Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Plasma Panasonic 3d sau LG LED 3d?

Sunt intr-o mare dilema
    Am reusit sa prind un blackfriday si sa iau un TX-P50UT30E la 27 milioane (pretul fiind in medie 41-45 milioane)

Downs:
    - n-are ochelari 3d inclusi (3.5 milioane perechea)
    - contrast 2.000.000:1 la o diagonala de 127cm
    - n-are thx
    - nu e neoplasma
    - ochelari activi

In acelasi timp ca sa ma incadrez in buget de 3d, am gasit LG42LW5500. Este un LED 3d, dar ca downs:
    - n-are DTS (adica trebuie media player la el pentru 90% din filmele din retea))
    - este 33 milioane fata de 27 milioane plasma
    - digonala 106 vs 127 plasma
    - ochelari pasivi polarizati

Am vazut o plasma Panasonic P50GT30 in magazin care arata bestial(are thx si neoplasma si 5.000.000:1). Dar sunt curios daca stie cineva daca diferenta intre ea si UT30 este mare, adica nu vreau sa iau vre-o plasma care sa se vada ca cea pe care o am din 2004)

Voi ce recomandati?
    Last edited by Gushterul; 26th November 2011 at 14:17.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Gushterul View Post
    Am vazut o plasma Panasonic P50GT30 in magazin care arata bestial(
    Voi ce recomandati?
    sigur este GT si nu doar G? pentru ca Flanco, Domo si Altex au doar G...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

GT are 3d, G nu are 3d
    Un GT este 54 milioane, un UT este 44 milioane (eu l-am prins la 27 milioane).

Intrebarea este cat de praf se vede UT-ul comparat cu GT-ul care l-am vazut in actione)) Daca se merita sau nu sa iau LG LED-ul de 32 milioane cu diagonala de 106 in schimb pentru ca se vede mai bine...

Am uitat sa precizez:
    - sa fie pus intr-un loc dark si ne uitam noaptea la filme in general
    - vrem pentru filme si pe viitor jocuri
    - consumul de curent nu conteaza
    Last edited by Gushterul; 26th November 2011 at 13:37.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

la LG imaginea e un pic mai slaba, contrastul afisat la LCD/LED e dinamic , fata de plasma unde e real.
    Cu toate astea iti recomand LG-ul pentru ca:
    - 7 perechi de ochelari inclusi !
    - tehnologie 3D ma sanatoasa (fara flicker, cu dureri de cap si ochi mult mai mici ca la ochelarii activi)
    - tehnologie 3D mai buna din puct de vedere al transmisiei
    - Nu e o problema ca nu stie DTS, eu am LW650 si isi ia singur din retea filmele iar PLEX Media Server face conversia in DD "on the fly"

Cons:
    - Contrastul mai scazut, inca se vede foarte bine dar e o diferenta daca le pui unul langa altul.
    - La 3D totusi pierzi jumatate din rezolutia orizontala, dar la 42inci la mine la 4m de TV nu se simte.
    Last edited by cde34; 26th November 2011 at 14:42.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Pai flicker-ul apare doar cand e lumina. Noi ne uitam in general noaptea si nu avem lumini (chiar pot sa fac cinema acolo, e 100% dark))

De aceea sunt si eu in impas. Ca mai ca as lua si ochelarii aia cu un efort financiar, dar bate LG-ul in conditiile date...?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pai flicker-ul apare doar cand e lumina. Noi ne uitam in general noaptea si nu avem lumini (chiar pot sa fac cinema acolo, e 100% dark))

De aceea sunt si eu in impas. Ca mai ca as lua si ochelarii aia cu un efort financiar, dar bate LG-ul in conditiile date...?
    Flickerul e mai mare cand e lumina artificiala, dar e tot timpul la ochelarii activi, asta e principiul lor de functionare, chiar daca nu-l simti el te afecteaza.

Repet ce am scris mai sus:
    La imagine bate totusi LG-ul, asta e clar.
    Totusi e MULT mai obositor, si asta e clar.

Bafta in alegere.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Sunt intr-o mare dilema
    Am reusit sa prind un blackfriday si sa iau un TX-P50UT30E la 27 milioane (pretul fiind in medie 41-45 milioane)

Downs:
    - n-are ochelari 3d inclusi (3.5 milioane perechea)
    - contrast 2.000.000:1 la o diagonala de 127cm
    - n-are thx
    - nu e neoplasma
    - ochelari activi

In acelasi timp ca sa ma incadrez in buget de 3d, am gasit LG42LW5500. Este un LED 3d, dar ca downs:
    - n-are DTS (adica trebuie media player la el pentru 90% din filmele din retea))
    - este 33 milioane fata de 27 milioane plasma
    - digonala 106 vs 127 plasma
    - ochelari pasivi polarizati

Am vazut o plasma Panasonic P50GT30 in magazin care arata bestial(are thx si neoplasma si 5.000.000:1). Dar sunt curios daca stie cineva daca diferenta intre ea si UT30 este mare, adica nu vreau sa iau vre-o plasma care sa se vada ca cea pe care o am din 2004)

Voi ce recomandati?

