest lucru intrucit,dupa cit se stie,in anotimpul rece,cum este iarna,semnalul este mai bun si se pastreaza cam la acelasi nivel chiar cu antene mici!N-ar fi rau sa ne {re}amintim ca Digi TV s-a lansat pe satelitul actual,Intelsat 10-02, tot in perioada rece,mai precis la 21 Decembrie 2004,cu doi transponderi,ca apoi sa se extinda pina la 12 trps pe Intelsat si 1 pe Thor!Probabil ca daca operatorul nostru s-ar fi fost lansat cind incepe sezonul cald,cu ploi si cu toti transpoderii pe care-i are actualmente,si-ar fi dat seama ca spotul ce acopera zona noastra nu este pentru un operator DTH!
    Nu mai vreau sa insist asupra acestei teme,dar testul cu antena mare este pentru mine mai concludent decit toate incercarile cu farfuriile mici facute de-a lungul anilor!Sa nu mai vorbesc ca tot in acest interval de timp am avut foarte multe ocazii{cu tot felul de antene,receptoare si lnb-uri} sa constat ca Digi TV n-a ales corect focarul pentru zona noastra incit sa fie la acelasi nivel cu ceilalti operatori DTH ce au acoperire pe Romania!
    Mai trebuie sa mentionez ca testul l-am facut cu antena pe 1.0 W si nu de la 0.8 W,pentru a fi sigur ca semnalul ce-l receptionez e de pe focarul lui Intelsat 10-02!
    Si pentru ca,initial,am vrut sa vad daca spotul 2 Orientul Mislociu de pe Intelsat 10-02 il pot receptiona,am sa pun si pozele cu el chiar cu riscul de incarca si mai mult topicul:

satelescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default to be or not to be

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Hi All,

S-a intimplat sa fiu cu antena mare{1.5m} la 0.8/1.0 W pe Thor 5,6/Intelsat 10-02 si am dorit sa verificat cit semnal am pe focarul ME spot 2 de pe ultimul satelit.Cu aceasta ocazie mi-a venit idea sa compar semnalul de la toti operatoriii de DTH care transmit de pe Thor si Intelsat.
    Dupa cite stim,cei mai mari,sint patru,pe linga Telenor Bulgaria:1.Canal Nordic,2.UPC Direct,3.ESS si 4.Digi TV.Dupa o simpla trecere de pe un transponder pe altul constat ca cel mai mic semnal pe care-l am de la cei mari distribuitori de programe DTH care au inchiriate sloturile de pe acesti doi sateliti,este Digi TV.De fapt nu-i nicio surpriza in aceasta constatare.O stiam si inainte inca de cind s-a lansat operatorul nostru,pe vremea cind faceam teste cu o multime de lnb-uri pe antene mici,chiar si de 0.60 m.De atunci si pina azi s-a batut atit de mult la...taste pe aceasta tema incit s-a ajuns la o polemica,citeodata avind un ton contondent,intre sustinatorii lui Digi TV si multi clienti ai lui ce reclamau o instabilitate a semnalului,mai cu seama pe vreme rea,pe anumiti transponderi,iar in anumite conditii metereologice,tot pachetul disparea!
    Nu mai vreau sa redeschid aceasta problema/rana,cu avalansa de reprosuri si incriminari aduse lui Digi TV de acum citiva ani,cu atit mai mult cit cit ne-am resemnat ca un fait accompli,fara putinta de a schimba o situatie pe care chiar operatorul nostru nu mai are cum o influenta!
    Ce m-a frapat de asta data,drept pentru care si am deschis acest topic,care pentru multi nu le mai spun absolut nimic, cind am verificat cu antena mare semnalul la toti operatorii ce transmit de pe Thor si Intelsat e faptul ca dintre toti,cum spuneam mai sus,cel mai mic semnal ce ajunge in furfuriile noastre este cel de la Digi TV!Este uimitor,da,ei bine,mai am astfel de mirari,ca si focarul nordic cu acoperire pe zona scandinavica a Europei are o putere a semnalului mai mare decit cel pe Europa Centrala,zona lui Digi TV!
    Si pentru a nu intirzia prea mult intr-un discurs plictisitor,poate pentru unii suparator,am sa apelez la harti si la bara de semnal pentru fiecare operator ce transmite de pe aceasta pozitie,alegind transponderul cu cel mai mic semnal/calitate de la fiecare operator DTH:

3.iar "bomboana de pe coliva",Digi TV cu spotul 3/3X pe Intelsat 10-02:

