Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 165
    Cat mai multe oale!!! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default reglare Opticum DM3800

In curand am sa dispun de o antena offset de 0.9m care v-a fi montata pe o montura H-H opticum DM 3800
    Problema mea este ca nu ma descurc sa o reglez, are suruburi de reglare si acest motor si antena unde vine prinsa pe axul motorului
    Imi puteti spune si mie care sunt pasii pe care trebuie sa ii parcurg pentru reglare, stiu doar atat ca trebuie sa pun motorul pe pozitia de referinta (pe centru) si suportul antenei (piloul) trebuie sa fie perfect vertical.
    Receptorul este optibox anaconda HD, probabil conteaza si locatia unde vine instalata (Jud. DAMBOVITA oras TARGOVISTE).

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

pana iti vine antena ar trebui sa :
    -citesti pe forum cat mai mult despre instalare si rotirea antenei cu H-H
    -sa instalezi suportul pentru antena perfect in boloboc.atentie unde-l instalezi,sa ai vizibilitate cat mai mare est-sud-vest.

sunt dispus sa te ajut prin internet. dar ceva trebuie sa sti si tu despre receptia satelit.

Posts Thanks / Likes

Default H-H

Stiu ce cuprinde receptia satelit mai am un astfel de sistem mobil dar mai vechi de vreo 6 ani si am mai reglat antena dar a fost mai usor pentru ca era deja reglata elevatia ci doar azimutul trebuia sucit de pe pilonul suportului, acum la noul sistem trebuie sa o iau de la 0. si imi este mai greu sa reglez si elevatia si azimutul pentru ca antena sa parcurga corect curba satelitara.

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Offset Triax , montura H-H Opticum 3800

echipamente : Dreambox 7020 Si -cu antena Triax 130 si montura Opticum 3800 H-H , si un televizor pe post de monitor.

1 se fixeaza suportul pe perete .
    recomandare : sa fie verificat cu rigla de nivel ( Bololoc ( poloboc)-po....r) pe doua directii la 90*--est -vest si sud - Nord .
    Acest suport trebuie perfect vertical, daca se doreste receptia mai multor sateliti , cu o singura antena, si un LNB .

2 se asambleaza antena pe montura H-H, cu montura la pozitia indicator la zero .

3, se regleaza gradatia de pe montura H-H la 45* fix, elevatie.

4. ATENTIE se aduce acul cursorul (azimut) --la montura la pozitia zero .

5. se monteaza antena cu montura pe suport.

6. in prima faza se leaga cablul coaxial de la Dreambox ---DIRECT LA LNB

############################----------------------
    se cauta pozitia pe dish pointer http://www.dishpointer.com/

pentru localitatea unde este situate antenna :
    luam un exemplu, ORADEA

exemplu : ORADEA , Magurei

Address: oradea, magurei
    Latitude: 47.0545°
    Longitude: 21.9081°
    ####################

Foarte important:
    cu elevatia la montura H-H la 45---- se incepe reglajul Elevatiei pe antena--care trebuie sa se incadreze intre 33-si 35, in functie de locatie dumneavoastra.
    DECI 45 la Montura si restul se regleaza din Elevatia ANTENEI

aceasta elevatie de antena , am realizato ( reglata ) pe Astra 19,2 --canale necodate VOX , SAT , urmarind nivelul de semnal la Dreambox sa fie maxim ( 89% ).
    se rigidizeaza suruburile de elevatie la antena. colierele de pe montura H-H la suportul de teava , sunt semifixate-permitand rotirea stanga- dreapta in jurul tevii.

dupa finalizarea elevatiei de antena--am rotit TOT ansamblul antena si montura ( fizic, prin slabirea colierelor de pe suport )-- pe teava suport ---3 grade spre Est ---ca sa realizez 21, 908.

