Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie DVB-T in Timisoara

salut,
    este cineva din timisoara care sa receptioneze Tv in sistemul DVB-T? de la paltinis, unguri sau sarbi?
    sau poate un utilizator din arad, daca prinde la unguri... cu ce echipament?
    merci
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

in Arad se prinde dvb-t din Hu cu antene fara amplificator de catarg , eu zic ca si in Tm ar trebui sa fie aceasi situatie , eu la 80 km de granita folosesc antena Televes DAT45 , amplif de catarg si amplif indoor am semnal 60% calitate 95-100% pe canalele 46 , 51 , 62

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

aha... merci... ce programe tv sunt distribuite pe canalele acelea?
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by khristian View Post
    salut,
    este cineva din timisoara care sa receptioneze Tv in sistemul DVB-T? de la paltinis, unguri sau sarbi?
    sau poate un utilizator din arad, daca prinde la unguri... cu ce echipament?
    merci
    Daca esti chiar din Timisoara teoretic ai sanse cu Ungaria numai din Szentes -125 km (emitator foarte puternic -100 kw ERP ) si Szeged -100 km (18-19 kw ERP ).
    Data fiind distanta foarte mare -peste 80 km -practic trebuie echipament serios .
    Sanse 100% o sa ai cu Serbia dar...mai dureaza putin !
    P.S.Daca RAKS 67 este chiar din Arad atunci -potrivit spuselor sale- inseamna ca receptioneaza releul din Komadi -97 km .

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

nu stau chiar in Arad ci la 65 km est-nord-est si releul Komadi se afla la 85 km dupa G.Earth si cu toate ca sint citeva dealuri receptionez constant programele libere canal 46 cu amplif de catarg si indoor , din Timisoara ar trebui sa fie mai buna receptia de la una din relee deoarece e cimp deschis fara nici un obstacol

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raks67 View Post
    nu stau chiar in Arad ci la 65 km est-nord-est si releul Komadi se afla la 85 km dupa G.Earth si cu toate ca sint citeva dealuri receptionez constant programele libere canal 46 cu amplif de catarg si indoor , din Timisoara ar trebui sa fie mai buna receptia de la una din relee deoarece e cimp deschis fara nici un obstacol

Distanta asta de 85 km te ajuta foarte mult ...in Timisoara releul identic ca putere se afla la 125 km ceea ce teoretic ar insemna sa ajute putin si propagarea ...mai ar fi o idee :incearca sa orientezi antena spre Szentes (probabil ai cam 120 km ) si ne spui cum receptionezi ...in felul acesta ne formam o parere practica de receptia in Timisoara a DVB-T-ului unguresc .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

M-am uitat pe hartile de acoperire a releelor digitale din Ungaria si am ramas uimit !
    Mux. A -Budapesta ch. 38 bate undeva la 160 km chiar la granita cu Serbia

-Szentes ch. 60 bate 100 km lejer (teoretic la vreo 15-20 km de Timisoara )
    Daca poate confirma cineva din Timisoara ...eu cred ca in Timisoara este receptie constanta pe ch. 60 chiar la 123 km de emitatorul din Szentes !

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca ai vizibilitate catre emitator, posibil sa recetionezi emitatorul Szentes CH 60 !
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    M-am uitat pe hartile de acoperire a releelor digitale din Ungaria si am ramas uimit !
    Mux. A -Budapesta ch. 38 bate undeva la 160 km chiar la granita cu Serbia

-Szentes ch. 60 bate 100 km lejer (teoretic la vreo 15-20 km de Timisoara )
    Daca poate confirma cineva din Timisoara ...eu cred ca in Timisoara este receptie constanta pe ch. 60 chiar la 123 km de emitatorul din Szentes !
    Am incercat eu cu antena asta http://www.mondoplast.ro/Antena-tere...310-pg_ft-4971 si nimic, nici urma de semnal, e adevarat ca nu am prea insistat. Prindeam ceva foarte vag in analogic de la emitatorul ala pe canalul 23 parca (sper sa nu gresesc) dar dupa cum am vazut emitatorul ala analogic avea 430 kw iar cel digital 100 kw (informatie luate de aici http://www.fmdx.hu/transmitter-szentes.htm ). Oricum antena aia nu o mai am acum, poate as avea ceva sanse cu antena asta http://www.mondoplast.ro/Antena-DVB-...343-pg_ft-4629 desi nu stiu daca ajunge ceva semnal la Timisoara.

P.S. Dupa cum se pare nici sarbii nu bat pana la Timisoara desi ei sunt in DVB-T2, dar am gasit pe un site niste harti de acoperire si nu parea ca ajunge ceva pe la Timisoara. In schimb in analogic e plin de sarbi daca indrepti antena catre ei.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    Prindeam ceva foarte vag in analogic de la emitatorul ala pe canalul 23 parca (sper sa nu gresesc) dar dupa cum am vazut emitatorul ala analogic avea 430 kw iar cel digital 100 kw . Oricum antena aia nu o mai am acum, poate as avea ceva sanse cu antena asta ,desi nu stiu daca ajunge ceva semnal la Timisoara.

P.S. Dupa cum se pare nici sarbii nu bat pana la Timisoara desi ei sunt in DVB-T2, dar am gasit pe un site niste harti de acoperire si nu parea ca ajunge ceva pe la Timisoara. In schimb in analogic e plin de sarbi daca indrepti antena catre ei.
    Daca ne uitam pe harta de acoperire a emitatorului din Bucuresti ch. 54 rezulta teoretic maxim 35 km pina la Fundulea (luat ca exemplu ) si totusi practic se ajunge la distante mai mari .
    Szentes acopera 100 km ,mai avea 20 km teoretic si ajungea in Timisoara .Mai trebuie incercat ...Referitor la sarbi probabil nu ai receptor dvb-t2 ...cu unul obisnuit nu depistezi semnal digital de la ei !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Daca ai vizibilitate catre emitator, posibil sa recetionezi emitatorul Szentes CH 60 !
    La Timisoara este vizibilitate excelenta spre Szentes ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)