Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Cool Programe 3d pe satelit...

Salutare,
    Mă bate gāndul (adică va trebui) să fac un upgrade de la 2D la 3D - pe mine mă interesează, evident emisia de pe satelit a programelor 3D și nu sunt chiar foarte puține...mă gāndesc mai ales la anul la olimpiadă...īnsă m-a cam dat pe spate seria led de la Samsung D6500...l-am butonat la Flanco...
    Ideea este simplă: dacă achiziționez o asemenea sculă, am șanse ca, cu tunerul televizorului de sat. și ochelarii aferenți să văd 3D de pe satelit? Este același standard de la Smasung 3D? Adică e 3D Astra ready?

Vă mulțumesc frumos.

ps. am citit toate topicurile de aici referitoare la tv-urile 3D cu tuner satelit...treba e simplă...
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu chiar am instalat o antena satelit la un client care avea acest tip de TV3D... din pacate fixa pe Hotbird deci nu am putut testa si un canal 3D

Problema e alta... m-am chinuit o jumatate de ora sa scanez doar canale free si nu am reusit
    Mai mult, nu am putut scoate din unica lista de canale posturile de radio, care au intrat in aceasi lista de tv
    O harababura totala... nu am gasit nici favorite si nici edit prin meniu
    Chiar nu are aceste functii sau nu le-am descoprit eu intr-o jumatate de ora de butonat ?
    Si inca ceva... nu am putut utiliza telefonul pe post de telecomanda caci nu a recunoscut device-ul (desi e tot Samsung)
    S-a conectat in schimb la net pe WiFi... atunci a recunoscut telefonul si si-a luat conexiune de la el

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    ....Este același standard de la Smasung 3D? Adică e 3D Astra ready?

Vă mulțumesc frumos.

ps. am citit toate topicurile de aici referitoare la tv-urile 3D cu tuner satelit...treba e simplă...

No offence, dar:
    1. Nu ai citit nimic, ca altfel nu puneai asemenea intrebari.
    2. Nu exista "3D Astra ready" si nici "Smasung" nici, nici.

Nu ai prea primit raspunsuri ca intrebarile tale sunt total aiurea.
    Ca sa te lamuresc totusi:
    1. Orice program SD, HD, 3D si ce mai vrei tu de calitate si care sa transmita si olimpiada e codat. Rezulta, logic pentru oamenii normali la un capat sau mai multe, ca trebuie sa ai alta metoda de a prinde programul in afara de TV.
    2. Orice program 3D ce respecta punctul 1 de mai sus din punct de vedere al receptiei si decodarii merge cu orice TV 3D indiferent ca e "Smasung", Panasonic sau "F.u.t.aki" .
    Last edited by cde34; 5th December 2011 at 22:33.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

ēa tōt a venit vorba de televizoare 3d va cer si eu o parere. peste o sapt vreau sa imi cumpar si eu un tv 3d si nu stiu ce sa aleg.

Primul tv 3d care mi-a facut cu ochiul a fost un Televizor LED 3D LG, 106cm, FullHD, 42LW4500.
    http://www.emag.ro/televizoare/telev...-3d--p42LW4500
    In afara de faptul ca se lauda cu Tehnologia LG Cinema3D care zic ei ca scot ametelile de la 3d in rest nu ma incanta cu nimic. E un LED backlight obositor, fara claritate fata de o plasma sau lcd.

Al doilea tv 3d pe care l-am mai ales este acesta: Televizor cu plasma 3D LG, 127cm, Full HD 50PZ250
    http://www.emag.ro/televizoare/telev...z250--p50PZ250
    acesta ma incanta, este plasma, diagonala suficienta 127 cm, pret bun.

acum va intreb, ce diferenta este intre cele doua tv-uri la 3D. Al doilea iti da dureri de cap? Ce tip de ochelari se folosesc pentru cel de-al doilea tv, cel cu plasma si cat costa.

multumesc.

