Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile 1H pe 85 cm in sudul tarii.......

Astazi am observat o crestere a semnalului semnificativa pe aproape toate transponderele 1H.......ce se intampla oare ? aproape toate transponderele 1H imi intra pe o antena de doar 85 cm in sudul tarii........receiverul este un dm 800 pvr original ( deci nu un tuner sensibil ) iar antena de 85 cm este motorizata fiind destul de mult iesita de pe curba polara......cu alte cuvinte nici nu e reglata corespunzator si imi intra transponderele 1H cu 6.10 - 6.30 db......se vad chiar fara intreruperi programe la care alta data doar visam la ele.......am dat din greseala pe unul din canalele care nu mergeau si surpriza mare: mergea perfect.......apoi am incercat altele si la fel......nu merg transponderele 2C......testati si voi.......

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Fi mai concret, te rog...ai vrut sa scri de Astra 1 H si anumite frecvente pe care le poti specifica aici...
    Rapidist pur singe...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by BADE View Post
    Astazi am observat o crestere a semnalului semnificativa pe aproape toate transponderele 1H.......ce se intampla oare ? aproape toate transponderele 1H imi intra pe o antena de doar 85 cm in sudul tarii........receiverul este un dm 800 pvr original ( deci nu un tuner sensibil ) iar antena de 85 cm este motorizata fiind destul de mult iesita de pe curba polara......cu alte cuvinte nici nu e reglata corespunzator si imi intra transponderele 1H cu 6.10 - 6.30 db......se vad chiar fara intreruperi programe la care alta data doar visam la ele.......am dat din greseala pe unul din canalele care nu mergeau si surpriza mare: mergea perfect.......apoi am incercat altele si la fel......nu merg transponderele 2C......testati si voi.......
    despre ce satelit e vorba?...si ce frecvente?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipryan View Post
    despre ce satelit e vorba?...si ce frecvente?
    Pai logic ca de Astra 1H - 19.2 est vorbesc.....uite cateva transpondere pe care am semnal util cu antena de 85 cm care nu e nici pe departe orientata "la sange"......oricum saptamana asta dupa ce-am vazut astazi imi iau un Emme Esse de 115 cm ca sa rezolv totul......iata frecventele : 12344 H, 12692 H, 12522 V......cam pe astea le-am testat cu succes .....plus inca cateva pe care imi da "Tune failed".......

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pai logic ca de Astra 1H - 19.2 est vorbesc.....uite cateva transpondere pe care am semnal util cu antena de 85 cm care nu e nici pe departe orientata "la sange"......oricum saptamana asta dupa ce-am vazut astazi imi iau un Emme Esse de 115 cm ca sa rezolv totul......iata frecventele : 12344 H, 12692 H, 12522 V......cam pe astea le-am testat cu succes .....plus inca cateva pe care imi da "Tune failed".......
    aici e vorba de Canal digitaal,ORF si TNT .pe astea aveam deja semnal 93% (sunt in vestul tarii) .Zi-mi si pe alea care iti dă "tune failed"

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipryan View Post
    aici e vorba de Canal digitaal,ORF si TNT .pe astea aveam deja semnal 93% (sunt in vestul tarii) .Zi-mi si pe alea care iti dă "tune failed"
    Pai da in vest normal ca le receptionezi mult mai bine..vino sa vezi in sud........dar eu pana am descoperit astazi ca merg aveam inainte numai Tune failed pe tot 1H......frecvente care inca nu merg......cele hd de la canalsat, sky sd si hd....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pai da in vest normal ca le receptionezi mult mai bine..vino sa vezi in sud........dar eu pana am descoperit astazi ca merg aveam inainte numai Tune failed pe tot 1H......frecvente care inca nu merg......cele hd de la canalsat, sky sd si hd....
    ...probabil ca au schimbat fascicolul(e mai puternic) de aia le receptionezi.Am uitat sa spun ca am antena de 90cm

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu s-a schimbat nimic/fluctuatiile de semnal sint cunoscute/poate acum e putin mai puternic semnalul pe anumite transpondere/citeodata prind si eu orf-urile regionale,dar de cele mai multe ori nexam
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gladix View Post
    nu s-a schimbat nimic/fluctuatiile de semnal sint cunoscute/poate acum e putin mai puternic semnalul pe anumite transpondere/citeodata prind si eu orf-urile regionale,dar de cele mai multe ori nexam

Nu e un "pic" mai puternic e chiar mult mai puternic......de la "Tune failed" la 6 db pentru o antena de 85 cm care mai e si dereglata e diferenta mare.......inainte era "Tune failed" fara emotii.......

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

in concluzie daca semnalul persistă constant,NU e fluctuatie de semnal...mai revino peste cateva zile cu detalii

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

O parte din transponderele mentionate le receptionez constant mereu, tp cu Orf regionale nu 頻 prind. Il mai receptionezi?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am verificat si eu cu antena de 1,5m. Nu am simtit nici o diferenta. Prog cu filme de la sky au acelasi semnal ca inainte 39-40 %. Iar Disney Magic de la francezi nu intra deloc, cel putin acum dimineata. Restul freq cu semnal puternic au ramas ca si inainte cele de la C+NL TNT si ORF.
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Confirm si eu pentru Brasov... cu antena mica de 1.1M nicio schimbare in bine pe 1H

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Confirm si eu in BV cu antena de 1.5m Al, dar totusi in perioada de iarna se simte o crestere de semnal pe fiecare satelit.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan de burgh View Post
    Am verificat si eu cu antena de 1,5m. Nu am simtit nici o diferenta. Prog cu filme de la sky au acelasi semnal ca inainte 39-40 %. Iar Disney Magic de la francezi nu intra deloc, cel putin acum dimineata. Restul freq cu semnal puternic au ramas ca si inainte cele de la C+NL TNT si ORF.
    disney magic hd france, intra in bailesti, dolj cu o antena de 1,8m, receptor dm 500 hd cu semnal de 12 dB.

sa imi ziceti ce frecventa va intra greu, sau chiar deloc. sunt curios sa vad daca la mine intra.

Sarbatori fericite!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)