Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Se poate conecta PbYPr la scart?

Am un media player care are iesiri HDMI SI PbYPr albastru,verde,rosu iar tv-ul meu are doar intrare scart si rca simplu galben,alb,rosu ,as putea conecta playerul cu un adaptor scart?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Eu am incercat cu un schneider si nu a mers. Cred ca mai am cablul... oricum era de la vitacom.

V

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

dar daca iau doar o mufa care o bag la scart si bag cele trei cabluri in ea?
    miine incerc , cine stie

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Teoretic DA , practic depinde de intrarile R, G, B de pe scartul tv-ului
    Personal folosesc un cablu component ( rca rosu, verde, albastru ) la scart
    Scartul este folosit insa ca iesire dintr-un kathy setat pe iesire video R, G, B si cele 3 x rca-uri rosu, verde, albastru conectat la un monitor cu astfel de intrari si practic functioneaza
    Acum invers ca in cazul tau trebuie incercat/testat
    In general aceste semnale ( component ) se folosesc mai mult in extra-europa , iar in europa ele sint asimilate/confundate cu semnalele primare din televiziune ( R, G, B )
    Atentie insa ca pt. a putea vizualiza semnalele r, g, b/component pe tv trebuiesc facute 2 comutari :
    1 - tens. de 12 V pe pinul 8/scart ( comutare din functia tv in monitor tv ) si
    2 - tens. de 2/3V pe pinul 16/scart ( comutare din functia monitor tv in monitor r, g, b )

ATENTIE! Cele de mai sus sint considerate ca informatii de uz general si nu imi asum raspunderea sau sa fiu raspunzator pt. eventualele defectiuni in cazul noviciilor in electronica

Sfatul meu : Convertor HDMI la SCART - http://www.conectica.ro/display/1-4-...CART-HDMI.html

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

mersi , o sa merg pe varianta light cu mufa scart, dava nu reusesc o sa urmeze sa schimb lcd-ul pe unul mai performant

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Componente(Y/Pb/Pr) pe scart - nu
    doar:
    -COMPOSITE
    -RGB
    -S-VIDEO

[SIGPIC][/SIGPIC]

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Se practica sa se trimita semnal component pe cablurile de RGB din SCART. Si daca stia TV-ul de asa ceva, puteai folosi:

sau asta:

de aici: http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tv...-cable-2m.html

Numai ca ai si un disclaimer:

A scart to component cable is a bi-directional cable so can be used as scart to component or component to scart. To use this cable the scart MUST support component video, RGB is not component video and requires a sync signal so the cable cannot be used for RGB to scart or scart to RGB. Component video only carries the picture not audio.
    De exemplu TV-ul meu vechi (32 inch 16:9 tub) stia de semnal component progresiv 576p pe SCART, pe care dvd-ul chinezesc era fericit sa il dea. Dupa care mi-am luat un DVD Pioneer si ala nu dadea progresiv decat pe component, mai catolic decat papa. Asa ca mi-am luat cablul cu pricina insa nu a mers, probabil datorita lipsei cablului separat de sync.

Dupa care am trecut pe HDMI.

In sfarsit, omul nu are nicio sansa daca incearca cu adaptoare clasice SCART la 3 RCA galben, alb, rosu. Dar nu a zis ca da bani, asa ca mai experimenteaza.

v

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

mi-am luat un adaptor scart clasic de la hanna cu 4 intrari albastru, verde, rosu si galben si tot nu merge ma enervez si imi cumpar un lcd cu hdmi

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default lcd..

Quote Originally Posted by everst View Post
    mi-am luat un adaptor scart clasic de la hanna cu 4 intrari albastru, verde, rosu si galben si tot nu merge ma enervez si imi cumpar un lcd cu hdmi
    Cauta unul cu Media Player sau care sa aiba usb sa poti face play la orice content ... si uite asa arunci mediaplayer-ul pe care-l avea-i....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

imi iau unul doar pentru hdmi, e un player mai special din china cu android geniatech.com

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu zic sa mai astepti in privinta media playerelor cu s.o Android
    Nu sint asa reusite ca la smartphon-uri si pt. mai multe detalii citeste pe aici : http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=14
    Vezi ca se discuta si despre cateva modele de media playere cu s.o Android , asta ca sa nu te arunci inainte fara sa iti faci o parere

In legatura cu nefunctionalitatea cu acel adaptor , ti-am scris ca nu se face asa usor
    Citeste despre cele 2 tensiuni care trebuie pt. a comuta in modul de intrare R, G, B tv-ul in cauza

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

mersi de ajutor, media playerul l-am cumparat pentru teste si dpdvd hw si sw e satisfacator.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)