Iar al treilea tv pe care l-am ales este: Televizor LCD Samsung, 117cm, Full HD 46D550
    http://www.emag.ro/televizoare/telev...LE46D550K1WXBT

nu stiu pe care sa il aleg. Cum unele review-uri de pe net zic ca tehnologia 3D inca nu este la maturitate, iar cum filme 3D sunt maxim 100 pe net, cred ca am sa aleg al treilea tv, fara 3d. Voi ce imi recomandati?
    P.S. daca vreti sa imi recomandati altceva sa stiti ca bugetul meu este de maxim 4.000 lei.
    si ca doresc un tv cu diagonala pčste 106 cm.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Nu te sfatuiesc nici unul si iti spun si de ce:

1. Primul LG e cum i-ai zis.
    2. Plasma LG e cu ochelari activi.
    3. Samsung-ul seria 5 nu e mare smecherie, mai bun pe 2D decat LG-ul de la pct 1 dar te vor costa foarte mult ochelarii, aprox 350 de lei perechea !

Sfatul meu, urca un pic mai sus si ia un LG LW650, e peste pct.1 si 3 ca imagine si are tehnologie pasiva, Practic la pret de Samsung cu cu tot cu ochelari iei ceva mai bun cu tehnologie pasiva.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Salutare,

Si eu vreau sa-mi cumpar un LG LW650S. Am mai "studiat" si eu cite ceva despre programe care se pot prinde de pe sateliti. Pentru 3D, la liber nu prea ai ce vedea (http://en.kingofsat.net/hdtv.php?&st...q&filtre=Clear).
    Daca ai DM 800 HD (si stii sa-l folosesti) poate ai ce vedea (sa ne spui daca incerci)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default sal

eu mi-am achizitionat o plasma de la samsung modelul PS51D6900 si este exceptionala.
    si se incadreaza in bugetul tau.
    bafta

Posts Thanks / Likes

Wink Data viitoare să nu mai subestimezi lumea...

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    No offence, dar:
    1. Nu ai citit nimic, ca altfel nu puneai asemenea intrebari.
    2. Nu exista "3D Astra ready" si nici "Smasung" nici, nici.

Nu ai prea primit raspunsuri ca intrebarile tale sunt total aiurea.
    Ca sa te lamuresc totusi:
    1. Orice program SD, HD, 3D si ce mai vrei tu de calitate si care sa transmita si olimpiada e codat. Rezulta, logic pentru oamenii normali la un capat sau mai multe, ca trebuie sa ai alta metoda de a prinde programul in afara de TV.
    2. Orice program 3D ce respecta punctul 1 de mai sus din punct de vedere al receptiei si decodarii merge cu orice TV 3D indiferent ca e "Smasung", Panasonic sau "F.u.t.aki" .
    Se pare că nu m-am exprimat bine, sau tu mai ai de īnvățat...sorry no offence too...
    Din toată această brambureală a standardului 3D, rezultă multe īncercări de TX 3D pe satelit (active, pasive, anaglyph, etc). Multe din televizoarele Samsung 3D vin deja embeded Astra CI+, Channel 4 UK a avut teste de transmisie anaglyph 1 săptămānă non-stop...
    So, īntrebarea mea era foarte simplă, a pus cineva aceste televizoare cu tunereul lor de satelit pe vre-un program 3D fie el și FTA?
    Cāt despre codare, stay chill - pune māna și mai citește la secțiunea Cccam...
    Ps. Uite: ”Several other European pay-TV networks are also planning 3D TV channels[39] and some have started test transmissions on other Astra satellites, including French pay-TV operator Canal+ which has announced its first 3D channel is to be launched in December 2010. Also the Spanish Canal+ has started the first broadcastings on May 18, 2010 and included 2010 FIFA World Cup matches in the new Canal+ 3D channel.[40] Satellite operator SES started a free-to-air 3D demonstration channel on the Astra satellite at 23.5° east on May 4, 2010 for the opening of the 2010 ANGA Cable international trade fair using 3D programming supplied by 3D Ready TV manufacturer Samsung under an agreement between Astra and Samsung to co-promote 3D TV.”
    http://en.wikipedia.org/wiki/3D_television
    Thanks!
    DVB-S:
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    DVB-T:

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

.... rezultă multe īncercări de TX 3D pe satelit (active, pasive, anaglyph, etc).
    Nu ma supar, dar esti in eroare inca sau iar nu te exprimi bine.
    Nu exista ce ai scris tu mai sus.

