Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 5 EUR (5%)
Donate to support this site...

Page 1 of 29 123 11 ... LastLast
Results 1 to 15 of 421
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Outdoor - "Mici secrete" Antene Satelit, Feed-uri, Ghid-uri, LNB-uri, cabluri

La cererea unui grup de forumisti, pasionati de receptia de satelit ca hobby, va propun sa discutam aici tot ce este legat de Antene Satelit, Feed-uri, Ghid-uri, LNB-uri, cabluri intr-un cuvant Instalatia Outdoor cu speranta ca va fi util tuturor in obtinerea de receptii maxime, extreme.

Succes!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

@niculeeeee....
    ai o bere, il faci sticky? Pls...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Invacom, original 100%, din prima generatie, functional si astazi!
    Observati suruburile originale de care vorbea antepostangiul de mai sus, de BanatDorf acum cateva zile!
    Acesta este LNB-ul caruia, pana in ziua de astazi, nu i-am gasit inlocuitor.
    Imi aduc aminte ca era capabil pe antena de 1.8m de Electromagnetica sa prinda complet ambele pachete italiene, inainte de era de monopol SKY a lui Murdoch ceea ce era o performanta.
    Cei care tot pedaleaza ca Inverto e cel mai bun le stau la dispozitie!
    Credeti-ma ca am probat zeci de exemplare Inverto cu speranta sa gasesc un LNB mai bun. Singurul care se comporta la fel este fratele lui mai mare, un Quatro.
    Probabil, ca asa cum se vand clone de Dream, este plina piata si de exemplare contrafacute de Invacom.
    Am intalnit si eu.
    Le recunoasteti dupa frecventa centrala fugita cu +_ 2_3 Mhz.
    Cele originale nu faceau asa ceva!
    Decat sa va pacaliti, daca nu puteti sa returnati obiectul, mergeti pe Inverto.
    Cel putin nu dati o poala de bani!

Si ceea ce se poate observa, lesne, proiectarea ingrijita, a la carte, a adaptarii in interiorul cavitatii.

Inainte de aparitia lui Inverto, dupa Invacom, in top era aceasta piesa pe care multi au uitat-o ca mergea excelent si era....ieftin! Dar nu se gasea decat in varianta Offset si trebuia modificat pt. flansa.

Un veteran...Strong!

Himen adaptor de la ghid circular la ghid drept

Offset 2 Flansa - solutie fara taiere ( se monteaza direct in feed-ul de offset )

Compensator de cablu...

Imi pare rau ca am aruncat fiarele de radiorelee pe care le-am avut recuperate dupa cateva casari.
    Era interesant sa vedeti niste oscilatoare cu clistron in 4, 6 7 Ghz, mixere, cuploare, distribuitoare, splittere..
    ( Daca nu-mi ardea baraca de langa Bucuresti unde aveam duse toate fiarele v-as fi aratat un intreg muzeu..inclusiv de receptoare.
    Imi aduc aminte cu nostalgie de un Echostar analogic manual si de un receptor de rack Maspro, primul meu receptor industrial cu care m-am jucat inainte de '89.
    Un pozitioner Maspro am si acum la tara si inca functioneaza, era la kit cu un receptor, parca Maspro 80, vandute pe piata prin '92 si la noi de MegaVision.
    Vremuri...
    )

Apropos, mai are cineva vreun Gardiner de KuBand, din acelea albe?
    Am avut un exemplar cu buletin de masuratori de 0.6dB ceea ce era in acea vreme o raritate!
    Posibil sa-l mai am...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Inverto Black Pro - recomandat

Specifically designed for the European DTH markets, this LNB provides optimized reception capabilities. It enables the reception of signals from one satellite and its distribution to a single tuner Set-top box. It is ready for High Definition transmissions and provides excellent Noise Figure performance. Designed to meet strict specifications and manufactured to the highest industry quality standards , this LNB is an ideal solution for the satellite broadcast reception across Europe.

Main Features

Low Phase Noise, DVB-S2 (HDTV) compliant

Low Noise Figure

Low Power Consumption

High Cross Polarization Isolation

High Frequency Stability
    All rights reserved to FTA Comunications S.a.r.l Legal terms of use Priv

