Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Pachet BBC-FTA{27.5 W}

Hi All,

Cei care au posibilitatea sa receptioneze Intelsat 907-27.5 W au ocazia sa vada tot pachetul BBC fiindca este FTA acum:11495 V,sr.44100,9/10.Nu stiu cit va tine "cadoul",mai cu seama ca au introdus si citeva programe in HD;majoritatea sint transmise si la 28 E,unele codate,altele greu de receptionat in zona noastra:

satelescu

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cat de mare este farfuria ?
    A mea merge pana la 31.5W, dar nu reusesc sa gasesc semnal la 27.5W.
    Mai de mult chiar am avut memorata pozitia. Daca e semnalul slab, e posibil sa "pedalez" peste satelit cu farfuria si sa nu-l "miroase" receptorul.

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt în scop experimental şi educaţional !

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Nici la mine nu intra in zona de sud a tari pe 1.2m !

Spotul confirma ca nu prea sunt sanse de reusita daca nu ai o antena mare si sa fi pozitionat in zona de NV a tari : http://www.flysat.com/is907-beam.php

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@satelescu, dupa ce se termina "cadoul" avem vreo sansa de a viziona mai departe?
    Ar fi o alternativa pentru 28'E, semnalul fiind ceva mai puternic.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Levys
    Cat de mare este farfuria ?
    Ai dreptate,trebuia sa mentionez marimea farfuria cu care receptionez pachetul BBC.;antena este de 1.5 m si lnb Inverto cu placa TBS6925,S/N-8.0 dB
    Pentru a localiza semnalul este bine sa incercati trps.11017 V,2750,2/3,dvbs2{un canal de date-Siminn/Radiomidun DVB-RCS}},care este cel mai puternic in zona mea,S/N-12.7 dB .Se poate verifica acest transponder cu orice receptor dvbs2 sau placa S2 pci,semnal calitate-80 % cu tunerul Vantage 7100 HD.

Quote Originally Posted by EXCALIBUR
    dupa ce se termina "cadoul" avem vreo sansa de a viziona mai departe?
    Eu vreau sa sper ca BBC va mentine mai mult timp FTA pachetul lor.Cel putin in perioada sarbatorilor de iarna.
    S-ar putea ca in aceasta perioada unele pachete si programe de la BSkyB si BBC de pe Astra 2A,2B,2D sa fie trecute pe Astra 1N,dar cu siguranta pachetele de pe Astra 2D se vor muta pe unul din satelitii Astra,poate chiar anul viitor.Se doreste ca aria de acoperire a semnalului pentru englezi sa fie bine delimitata pe zona lor si nu ca acum cind el scapa pe multe zone ale Europei.Mai este si problema dreptului de licenta pentru programelor tv/radio de pe satelit preluate de societatile de cablu din insula,cum este si acest pachet BBC.
    Daca englezi vor proceda la fel ca si italienii de la Telecom Italia Media-12.5 W,sau cei de la Tivuitalia-31.5 E,adica receptia sa se faca numai cu receptoare dedicate pentru semnal demodulat in ACM,atunci avem sanse ca transponderul lor de pe Intelsat 907 sa fie lasat FTA.Oricum acest pachet este greu de receptionat chiar si acum cu receptoare DVB-S2.

satelescu
    Last edited by satelescu; 10th December 2011 at 00:33. Reason: add pic.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi EXCALIBUR,

Vreau sa stiu daca cu antena de 3 m iti mai intra si alte frecvente de pe Intelsat 907?In pozele de mai sus vad ca ai un s/n de 8.14 dB,ceea ca ma face sa cred ca ar putea intra si trps.11665 V,9765,5/6,poate la limita.Minune ar fi sa-ti intre polaritatea Orizontala!Este un singur transponder de Date-11050 H,17100,7/8.Te rog verifica-l daca tot esti cu antena pe aceasta pozitie.
    Acum am verificat daca imi intra pachetul BBC cu Dreambox 500 HD si am reusit sa inchid semnalul.Excelent tuner.Mi-a intrat tot pachetul.Minunat se vede.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi All,

Pentru cei care nu pot receptiona acest pachet BBC din varii motive,aveti acest link care va da posibilitatea sa vedeti programele respective.Singura conditie este sa aveti instalat Expat Shield pentru a primi un UK IP address si pentru protectia sesiunilor de web cit timp sinteti conectat,si desigur o conexiune de internet buna.

satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

multam frumos/merge super/
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Hi EXCALIBUR,
    Vreau sa stiu daca cu antena de 3 m iti mai intra si alte frecvente de pe Intelsat 907?In pozele de mai sus vad ca ai un s/n de 8.14 dB,ceea ca ma face sa cred ca ar putea intra si trps.11665 V,9765,5/6,poate la limita.
    Intrebarea nu a fost adresata mie, dar indraznesc sa public receptiile mele pe satelitul in cauza:

Receptia s-a facut cu antena primefocus 180cm, LNB Inverto 0.3dB, locatia fiind in centrul tarii, langa Odorheiu Secuiesc.
    Last edited by dante2; 11th December 2011 at 00:42. Reason: clarificare locatia de receptie
    "The Truth Is Out There"

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dante2 View Post
    Intrebarea nu a fost adresata mie, dar indraznesc sa public receptiile mele pe satelitul in cauza:

Receptia s-a facut cu antena primefocus 180cm, LNB Inverto 0.3dB, locatia fiind in centrul tarii, langa Odorheiu Secuiesc.