INITIAL ANTENA ERA PE 19 Est—daca rotesc 3 grade—ajung la Pozitia mea, in exemplu Oradea de 21,908
    Acest lucru se poate realize prin comanda manuala a Monturii HH ( electric ) sau prin slabirea Colierelor--ROTIRE MECANICA FIZIC----- se va marcarea cu carioca , cate grade trebuie rotit pe teava suport Vertical.

dupa aceata faza , se strang colierele de la montura , pe teava suport. acum avem pozitia de ZERO, ( POZITIA UNDE ESTE FIZIC ANTENA DUMNEAVOASTRA )pe montura H-H . la aceast reglaj --- fizic-- cablu coxial mergea direct de la LNB la Dreambox--fara sa treaca prin Montura H-H.

in cazul prezentat--AM MUTAT ANTENA DE LA POZITIA DE ASTRA --LA 21,908

------------------------------------
    7. se face acum legatura electrica la Montura H-H -- de la Dreambox la Montura si de la Montura -la LNB

se rigidizeaza colierele !
    ##################

exemplu : ORADEA , Magurei
    Address: oradea, magurei
    Latitude: 47.0545°
    Longitude: 21.9081°

Vom incrie coordionatele in GO TO X, --coordonatela Antenei –de la Locatia dumneavoastra !
    Latitude: 47.054---aceste valori se scriu in Dreambox
    Longitude: 21.908

nu uitati sa memorati pozitia de ZERO ( a monturii) , in Dreambox. Ea o sa apara in meniu de Dreambox ( la capitolul Configurare Motor )--

-------------
    din acest moment , Orice satelit este gasit fara probleme, de functia Go TO X, ORICARE

------------------------------------.
    --------------------------------------
    Am testat pe DM 7020 si DM 8000.

Exemple de alte Orase
    Address: brasov, cuza
    Latitude: 45.6507°
    Longitude: 25.5964°

daca alegeti ASTRA 19 la reglaj-- rotiti 6,5 grade

Address: iasi , cuza
    Latitude: 47.1661°
    Longitude: 27.5798°

aici rotiti 8,5

Address: bucuresti, unirii
    Latitude: 44.4266°
    Longitude: 26.1091°
    Last edited by strike_gabriel; 5th December 2011 at 02:49.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Cateva sfaturi

Iti dau cateva link-uri sa citresti pana iti vine antena
    http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=773173

http://unosat.wordpress.com/2010/03/...oda-desteapta/
    http://www.receptiasatelit.ro/showthread.php?t=1808

deasemenea pentru orientare
    http://www.dishpointer.com/
    mai sunt si altele si cum ti-a spus si ghita_49 pana vine totul citeste dand cautare pe "GOAGLE" si ai sa gasesti foarte multe informatii
    SUCCES

Posts Thanks / Likes

Multumesc. acum am cateva notiuni despre cum se instaleaza. sper sa imi fie de folos. Daca mai am nelamuriri revin.
    NUMAI BINE!

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default asta este varianta finala si cea buna !!!

atentie,

varianta din Softpedia este gresita. Greseala consta in punctul de zero , la 25,5 EST ( este scrisa tot de mine)

Punctul de ZERO trebuie SA FIE LOCATIA ,UNDE SE AFLA MONTATA ANTENA dumneavoastra, . si se calculeaza de la un satelit puternic, si apropiat, si/de pozitia ta locala , data de dish pointer.

aceasta de aici este varianta , finala si cea buna, si testata !

vad caci moderatorul a sters-o de pe RDI, dar crede-ma eu am reglat in 1 ore antena, dupa care am testat 2 receptoare ( DM 8000 si DM 7020 ) si ambele am comandate H-H , superb, si pe orice satelit, cu setarile prezentate , pentru locatia ORADEA.

am sa va spun o smecherie, pentru avansati.

eu am decalat de jos, de pe sol, cursorul, ce indica pozitia, pe Montura HH, cu 3 grade Est ( deci era decalata cu 3 grade de la sol).
    cand am urcat sus antena, nu a trebuit decat sa gasesc semnal pe ASTRA , si deja aveam , pozitia de zero.

Quote Originally Posted by mariussat View Post
    Multumesc. acum am cateva notiuni despre cum se instaleaza. sper sa imi fie de folos. Daca mai am nelamuriri revin.
    NUMAI BINE!
    Last edited by strike_gabriel; 5th December 2011 at 19:48.