Testele de semnal le-am facut cu receptorul Strong4500 si lnb Inverto cu flansa.Probabil ca avind scule profesionale diferenta de semnal,la calitate,care apare intre cei 4 operatori sa nu de-a acelasi rezultat?Dar rostul acestui test nu este de a verifica cit este puterea semnalului la uplink,ci cit este el cind intra la un receptor comercial,cel de care ne folosim,clientii lui Digi TV,tot timpul anului indiferent de conditiile atmosferice sau perioada din an.Si mentionez in mod expres acest lucru intrucit,dupa cit se stie,in anotimpul rece,cum este iarna,semnalul este mai bun si se pastreaza cam la acelasi nivel chiar cu antene mici!N-ar fi rau sa ne {re}amintim ca Digi TV s-a lansat pe satelitul actual,Intelsat 10-02, tot in perioada rece,mai precis la 21 Decembrie 2004,cu doi transponderi,ca apoi sa se extinda pina la 12 trps pe Intelsat si 1 pe Thor!Probabil ca daca operatorul nostru s-ar fi fost lansat cind incepe sezonul cald,cu ploi si cu toti transpoderii pe care-i are actualmente,si-ar fi dat seama ca spotul ce acopera zona noastra nu este pentru un operator DTH!
    Nu mai vreau sa insist asupra acestei teme,dar testul cu antena mare este pentru mine mai concludent decit toate incercarile cu farfuriile mici facute de-a lungul anilor!Sa nu mai vorbesc ca tot in acest interval de timp am avut foarte multe ocazii{cu tot felul de antene,receptoare si lnb-uri} sa constat ca Digi TV n-a ales corect focarul pentru zona noastra incit sa fie la acelasi nivel cu ceilalti operatori DTH ce au acoperire pe Romania!
    Mai trebuie sa mentionez ca testul l-am facut cu antena pe 1.0 W si nu de la 0.8 W,pentru a fi sigur ca semnalul ce-l receptionez e de pe focarul lui Intelsat 10-02!
    Si pentru ca,initial,am vrut sa vad daca spotul 2 Orientul Mislociu de pe Intelsat 10-02 il pot receptiona,am sa pun si pozele cu el chiar cu riscul de incarca si mai mult topicul:

satelescu
    Cu toata stima maestre,

Adavarat ai grait - semnalul de jiji e cu 6 dB (SASE Decibeli Mari) Mai MIC dacat cel de pe thor upc si intr-adevar aproape egal cu cel de pe nordici.
    Cred ca prietenii de la jiji stiu cel mai bine de ce....
    Eu am pe 1W o antenutza de sky triax eliptica zone 2 (60 cm) si am pe jiji 9 dB - tvr si 15 dB pe upc tot tvr...

La Multi Ani ... si la cat mai Multi dB in Antene ....

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Au ales si ei un satelit mai eftenache ca sa poata intra pe piata in 2004/2005. Asa ca au ales Intelsat si nu Thor, sa nu uitam ca au 13 transpondere iar cei de la Thor cred ca nu aveau atatea, chiar daca nu au inceput decat cu 2, 3 transpondere.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Chiar saptamana trecuta s-a discutat pe aceasta tema: http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=132159
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan de burgh
    Chiar saptamana trecuta s-a discutat pe aceasta tema...
    Nu stiam de topicul oarecum similar de la sectiunea DTH.Probabil c-as fi facut acolo interventia mea,dar tinind cont ca problema cu semnalul la Digi TV este tot atit de actuala ca si la inceput,iar pe parcursul atitor ani,precum poate stii si tu,s-au lansat zeci de topicuri pe aceasta tema cu opinii pro si cons,in unele cazuri cu accente neplacute chiar acolo,am preferat sa scriu la sectiunea principala-Satellite,unde,sper,cel putin ca subiectul sa fie abordat fara pasiuni,cu detasare,sau in cel mai rau caz,cu indiferenta.
    Cu toate ca nu aduc nimic nou la o problema mai veche,de data asta o readuc in actualitate fiindca mi s-a parut interesant,cel putin pentru mine,sa aduc argumente dintr-o alta perspectiva,in caz ca mai era necesar si util.Probabil ca si tehnicenii de la Digi TV s-au plictisit sa mai citeasca astfel de constatari,eu le-as spune ca toate,indirect,sint un fel de reclamatii adresate operatorului pentru ca nu s-au gindit mai bine in momentul cind au ales focarul pentru pachetul lor!
    Nu vreau sa mai {re}deschid o discutie pe tema Digi TV.Este inutil si n-ar duce niciunde.Eu am scris nu atit pentru ca sint un abonat al lor,ci ca simplu amator in receptii de satelit si constata cu misloacele avute la dispozitie ca o problema tehnica poate fi abordata si dintr-un alt unghi,si precum vezi,aduce si argumente in sprijinul afirmatiilor lui!Ca sint valide sau nu,oricine poate verifica daca are acelasi tip de probleme.Eu as fi foarte incintat sa n-am dreptate daca cineva imi aduce argumente de aceasi forta persuasiva incit sa schimb ceva la instalatia mea de receptie care sa-mi asigure o stabilitate la semnal si atunci cind e vremea proasta.Si totodata mi-ar prinde bine sa mai invat ceva in plus.O spun fara nicio ironie.
    Si mai adaug un lucru,atita vreme cit inca ceva te nemultumeste,nicio discutie nu e terminta indiferent unde o faci.
    Iti doresc tie si la @satlex,@Militianu,tuturor rdi-istilor un sincer-La Multi Ani 2012 si an bun pentru receptii!

satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Da, au fost multe discutii...dar vad ca unii au sarit la mine cand am scris despre asta...ba ca nu am antena reglata cum trebuie...ba ca a lovit-o sania lui Mosu ...Problema e veche dar se pare ca nu prea deranjeaza pe nimeni. Eu nu urmaresc prog de pe Digi numai din simplu fapt ca se vad oribil.

LE. La multi ani si tie si tuturor RDI-stilor care inteleg ceva atunci cand citesc prin topicurile acestui forum si celor care scriu in cunostinta de cauza , nu din auzite si presupuneri ...doar ca sa isi mareasca nr de posturi.
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Din pacate nu vad rostul acestor teste decat la nivel de hoby. Majoritatea stim ca receptia este determinata si de alti factori decat cei analizati de initiatorul topicului. La fel majoritatea stim ca Digi este praf la calitate .... Cu toate astea, in practica, o antena de 80 de cm bine reglata asigura o receptie decenta pe tot parcursul anului si asta la niste costuri cu care Digi poate fi competitiv in piata din SE Europei.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

am si eu o intrebare: BBC Lifestyle Scandinavia

iti intra ok? eu cu 1,4 m si nb inverto imi intra uneori la limita dar in majoritatea cazurilor nu

nu stiu de ce dar la 7db merge , la 6 da chix... pe sky merg toate bine la 6db

locatia mea e bucuresti

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Sti de ce? Pentru ca nu se compara SR 27500 FEC 3/4 de la Sky, cu cel SR 2800 FEC 5/6...sau SR 22000 FEC 3/4 si asa mai departe... La mine intra aproape constant pe 1.2m postul mentionat de tine cand nu este vreme buna.
    Last edited by Militianu; 29th December 2011 at 09:53.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am inteles... multumesc

cred ca va trebui sa mai umblu putin la antena sa o reglez si mai bine, dar cu ajutor. acum ce-am reusit e maximul pe care eu sunt capabil