p.s. Scuze pentru dubla postare. Am dat clic pentru editare si asta a iesit. Una dintre postari poate fi sters.
    Last edited by dante2; 11th December 2011 at 00:41. Reason: clarificare locatia de receptie
    "The Truth Is Out There"

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dante2
    Intrebarea nu a fost adresata mie...
    Foarte bine ca ai intervenit.Intrebarea este valabila pentru oricine receptioneaza acest satelit.Atit ca arie de acoperire dar mai ales pentru ca sint foarte putin transponderi activi,si aceia doar cu feeduri,Intelsat 907 a intrat de mult intr-un con de umbra pentru multi pasionati.Doar pachetul BBC il mai face interesant dar asta atita vreme cit programele sint libere.Deci orice informatie despre receptia acestui satelit este binevenita indiferent din ce parte a tarii.
    Te felicit pentru receptie,dar sint putin contrariat de semnalul de pe 11665 V care apare in poza ta,bifat in Scanner playerului:in dreptul acestui transponder ai nivel si calitate de semnal destul de bun{L-30 %,Q-66 %},receptionat cu un symbol rate-13021 ce nu mai este valabil de mult timp;acesta este acum 9766!Probabil ca receptia publicata este mai veche cind semnalul era mai puternic.
    Am facut o verificare acum cu sr 9766 pe acest transponder cu Strong 4500 si am semnal calitate de 22 %,insuficient cu fec-ul 5/6 sa-l inchid.
    Cit priveste 11495,cu toate ca am semnal bun pe el s-a intimplat sa am fluctuatii cu intermintenta de citeva minute ca apoi sa revina la normal.Trebuie urmarit cum se manifesta semnalul pe mai mult timp acum ca avem acces la un transponder cu programe!
    Mai trebuie amintit celor care au receptor HD sau placa DVB-S2 sa citeasca specificatia hardware-ului daca stie symbol rate pina la 45000 Ms.Sint destule care pot numai pina la 31000!Este o limitare destul de serioasa pentru receptia acestui semnal chiar daca pe alti transponderi intra semnal util.

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Hi EXCALIBUR,

Vreau sa stiu daca cu antena de 3 m iti mai intra si alte frecvente de pe Intelsat 907?In pozele de mai sus vad ca ai un s/n de 8.14 dB,ceea ca ma face sa cred ca ar putea intra si trps.11665 V,9765,5/6,poate la limita.Minune ar fi sa-ti intre polaritatea Orizontala!Este un singur transponder de Date-11050 H,17100,7/8.Te rog verifica-l daca tot esti cu antena pe aceasta pozitie.
    Acum am verificat daca imi intra pachetul BBC cu Dreambox 500 HD si am reusit sa inchid semnalul.Excelent tuner.Mi-a intrat tot pachetul.Minunat se vede.

satelescu

Cam tarziu raspunsul meu, dar e bun si acum. Pe 27.5 W receptionez doar doua frecvente:
    11495 V 44100 9/10 dvb S2/qpsk
    11664 V 9766 5/6

Pe a doua frecventa semnalul este mai slab dar receptionabil :

Pentru a localiza semnalul este bine sa incercati trps.11017 V,2750,2/3,dvbs2{un canal de date-Siminn/Radiomidun DVB-RCS}},care este cel mai puternic in zona mea,S/N-12.7 dB .Se poate verifica acest transponder cu orice receptor dvbs2 sau placa S2 pci,semnal calitate-80 % cu tunerul Vantage 7100 HD.
    Am testat aceasta frecventa, semnalul pare sa fie puternic dar nu am lock.
    Pe dm500HD dupa blindscan imi gaseste doar cele doua frecvente.
    Last edited by EXCALIBUR; 11th December 2011 at 02:26.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

sint putin contrariat de semnalul de pe 11665 V care apare in poza ta,bifat in Scanner playerului:in dreptul acestui transponder ai nivel si calitate de semnal destul de bun{L-30 %,Q-66 %},receptionat cu un symbol rate-13021 ce nu mai este valabil de mult timp;acesta este acum 9766!Probabil ca receptia publicata este mai veche cind semnalul era mai puternic.
    Am facut o verificare acum cu sr 9766 pe acest transponder cu Strong 4500 si am semnal calitate de 22 %,insuficient cu fec-ul 5/6 sa-l inchid.
    satelescu
    Receptia am facut in seara aceasta. Eu nici nu m-am uitat la valoarea SR postata de tine, am intrat in SmartDVB si cum aveam deja frecventa 11.665 in lista, am si dat imediat s-o scaneze. Acum, ca mi-ai atras atentia asupra diferentei valorii SR, am introdus din nou aceasta frecventa, imperecheata cu SR 9766 si iata ce rezultat am obtinut:

Acum chiar nu stiu ce poate sa fie, probabil placa DVB nu mai lucreza corect din cauza semnalului slab?!?! O sa incerc receptia cu un alt receptor, eventual facand si un blindscan.
    "The Truth Is Out There"

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am ajuns la concluzia, ca pe acesta frecventa (11.664 vertical) am semnal cu placa Tevii S470 (si face si lock) cu orice valoare intre 6193 si 13764 data pentru 'symbol rate', dar rezultate corecte se obtin numai la scanarea cu valoarea data de voi (9766) si care sa gaseste si in listele pe internet.
    "The Truth Is Out There"

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In centrul tarii nicio sansa cu antena de 1.1-1.2M... daca e frumos afara zilele astea incerc si cu antena de 2.2M
    Acu' un an sau doi tin minte ca am avut semnal cu 2.2M pe acest spot aproape de limita... probabil ca a mai scazut acum

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)