Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Recomandare actuator

am o antena de 1,8 m cu actuator strong de 18 inchi. il am de peste 6 ani, si a capatat joc, trebuie schimbat. Ce imi recomandati tot un actuator de 18 inchi sau unul de 24 inchi.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ar fi pacat, daca ai vizibilitate directa acolo, sa nu ii pui unul de 24'' sau 36''... nu se stie niciodata ce canale vor aparea prin extremele estice si vestice

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

multumesc pentru raspuns. Am gasit de 24 inchi. Vizibilitate am, foarte buna. Cu cel de 18 prindeam de la 68 Est, pana la 30 Vest. Semnal util pe toti transporderi. inclusiv viasat, si programele englezesti de pe 28,2 E.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Doar pana la 68.5'E ?
    De regula, si daca se monteaza corect, unul de 18'' poate sa duca antena mai mult... conteaza insa si constructia monturii polare
    Am avut si eu unul de 18'' pe antena de 1.4M si ducea de la Hispasat 30'V pana la NSS 95'E - daca il montezi ca in foto de mai jos, adica prins la capatul tubului, indiferent de tipul actuatorului obtii deschiderea maxima (cel putin la una din extreme, care se poate alege prin montarea actuatorului pe stanga sau pe dreapta)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Uite antena de 184 cm cu vechiul pozitioner, vechi de aproximativ 5 ani.
    orientatata Hispasat 1C/1D/1E 30 W

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up acuator

draga , cu 1.85 cit are antenna trebuie sa ajungi de la 100e pina la 45w cu acuator de 24 cit am eu stau in buc tot 1.8 am daca nu ma insel antena din poza nu este cumva? abcus ...si te rog din poze antenna are deformari ..! conteza sa stii increca sa o indrepti pe margine desi daca stii sa spui acuatorul pe centru si sa i dai drumul la toata axa isi intra negresit 100W-45W..SPOR LA TESTE

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

actuatorul din poza este de 18 inchi, strong. la ora actuala prind de la 68,8 est pana la 30 West. mai mult nu ma interesat. Faptul ca spre extreminati ramanea blocata, deoarece actuatorul a obosit fiind ruginit si vechi l-am schimbat.

Cum spuneam mai sus, obtin semnal util pe toti satelitii mai sus mentionat inclusiv englezi sau viasaturi, cel mai greu de receptionat din punctul meu de vedere.

o sa fac cateva poze maine, daca imi permite vremea.

p.s. deformata nu este, poate pare din poze. Singurul lucru deformat, dar nu are importanta este pe margine, cand daca treceam cu ea peste 34 de grade West, lovea in cabluri .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La cum arata e clar ca trebuie inlocuit... oricum te-a tinut mult!
    Eu am folosit actuatoare de 36'' si nu tineau mai mult de 2 ani dar intr-adevar mutam zilnic antena din extrema vestica in cea estica... in ultima vreme nu am mai avut timp de cautari extreme deci este menajat ultimul actuator achizitionat

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am un actuator de 18" Jaeger montat pe o antena de 2,2m ambele cumparate de la Peruvision din Brasov . In 2008 am demontat actuatorul si i-am confectionat alta piulita (din bronz), surubul era in stare perfecta. Actuatorul are aproape 12 ani vechime si este mai bine lucrat decit un actuator Strong ( am si unul Strong )

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

am inlocuit actuatorul cu unul de 18 inch. si am probleme cu el. Nu e precis. Folosesc un pozitioner strong v50 cu telecomanda. Il am legat prin diseq 1.2 la un receptor. Pe satelitii cu semnal mai slab niciodata antena nu revine cu semnalul maxim cum am reglat-o. Deja devine enervant lucrul asta, mereu trebuie sa reglez antena manual.

Antena nu are joc, actuatorul la fel. Este vorba de cativa mm, poate nici atat. Stie cineva sa imi recomande un actuator de calitate, precis daca se poate sa exista un senzor digital sa numere pasii facut de motor…

Pozitionerul strong pe care il am acum, are un senzor dar e doar pentru extremitati.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

cel mai tare actuator,care m-a tinut din 92-93 pana acum cateva luni cand am vandut antena inpreuna cu el,perfect functionabil,a fost echostar-ul de 18 inch,adus din america.sunt sigur ca acum sunt facute prin china!
    350 kg de scule!

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

superJack , pentru antene mari.

http://www.satmultimedia.ro/Echipame...th-Remote.html

http://www.satmultimedia.ro/Echipame...-Actuator.html

http://www.satmultimedia.ro/Echipame...-Actuator.html

Quote Originally Posted by scary View Post
    am inlocuit actuatorul cu unul de 18 inch. si am probleme cu el. Nu e precis. Folosesc un pozitioner strong v50 cu telecomanda. Il am legat prin diseq 1.2 la un receptor. Pe satelitii cu semnal mai slab niciodata antena nu revine cu semnalul maxim cum am reglat-o. Deja devine enervant lucrul asta, mereu trebuie sa reglez antena manual.

Antena nu are joc, actuatorul la fel. Este vorba de cativa mm, poate nici atat. Stie cineva sa imi recomande un actuator de calitate, precis daca se poate sa exista un senzor digital sa numere pasii facut de motor…

Pozitionerul strong pe care il am acum, are un senzor dar e doar pentru extremitati.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stie cineva unde pot gasi un senzor reed, pentru un actuator Superjack de 12 inch? Exista un model aparte sau sunt bune toate? Multumesc

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default google

http://ca.digikey.com/1/3/super-jack-reed-sensor
    sau intreaba la satmultimedia, modelul tau.

Quote Originally Posted by satknight View Post
    Stie cineva unde pot gasi un senzor reed, pentru un actuator Superjack de 12 inch? Exista un model aparte sau sunt bune toate? Multumesc
    Last edited by strike_gabriel; 24th February 2012 at 22:37.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)