Atentie! Televizoarele LG 3D cu ochelari pasivi nu redau imaginea 3D full HD.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Z0ltan View Post
    Atentie! Televizoarele LG 3D cu ochelari pasivi nu redau imaginea 3D full HD.
    Buna dimineata, tu ai citit ce am scris mai sus?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default re

Eu, daca ar fi sa aleg intre cele doua, as alege Panasonic P50GT30 fara nici o indoiala. Are review-uri foarte bune in UK si nu degeaba.
    Ochelarii 3D LG merg si pe Panasonic ca sa excludem problemele legate de flicker si sa nu fie obositor desi ochelarii 3D activi fac diferenta... Oricum plasma reda muuuuuuult mai natural totul decat orice LCD/LED. Chiar ieri am avut ocazia sa ma uit la 2 TV in paralel, unul era o plasma HD Ready Panasonic care are deja 3 ani, celalalt era un Samsung LED HD 5725 nou-nout iar rezultatul era clar in favoarea plasmei cu toate ca nu era HD.

In plus 80% din vizionarea ta va fi pe material 2D nu 3D si deci merita calitatea plasmei cu varf si indesat iar 127 cm nu e totuna cu 106 cm.

Oricum, marele avantaj este acel blackfriday! asa ca profita cum consideri tu de el si sa il folosesti sanatos, restul sant povesti.

dacianfh
    RESPECT YOURSELF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cde34 View Post
    Buna dimineata, tu ai citit ce am scris mai sus?
    Aaaaa....si aici esti prezent...tu desteptul low cost. )))

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dacianfh View Post
    Ochelarii 3D LG merg si pe Panasonic ca sa excludem problemele legate de flicker si sa nu fie obositor desi ochelarii 3D activi fac diferenta.

dacianfh
    ...

Nu cred ca Panasonic are ochelari pasivi, e bine sa te asiguri.
    In cazul ca sunt pasivi, plasma Panasonic este castigatoare clara si la 3D.
    La caliatea imagii 2D a fost tot timpul.
    Dar repet, pentru 3D, sa aiba ochelari pasivi, nu activi.

Quote Originally Posted by Z0ltan View Post
    Aaaaa....si aici esti prezent...tu desteptul low cost. )))
    Z0ltan, nu vreau polemica cu tine.
    Last edited by cde34; 27th November 2011 at 23:24.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

L-am luat intre timp, nu il mai returnez. Si sa va zic acum o parere de posesor

Downs:
    - nu are LAN player incorporat. Noroc ca aveam un media player WD cu care imi faceam treaba Are un Viera connect, habar n-am daca exista update/patch/crack pentru el sau daca are DLNA ca solutie.
    - n-are ochelari 3d inclusi
    - atat

Pros:
    - imaginea cu contrast dinamic arata ca orice LCD LED. Daca in primele minute mi-a placut, dupa ce am vazut un film(defapt dupa 20-30 minute), am trecut-o in mod True Cinema, pentru ca acel contrast iti rupe ochii. Da, arata shinny, dar in realitate e durere.
    - ecranul e MARE. Pentru 27 milioane sa iei o diagonala de 127...
    - filmele 1080p te dau pe spate complet
    - contrast f.f.f. bun, pentru ca imi era frica sa nu fie spalacita la 2mil:1
    - la o distanta de 3 metri (defapt chiar un 2.5 m) nu se vad pixelii sau activitate.
    - negru, e negru. La filme care nu erau full screen banda neagra de sus si jos se confunda in film cu negrul, nu are umbre ca la LCD de lumina de pe margini.
    - caldura nu face mai mult decat imi facea LCD-ul vechi care era mic anyway. Plasma care o aveam pe vremuri era calorifer pe langa asta noua.
    - testat ultimul NFS prin HDMI, Windows 7 il vede ca televizor/monitor PnP, poti sa scoti si sunetul in plasma prin HDMI, bestial sa te joci pe ea la 1900
    - testat Avatarul 2d bray, se vede exceptional.

3d n-am testat, trebuie sa iau ochelari care costa din pacate cam 350ron perechea. Dar sincer si ca 2D si isi face banii.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sa-l stapanesti sanatos, sa inteleg ca ai luat Panasonic plasma.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default plasma

Gushtere,poti sa dai ceva detalii,e prezent sau nu acel "flicker" ,despre care vorbesc unele persoane pe forumurile de specialitate,"flicker" ce ar fi prezent pe seriile noi de plasme Panasonic?
    Last edited by vivaldi; 30th November 2011 at 19:28.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Cu metoda standard noi n-am vazut nici un flicker.

Iar ca test este greu sa iti dai seama de problemele plasmei, pentru ca depinde f. mult de calitatea filmului pe care il vezi.

Pana acum am vazut deja vre-o 10 filme la 1080p, iar calitatea este super. Nu ma vad uitandu-ma la filme pe LED/LCD acum cand pot sa vad comparatia intre True Cinema de la plasma si Dinamic contrast.

O sa imi vina si o pereche de ochelari in cateva zile si o sa va zic cum se vede si 3d. Pana acum singurul down major e ca nu are LAN player incorporat.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)