Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14

Thread: SS2 & H-H

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default SS2 & H-H

Am o intrebare pt cei care folosesc o astfel de combinatie.E ok la o antena de 1.15Fe sa pun o montura HH si sa leg direct montura de SS2?Sau ar fi nevoie sa folsesc ceva intermediar cum ar fi un Digibox pt alimentare? Intrebarea e daca e de ajuns curentul pe care poate sa il ofere direct SS2-ul si daca nu e riscant astfel sa se arda.
    Si as mai vrea sa stiu daca antena fiind din Fe nu ar fi o probl de greutate prea mare pt HH.
    Multumesc.
    Pinnacle PCTV SAT + Offset 1,4m + Lnb 0,2db

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Nici o problema nu e prietene! Eu am una de fier de 1.30 si e tare pe pozitii. Si e direct pe SS2. De vreun an jumate. Bafta!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ma bucur sa aud ca e ok, dar as mai vrea sa te intreb ce model e, si daca SG2100 sau DG210 sunt bune.Daca nu,ce model sa caut?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si eau am un SS2 + 1.15Fe + H-H si sta acolo de ~1.5 ani ,fara nici o problema.
    Montura H-H este una ieftina intr-o cutie albastra, nu stiu exact ce e ca nu scria mai nimic pe cutie, doar ca rezista pana la 1.4 Al.
    With love,
    Arcan

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Va multumesc mult pt pareri. Eu m-am gandit la un Strong DM2100 care am auzit ca ar fi bunicica si sper sa ma pot lauda si eu peste un an si jumatate ca e inca pe pozitii

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu am un DM2100 cu un Fe de 0,9m... e super ok pana acum.... e prima iarna in care intru cu el ...dar sper sa nu fie probleme. Producatorul recomanda maxim 1m pentru Fe si maxim 1,2m pt Al (uzura mecanismului intern este mai mare peste aceste valori, acest lucru nefiind acoperit de garantie).
    Personal am preferat pe partea de comanda Digibox-ul ... mi s-a parut o solutie mai sigura..... asta si pentru ca am o placa de baza ASUS K8NE, care cica in combinatie cu SS2 ar face probleme.....
    Si inca o chestie.... instalarea am reusit s-o fac de unul singur (forum + manual de instalare) si avand in vedere cam cata experienta aveam la momentul acela (ca si acum de altfel) pot sa spun ca am facut-o destul de bine (42 E - 30 W), dupa numai 30 de minute de surubareala. Ar mai fi loc de mici corectii da' asteptam sa treaca alizeul de Siberia si p-orma.

Andrey14
    Guest

curentul depinde de sursa ta.. si.. mai depinde si puterea motorului, daca poate sa duca antena.. pe aia o duce sigur :P

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Vin si eu cu o intrebare, este vre-un driver de pctvsat (pinnacle) care stie sa duca motor sau pozitioner?
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Cat de mult conteaza lungimea si calitatea cablului. Am un cablu de 25 de metri si nu pot face mai nimic cu motorul, de mana merge dar cu aplicatiile pentru SS2 il misca dar aiurea.

aliuta88
    Guest

trebuie sa cauti satelitii pas cu pas si pe urma sa-i memorez,altfel iti muta antena dupa pozitiile preselectate de fabrica.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default link instalare h-h skystar2

stie cineva vreun link catre un tutorial instalare montura h-h pe skystar 2?
    offset 1.2 Fe,Alps 0.6, Skystar 2.6c,H-H SG2100,"Kaon de la Focus" Coship Dolce

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@dangothic2
    -uite un link util, explicat babeshte ca sa setezi motorul ok: http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=43509

In rest sa fie FOARTE bine montat pe suport si antena de motor pt ca altfel o sa ai probl cu o parte din sateliti.

Bafta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thanx, abrash43!
    offset 1.2 Fe,Alps 0.6, Skystar 2.6c,H-H SG2100,"Kaon de la Focus" Coship Dolce

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)