Posts Thanks / Likes

Deci sa inteleg ca pe pozitia 0 reala nu trebuie sa gasesc semnal de la un satelit.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default succes

depinde unde te situezi in Romania, cu antena, si cate grade trebuie sa rotesti, ansamblul.
    cand o sa montezi antena, fa reglajul , raportandute la ASTRA 19 E , urmand pasii prezentati, ( chiar si cu reglajul de la sol) si ai sa reusesti foarte repede . believe me ....

Atentie , in ce parte faci decalajul la HH ( EST sau West ), pentru a ajunge la pozitia ta locala.

daca retin bine-- am rotit 3 grade EST

DA
    19EST + 3 grade = 21 grade EST ( pozitia MEA ORADEA )

Deci sa inteleg ca pe pozitia 0 reala nu trebuie sa gasesc semnal de la un satelit.
    Last edited by strike_gabriel; 5th December 2011 at 21:01.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Sal

Quote Originally Posted by strike_gabriel View Post
    atentie,

varianta din Softpedia este gresita. Greseala consta in punctul de zero , la 25,5 EST ( este scrisa tot de mine)

Punctul de ZERO trebuie SA FIE LOCATIA ,UNDE SE AFLA MONTATA ANTENA dumneavoastra, . si se calculeaza de la un satelit puternic, si apropiat, si/de pozitia ta locala , data de dish pointer.

aceasta de aici este varianta , finala si cea buna, si testata !

vad caci moderatorul a sters-o de pe RDI, dar crede-ma eu am reglat in 1 ore antena, dupa care am testat 2 receptoare ( DM 8000 si DM 7020 ) si ambele am comandate H-H , superb, si pe orice satelit, cu setarile prezentate , pentru locatia ORADEA.

am sa va spun o smecherie, pentru avansati.

eu am decalat de jos, de pe sol, cursorul, ce indica pozitia, pe Montura HH, cu 3 grade Est ( deci era decalata cu 3 grade de la sol).
    cand am urcat sus antena, nu a trebuit decat sa gasesc semnal pe ASTRA , si deja aveam , pozitia de zero.

Asta probabil este valabil pentru Oradea, de exemplu pentru Bucuresti Satelitul de la 26Est este decalat cu numai 0,1grade fata de sud ceea ce aproape nu conteaza.
    Referitor la softpedia e corect eu i-am trimis ca principiu,
    Setarile pentru motor si antena sunt bine redate in traducerea instructiunilor dm3800 inclusiv cu poze si explicatii .
    Numai bine la toata lumea

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default bucuresti Longitude: 26.1091°

Address: bucuresti, unirii
    Latitude: 44.4266°
    Longitude: 26.1091°

cine citeste atent , v-a intelege

eu am scris , principiu general, indiferent de locatia in Romania.

In Cazul Bucuresti-lui , se potriveste cu 26 EST-( este exceptia , pentru ca are Longitude: 26.1091° ) - sau 25,5 BARh, -- dar principul de reglare este cel cu diferenta in functie de pozitia antenei geografica si un satelit ales ca reper....

nu mai intru in amanunte, cine vrea sa inteleaga, o sa inteleaga ....
    pe acest principiu poti regla orice antena in lume...

numai bine

PS: am SCRIS ACESTE ARTICOLE, CA SA NU MAI BAJBAITI, PE NET SI PE LANGA ANTENA, fara sa stiti ce faceti si unde trebuie sa ajungeti.

Quote Originally Posted by mvbl View Post
    Asta probabil este valabil pentru Oradea, de exemplu pentru Bucuresti Satelitul de la 26Est este decalat cu numai 0,1grade fata de sud ceea ce aproape nu conteaza.
    Referitor la softpedia e corect eu i-am trimis ca principiu,
    Setarile pentru motor si antena sunt bine redate in traducerea instructiunilor dm3800 inclusiv cu poze si explicatii .
    Numai bine la toata lumea
    Last edited by strike_gabriel; 5th December 2011 at 21:22.

