Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptie pachet ZeonBud Astra 1G 31.5 Est

Cineva receptioneaza acest pachet?

Pe pachetul Magti Tv am semnal, pe ZeonBud nu..voi aveti semnal?

11992 H
    DVB-S2/8PSK
    MPEG-4
    27500 8/9

12148 H
    DVB-S2/8PSK
    ACM/VCM
    MPEG-4
    27500 8/9
    Last edited by satknight; 17th December 2011 at 17:24.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Trebuie receiver care stie ACM/VCM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mersi pentru informatie!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satknight
    Cineva receptioneaza acest pachet?
    Pe pachetul Magti Tv am semnal, pe ZeonBud nu..voi aveti semnal?
    Se poate observa din prima poza ca pe lista de transponderi este mentionat si valoarea Inputului pentru fiecare pachet din Multistream,prin care el poate fi identificat.Pentru receptia acestor doi transponderi este nevoie de un receptor dedicat,pe care il detine furnizorul de programe ce transmite aceste canale doar pentru societatile de cablu din Ucraina:

Probabil ca si tie iti apare semnal pe bara,iar la scanare sa nu obti nimic,sau in cel mai bun caz doar frecventa fara a putea vizualiza continutul semnalului;cum se poate observa din poza urmatoare:

Pentru a putea,totusi,a identifica si inchide semnalul complet cu toate datele de pe stream este nevoie de un tool dedicat care si face aceasta operatiune.Precum poti remarca din poza,Identificatorul de stream din TSRecorder imi afiseaza valoarea pachetului,sa zicem-20,si el este salvat,pe care playerul il recunoaste si-mi reda imaginea intreaga:

Dupa care se poate viziona tot pachetul care aceasta valoare.Asta in cazul playerul DVBDream;insa cu ProgDVB e suficient sa introduci prima cifra-10,si ai la indemina tot pachetul de pe transponderul respectiv:

Mai trebuie sa mentionez ca aplicatia TSRecorder este valabila pentru placile TBS DVB-S2 de la DME care stiu sa identifice semnal ACM.Nu stiu in ce masura pentru alte placi ce pot decoda acest tip de semnal e valabil acest tool?

satelescu

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default zeonbud

salutare,
    Mi-am pus la toridala un lnb si pt astra 31,5est, dar vad ca nu receptionez canalele din pachetele ZEONBUD, cu toate ca-s pe spotul vestic, disponibil la noi... canalele vad ca-s FTA, conform lyngsat, dar de receptionat nu reusesc.... semnal am super...care sa fie problema?
    merci
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by khristian
    Mi-am pus la toridala un lnb si pt astra 31,5est, dar vad ca nu receptionez canalele din pachetele ZEONBUD, cu toate ca-s pe spotul vestic, disponibil la noi... canalele vad ca-s FTA, conform lyngsat, dar de receptionat nu reusesc.... semnal am super...care sa fie problema?
    Nu stiu daca e valabil raspunsul meu de aici ,dar merita cel putin sa-l citesti.Poate te ajuta sa te orientezi.

satelescu

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

thx, man... razumem...
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)