Pentru anaglif te poti uita foarte bine si la CRT. Nu exista diferente de transmisie intre 3D pasiv sau activ. Aici difera doar modul in care ecranul (plasma, LCD, proectie, samd.) trimite lumina catre ochi.

Chiar nu ma deranjaza ca ma contrazici, dar tu induci pareri gresite ce pot influenta gresit si alti interesati.

Iar in ceea ce priveste cooperarea dintre Samsung si Astra va fi doar de demo. Nu merita sa dai banii doar pe asa ceva.

La CCAM si DM recunosc ca nu ma prea pricep, dar la 3D esti la mine pe teren
    Last edited by cde34; 7th December 2011 at 14:52.

Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Nu ma supar, dar esti in eroare inca sau iar nu te exprimi bine.
    Nu exista ce ai scris tu mai sus.

Pentru anaglif te poti uita foarte bine si la CRT. Nu exista diferente de transmisie intre 3D pasiv sau activ. Aici difera doar modul in care ecranul (plasma, LCD, proectie, samd.) trimite lumina catre ochi.

Chiar nu ma deranjaza ca ma contrazici, dar tu induci pareri gresite ce pot influenta gresit si alti interesati.

Iar in ceea ce priveste cooperarea dintre Samsung si Astra va fi doar de demo. Nu merita sa dai banii doar pe asa ceva.

La CCAM si DM recunosc ca nu ma prea pricep, dar la 3D esti la mine pe teren
    Mulțumesc de lămuriri - și sper că ai īnțeles ideea...cum că fiecare producător īncă inventează sau dezvoltă standardul 3D. De aici și confuzia cu produsele TV, precum și cu providerii de servicii de pe satelit.
    Chiar īn momentul ăsta mă uit la cāteva canale (codate) de pe 23 est. și imaginea este īmpărțită īn 2. Deci am 2 imagini...
    Īntrebare: dacă iau un TV 3D merge cu actualul box de satelit? sau trebuie un tuner 3D ca să zic așa pe care-l găsesc doar īn TV 3D?
    Mulțumesc.
    DVB-S:
    DVB-T:

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut la toti cei care au sau isi doresc 3D.
    Dupa cate stiu eu 3d de la LG Cinema NU este Full HD. Tehnologia de la LG este de tip pasiv si foloseste transmisia polarizata.

Singura tehnologie 3d Full HD este cea activa de la Samsung Panasonic care foloseste pe satelit transmisia Side - by - Side 1980 x 1080 @ 60 Hz cu ochelarii activi la 120 Hz.

Asa e?

Regards,

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Inca un post cu: "Aoleu, nu ie full hasdeu, adapostiti-va!"

v

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Daca schimb pe un alt program (de pe alt satelit), la un TV cu dvb-s2 cu o antena satelit cu motor, stie TV-ul sa mute antena sau doar receiverele "stiu/pot" sa faca treaba asta (ma gindesc si la tensiunea necesara motorului)?
    Multumesc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Satlex

dupa upgrade-ul din vara LG este 3D full HD certificat.

hxxp://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1313938337

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

....
    Chiar īn momentul ăsta mă uit la cāteva canale (codate) de pe 23 est. și imaginea este īmpărțită īn 2. Deci am 2 imagini...
    Īntrebare: dacă iau un TV 3D merge cu actualul box de satelit? sau trebuie un tuner 3D ca să zic așa pe care-l găsesc doar īn TV 3D?
    Ai 2 imagini fiindca transmisia este SideBySide, cate o imagine pentru fiecare ochi. Chiar daca imaginile par la fel e diferit unghiul de inregistare ca si la ochi.
    Raspunsul la intrebare: merge cu actualul box de satelit dar iti trebuie un TV 3D (oricare, indiferent ca e Sony, LG, Samsung, Panasonic, etc.). Faptul ca ai sau nu TV cu satelit nu are nici o importanta avand in vedere ca ai deja un receptor satelit HD. Momentan tehnologiile sunt compatibile 100%

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)