Single Flange LNB
    IDLB-SINF01-OOPRO-OPP
    Low Band Input Frequency Range 10.7 ~ 11.7 GHz
    Low Band Output Frequency Range 950 ~ 1950 MHz
    Low Band LO Frequency 9.75 GHz
    High Band Input Frequency Range 11.7 ~ 12.75 GHz
    High Band Output Frequency Range 1100 ~ 2150 MHz
    High Band LO Frequency 10.6 GHz
    Noise Figure 0.2 dB
    LO Initial Accuracy +/- 1.0 MHz Max.
    LO Temperature Drift +/- 3.0 MHz Max.
    Phase Noise (@ 10 kHz) - 80 dBc/Hz Max.
    Conversion Gain 53 ~ 63 dB
    Gain Ripple (Over 26MHz Bandwidth) +/- 0.75 dB
    Gain Variation (Over Full Band) +/- 4 dB Max.
    Image Rejection 40 dB Min.
    1 dB Compression Point (@ Output) 0.0 dBm Min.
    Cross Polarization Isolation 22 dB Min.
    Control Signal Ca (Vertical Polarization) 11.0 ~ 14.0 V
    Control Signal Cb (Horizontal Polarization) 16.0 ~ 20.0 V
    Control Signal Cc (Band Switching) 22 +/- 4 kHz
    Output VSWR 2.5 : 1
    In-Band Spurious - 60 dBm Max.
    Current Consumption 110 mA Max. @ 11 ~ 20 V
    Operating Temperature - 25 C ~ + 60 C
    Output Impedance 75 Ω
    Output Connector F-Type (Female)
    Weight 130 g
    Twin Flange LNB
    IDLB-TWNF00-OOPRO-OPP
    Low Band Input Frequency Range 10.7 ~ 11.7 GHz
    Low Band Output Frequency Range 950 ~ 1950 MHz
    Low Band LO Frequency 9.75 GHz
    High Band Input Frequency Range 11.7 ~ 12.75 GHz
    High Band Output Frequency Range 1100 ~ 2150 MHz
    High Band LO Frequency 10.6 GHz
    Noise Figure 0.2 dB
    LO Initial Accuracy +/- 1.0 MHz Max.
    LO Temperature Drift +/- 3.0 MHz Max.
    Phase Noise (@ 10 kHz) - 80 dBc / Hz Max.
    Conversion Gain 55 dB Min.
    Gain Ripple (Over 26MHz Bandwidth) +/- 0.75 dB
    Gain Variation (Over Full Band) +/- 4 dB Max.
    Image Rejection 40 dB Min.
    1 dB Compression Point (@ Output) 0.0 dBm Min.
    Cross Polarization Isolation 22 dB Min.
    Control Signal Ca (Vertical Polarization) 10.0 ~ 14.0 V
    Control Signal Cb (Horizontal polarization) 16.0 ~ 20.0 V
    Control Signal Cc (Band Switching) 22 +/- 4 kHz
    Output VSWR 2.5 : 1
    In-Band Spurious - 60 dBm Max.
    Current Consumption 120 mA Max. @ 11 ~ 20 V
    Operating Temperature - 30 C ~ + 60 C
    Output Impedance 75 Ω
    Output Connector F-Type (Female)
    Weight 180 g

Si pentru comparatie Invacom

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Esti tare

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post
    Invacom, original 100%, din prima generatie, functional si astazi!
    Observati suruburile originale de care vorbea antepostangiul de mai sus, de BanatDorf acum cateva zile!
    Acesta este LNB-ul caruia, pana in ziua de astazi, nu i-am gasit inlocuitor.
    Imi aduc aminte ca era capabil pe antena de 1.8m de Electromagnetica sa prinda complet ambele pachete italiene, inainte de era de monopol SKY a lui Murdoch ceea ce era o performanta.
    Cei care tot pedaleaza ca Inverto e cel mai bun le stau la dispozitie!
    Credeti-ma ca am probat zeci de exemplare Inverto cu speranta sa gasesc un LNB mai bun. Singurul care se comporta la fel este fratele lui mai mare, un Quatro.
    Probabil, ca asa cum se vand clone de Dream, este plina piata si de exemplare contrafacute de Invacom.
    Am intalnit si eu.
    Le recunoasteti dupa frecventa centrala fugita cu +_ 2_3 Mhz.
    Cele originale nu faceau asa ceva!
    Decat sa va pacaliti, daca nu puteti sa returnati obiectul, mergeti pe Inverto.
    Cel putin nu dati o poala de bani!

Imi pare rau ca am aruncat fiarele de radiorelee pe care le-am avut recuperate dupa cateva casari.
    Era interesant sa vedeti niste oscilatoare cu clistron in 4, 6 7 Ghz, mixere, cuploare, distribuitoare, splittere..
    ( Daca nu-mi ardea baraca de langa Bucuresti unde aveam duse toate fiarele v-as fi aratat un intreg muzeu..inclusiv de receptoare.
    Imi aduc aminte cu nostalgie de un Echostar analogic manual si de un receptor de rack Maspro, primul meu receptor industrial cu care m-am jucat inainte de '89.
    Un pozitioner Maspro am si acum la tara si inca functioneaza, era la kit cu un receptor, parca Maspro 80, vandute pe piata prin '92 si la noi de MegaVision.
    Vremuri...
    )

Am avut un exemplar cu buletin de masuratori de 0.6dB ceea ce era in acea vreme o raritate!
    Posibil sa-l mai am...
    Referitor la invacom si inverto cred ca ai dreptate privind calitatea, dar eu am avut o experienta trista cu doua quad invacom care s-au defectat destul de repede.
    Dupa ce l-am inlocuit cu un quad inverto ultra black am castigat si vreo 7-8% la semnal.
    La fel de bine poate sa fie adevarat ca nu erau originale (luate de la peruvision).
    In primii ani dupa 90 echostarurile erau printre cele mai tari scule care se gaseau pe piata noastra.
    Apropo Inainte de 90 erai in Romania cu receptia de satelit?
    Eu aveam niste yagi mai mari pe bloc cu care prindeam din cand in cand sarbii si mi s-a recomandat sa le dau jos.
    Cred ca va fi interesant topicul

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

[quote=007/Ro;1097939

Posibil sa-l mai am...[/quote]

Da,al meu are zgomotul intre 0,7 si 0,9 dB.Cu buletin de masuratori,exact cum ati spus.Apropo,cum ati facut rost de 0,6 dB ?
    Eu am dat spaga grasa pentru asta.A costat 40000 lei si spaga 5000 lei.Se pare ca nu am dat destul atunci...