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25
    Din pacate nu vad rostul acestor teste decat la nivel de hoby. Majoritatea stim ca receptia este determinata si de alti factori decat cei analizati de initiatorul topicului. La fel majoritatea stim ca Digi este praf la calitate .... Cu toate astea, in practica, o antena de 80 de cm bine reglata asigura o receptie decenta pe tot parcursul anului si asta la niste costuri cu care Digi poate fi competitiv in piata din SE Europei.
    Ai inteles bine rostul topicului deschis de mine.Daca e sa fac o marturisire,nu ma intereseaza in mod special Digi Tv,si la drept vorbind nici un operator roman,cu toate ca-i sint abonat.Pastrez abonamentul doar pentru sotie.In schimb,precum ti-ai dat seama daca mi-ai citit interventiile mele la aceasta sectiune decind am activat pe RDI,sint interesat mai degraba de calitatea semnalului receptionat si mai putin de programele tv.Asta face,cred,si diferenta intre un pasionat in acest domeniu,daca vrei un dx-er,de unul care vrea sa vada cit mai multe programe tv.
    Nu doresc sa mai trezesc valuri pe tema Digi TV si nici nu vreau sa polemizez cita dreptate avem noi,sau cit are operatorul nostru.Tema este inchisa pentru toata lumea devreme ce,cum spuneam mai sus,nimic nu se mai poate schimba in privinta calitatii semnalului despre care s-a scris atit de mult!
    Insa pe mine ma intereseaza calitatea argumentelor pe care cineva le aduce in aceasta chestiune.Cu afirmatia ta as fi de acord daca mi-ai explica ce inseamna "decent" in cazul receptiei Digi TV cind putem face comparatie in privinta calitatii semnalului cu ceilalti operatori dth de pe acelasi satelit?Probabil ca te gindesti,si in aceasta privinta pot fi de acord cu tine,ca in intr-un an nu-s probleme de semnal daca echivalam in procente timpul cind avem semnal util fata de momentele cind el cade semnificativ,aproape de disparitie,daca nu pe toti transponderii,cel putin pe citiva,ca apoi sa revina la parametrii initiali!Or as vrea sa intelg ce inseamna calitatea semnalului pe o antena de 80 cm din punct de vedere al unui operator dth?Daca privim harta de acoperirea a lui Digi TV observam ca focarul principal de 54.4 dBW nu este pe zona noastra,cum firesc ar fi fost sa fie,ci undeva mai spre vest de tara noastra!Scazind ce-i de scazut din aceasta valoare functie de acei factori,mai mult presupusi,probabil tehnici,asa cum i-a prevazut operatorul,la care te-ai gindit si tu,distributia semnalului pe fiecare zona a tarii noastre ar trebui sa fie egal daca tinem seama ca marimea antenei din kitul de instalare pe care-l primeste un abonat este aceasi,de 80/85 cm.Numai ca in practica,pe teren,cum se mai zice,efectul este mult diferit daca nu pe asamblu intregului pachet,cel putin pe citiva transponderi ce au nivel de semnal ceva mai mic,citeodata cu mult fata de altii,incit la o simpla ploaie receptia lor sa fie problematica.Asta o stiu cel mai bine,nu numai abonatii,dar chiar instalatorii lor daca ar fi sinceri.Chiar tu esti de acord ca-i o problema cu aceasta calitate.
    Sint,de asemenea,de acord cu tine si in privinta costurile mici ce le are Digi Tv fata de ceilalti operatori din zona.Dar te-ai gindit cu ce pret se obtine aceasta "performanta" pentru un abonat ce vrea o siguranta la semnal indiferent cum sint conditiile atmosferice,daca ne legam numai de partea cu semnalul?Putem imediat sa ne dam seama daca in aceleasi conditii meteo facem comparatie intre calitatea semnalului de la Digi TV cu al celorlalti operatori dth de pe aceasi pozitie!Pentru ca am mai multe antene de diferite marimi am verificat de nenumarate ori,cind a fost problema de semnal cu antena de 85 cm,nivelul la care semnalul se mentine util intre operatorii de care vorbesc,rezultatul este dezastruos pentru Digi TV,el cade primul in toate situatiile.Si eu,la fel ca cei din zona central vestica a tarii,sintem,se pare,mai favorizati daca ne-am situa fata de centrul focarului,cel de 54.4 dBW.
    N-am sa mai reiau aceleasi reprosuri ce au mai fost aduse si in privinta receptoarelor,probabil tot din acelasi motiv ca operatorul noastru sa aiba costuri cit mai mici!Deja ne-am obisnuit cu astfel de situatii incit nimic nu ne mai misca,pentru ca,nu-i asa,sintem prea saraci ca sa intram in competitie cu alti operatori dth europeni in privinta calitatii serviciilor oferite clientilor.Dar fie si asa,"mai rau sa nu fie!",dupa clasica reactie a noastra.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In continuarea celor spuse mai sus,am sa pun citeva poze cu testele facute cu analizatorul de semnal si cu monitorul de constalatie de la fiecare operator ce au pachete si transmit semnal dth pentru zona lor.Se va vedea,daca mai trebuia aduse probe,cit de slab sta la capitolul semnal Digi TV in comparatie cu ceilalti operatori,cel putin in zona Clujului:

1.Canal Digital:

2.UPC si ESS:

3.Digi TV:

QED!
    satelescu

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Stim maestre ca asa-i cum zici, dar logica e simpla: TP-urile puternice costa mai mult.
    Povestile cu spot sunt bla-bla. Stii bine ca acelasi spot are TP-uri cu 6 db si altele cu 14...
    Aceasi situatie pe toti satelitii. Pina de curind si 16 estul nostru era mult mai slab pe TP-urile antenelor si ale carbogazosilor in special, fata de cele mai slabe ale jijilor...
    Totul se reduce la money...si acum tarifele lor sunt decente fata de ce lansase max si boom acu ceva ani. Era hotie pe fata sa dai 4-5 sute de mii/luna in 2005.
    Acum la 15-30 de lei e rezonabil pentru jiji.
    Problema e ca nu au o concurenta reala ca si pret pe piata.
    Prefer un abonament mai ieftin pe 4 W cu decibeli mai putini decit unul scump pe 39 E cu multi db...caci oricum receptionez si sateliti mai slabi

Sa auzim de bine
    73 !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)