Posts Thanks / Likes

Astea sunt calculele facute pe dish pointer exact pe locul unde vine instalata
    Latitude: 44.9527°
    Longitude: 25.4204°
    Name: 19.2E ASTRA 1H | 1KR | 1L | 1M | 1N | 2C
    Distance: 37951km
    Motor Latitude: 45.0°
    Declination Angle: 6.8°
    Elevation: 37.9°
    Azimuth (true): 188.8°
    Azimuth (magn.): 183.9°
    LNB Skew [?]: 13.7°

Cum aflu centrul unde vine centrul(dupa mine cred ca vine undeva intre astra 19.2°E si 16°E.
    Last edited by mariussat; 5th December 2011 at 21:35.

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default exemplu de calcul

daca folosesti ca reper satelit Astra 19E

rotesti de la sol, fata de pozitia de zero a monturii, 6,5 spre grade Est ( intre 6-7 la mijloc)
    deci
    19+6,5= 25,5 EST
    acest lucru il faci prin comanda electrica, apasand buton EST pe montura-- sau din receiver, prin telecomanda, comanda EST PAS cu PAS.

cand ai ajuns la 6,5 grade EST decalaj , te opresti si deconectezi cablul de la Montura HH --
    urmeaza ridicarea antenei pe pilon si cautarea satelitului ASTRA 19.

1. suntem cu antena pe teava, deci. Se leaga cablul de la Receptor direct la LNB !

2. reglam Elevatia Monturii la 45 * grade

3. apoi modificam treptat elevatia antenei -- cu cate 1 grad ( sus jos) - si baleiem, stanga dreapta in cautarea semnal de pe Astra - posturi libere necodate..

dupa ce ai receptionat semnal incercam sa obtinem semnal maxim captat de antena, prin miscari fine stanga -dreapta, si/sau putin sus jos--- prin simpla impingere cu mana a oalei in sus sau in jos stanga dreapta

cand receptionam pe Astra intre 84- si 89% - se trece la rigidizezi colierele de la Montura pe teava .

si GATA DOMNILOR , se poate trece la bere )))

aceste valori se memoreaza in receptor , pentru pozitia de ZERO, a antenei dumneavoastra, la locatia specificata, in exemplu de fata.

Longitude: 025.420 EST

Latitude: 044.952 NORD

acum se poate conecta complect, si definitiv cablu de la REC la Montura HH si de la montura la LNB

bine bine, dar cine plateste berea... domnilor

folositi acest link pe viitor : dish pointer http://www.dishpointer.com/

Astea sunt calculele facute pe dish pointer exact pe locul unde vine instalata
    Name: 19.2E ASTRA 1H | 1KR | 1L | 1M | 1N | 2C
    Distance: 37951km
    Motor Latitude: 45.0°
    Declination Angle: 6.8°
    Dish Elevation: °
    Elevation: 37.9°
    Azimuth (true): 188.8°
    Azimuth (magn.): 183.9°
    LNB Skew [?]: 13.7°

Dish Skew [?]: 90.0°

Cum aflu centrul unde vine centrul(dupa mine cred ca vine undeva intre astra 19.2°E si 16°E.
    Last edited by strike_gabriel; 5th December 2011 at 22:31.

Posts Thanks / Likes

MULTUMESC. acum stiu ce am de facut exact.
    Dar mai am o intrebare: dupa ce am terminat toata operatia asta cu ASTRA 19.2 EST gasesc semnal si pe ceilalti sateliti care doresc sa ii memorez, adica antena urmareste curba corect

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Finish

dupa ce ai introdus pozitia de ZERO, nu trebuie sa mai faci nimic.

Decat sa activezi LNB , pentru fiecare satelit in parte.

apoi Go TO X , isi calculeaza singur pozitia , la care trebuie sa se opreasca pentru fiecare Satelit, si urmareste curba perfect.

o sa prinzi toti satelitii , fara probleme.

eu folosesc softul -- Vhannibal E2 Motor 20

Treaba asta , putea sa o faca un Moderator , mai demult pe Forum,

dar ce sa facem suntem inca la tara, in Romania, si asta ne ocupa tot timpul...

MULTUMESC. acum stiu ce am de facut exact.
    Dar mai am o intrebare: dupa ce am terminat toata operatia asta cu ASTRA 19.2 EST gasesc semnal si pe ceilalti sateliti care doresc sa ii memorez, adica antena urmareste curba corect
    Last edited by strike_gabriel; 5th December 2011 at 22:33.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)