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

[quote=nirolf;1097903]

Pacat ca nu se vede in interior...o poza se mai poate ? Respecte.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Da,al meu are zgomotul intre 0,7 si 0,9 dB.Cu buletin de masuratori,exact cum ati spus.Apropo,cum ati facut rost de 0,6 dB ?
    Eu am dat spaga grasa pentru asta.A costat 40000 lei si spaga 5000 lei.Se pare ca nu am dat destul atunci...
    Pai unii care il vindeau erau UTI! No comment!
    Apropo Inainte de 90 erai in Romania cu receptia de satelit?
    Eu aveam niste yagi mai mari pe bloc cu care prindeam din cand in cand sarbii si mi s-a recomandat sa le dau jos.
    Cred ca va fi interesant topicul
    Am spus si pe posturile Tv si in emisiunea de pe IlfovTv..ca din cauza hobby-ului pt. antene ( terestre si satelit ) dar mai mult a prietenilor buni care m-au turnat m-au umflat baietii cu ochi albastri si m-au facut din Minitehnicus > 007!
    Era cam dificil de refuzat...persuasiunea lor!
    Mai ales ca interceptasem si niste comunicatii "civile" ( transmisii pe radiorelee ).

Ei, au trecut, toate!

( In Drumul Taberei aveam pe bloc, la un moment dat, un panou cu 4x4 elicoidale acordate pe canalul 25 , pe sarbi..dar asta e pt. sectiunea cealalta @ terestre! Am mai scris si pe acolo. Tatal meu era presedintele asociatiei de locatari si bagasem in colectiva si sarbii...asa cum veneau si lumea ma lasa in pace. )

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai am si eu un LNB vechi si perfect functional (are doar banda de jos - daca mai tin minte pana la 11.7GHz), made in Japan, cu tabel in care se prezinta castigul/zgomotul in mai multe plaje de frecvente (din pacate nu il mai gasesc iar tabelul lipit pe lnb a cazut mai exact s-a dezlipit complet, dupa vreo 10 ani de utilizare... nu ca astea comerciale din zilele noastre, care daca obtin un rezultat mai bun doar pe o frecventa, acela e afisat imediat pe cutie iar noi (sau unii) avem (au) impresia ca in toata banda e bun

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Gardiner 0.6

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Si ceva din colectia proprie... ce a mai ramas ca inca pe atatea am pus pe la clientii arabi, pentru sensibilul Nilesat

Cele mai bune, evident dupa ce am facut mai multe teste, raman cele 2 din partea dreapta... ala cu Invacom este pentru antena de 2.2M iar ala de langa el este unul pentru un Prime Focus de numai 0.9M - antenuta care bate insa una de 1.2M la castig!

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Cotul de KuBand de la Corotor

nu ca astea comerciale din zilele noastre, care daca obtin un rezultat mai bun doar pe o frecventa, acela e afisat imediat pe cutie iar noi (sau unii) avem (au) impresia ca in toata banda e bun
    Nu cumva ai plagiat?

Faci cinste!

Era un si articol si a fost si o juma de emisiune @ Dr.Dish in care explica cum nu se poate mai bine, cu formule si masuratori, ca nu se poate obtine un zgomot mai mic de 2, si ceva in toata banda si asta @ zero absolut dataorita limitei de zgomot datorate agitatiei moleculare.
    De ce credeti ca in banda C se da zgomotul in Kelvini?
    Ha?
    Mancatul asta nu e asa cum crede lumea!
    0.2dB este mai degraba o pacaleala asa cum erau celebrele puteri ametitoare PMPO de ordinul sutelor de Wati cu un curent tras din sursa de 500mA sau 1A.

Curat perpetum mobile!

Sa fim seriosi!

Si nu uitati sa verificati daca LNB-ul cumparat suporta 3D cum scrie mai nou pe cutia LNB-urilor!

Alta gogoritza comerciala!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu am copiat... pur si simplu asta e realitatea si din pacate multi musca momeala (a se vedea si lnb-ul ala cica cu zgomot de ''0.1db'')

Faina scula aia... era ceva de vis Chaparral-ul dar si pretul!

Eu am dat in 1991 pe toata instalatia cat as fi dat pe o masina straina aproape noua... numa' receptorul a fost vreo 80.000 iar lnb-ul 40.000 plus antena vreo 20.000 (nu mai zic de restul: motor, pozitioner, monturi, etc. unele home made)
    Salariul meu lunar in aceea perioada nu era mai mare de 10.000 - asta pentru comparatie

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)