Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64

Thread: tricolor tv 36e

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Talking tricolor tv 36e

cum pot sa prind canalele de pe 36e tricolor tv si nvt rusia ca la mine nu intra, am antena 1,2 si receptor hd dar am bagat fregventele si nu intra nimic ? rog pe cei care prind sa imi spuna cum fac mesi

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by liviusco View Post
    cum pot sa prind canalele de pe 36e tricolor tv si nvt rusia ca la mine nu intra, am antena 1,2 si receptor hd dar am bagat fregventele si nu intra nimic ? rog pe cei care prind sa imi spuna cum fac mesi

Sal
    Pai am inteles ca trebuie LNB cu polarizare circulara,si frecventele trebuie bagate normal fara H si V.Inca nu am incercat dar urmeaza sa incerc ,si eu am locatia tot in Banat ca si tine si te voi tine la curent cu receptionarea satelitului 36 E ,imi caut lnb cu polarizare verticala sa pot incepe testele dar cu o antena de 1 40 cm.Pastram legatura.
    Duminica placuta.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Arrow

Quote Originally Posted by radu daniel View Post
    Sal
    Pai am inteles ca trebuie LNB cu polarizare circulara,si frecventele trebuie bagate normal fara H si V.Inca nu am incercat dar urmeaza sa incerc ,si eu am locatia tot in Banat ca si tine si te voi tine la curent cu receptionarea satelitului 36 E ,imi caut lnb cu polarizare verticala sa pot incepe testele dar cu o antena de 1 40 cm.Pastram legatura.
    Duminica placuta.
    ok o sa mai interesez si eu si o sa incerc si eo la mine

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Fara lnb circularr , incercati 11727CL (setati H ) --este tp-ul Tricolor cel mai puternic . Imi intra cu semnal 65 % pe 1.8m si lnb normal .
    Restul Tp-urilor Tricolor/NTV nu intra nici cu rugaciuni ( cu 2 , 3 exceptii receptionabile la limita) .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up ntv+

mai sinteti chiar culmea ca sa vezi rusi de la 36 este foarte simplu ..!
    normal daca nu stii intrebati fratilorr..?
    aveti lnb inverto black da ?
    bagati in el o placuzta de plastic de telefon taiati exact cit tine ghidu de unda puneti la 45 grade si faceti lnbbbbbbbbbbb si circular si de banda ku la mine merge perfect //si canale tricolorrrrrr daca nu stii intreba-i fratilor va vad ca urlati separati lnb din ku in ciucular ... se poate chiar daca aveti antenna prima focus nu merge pe offset retinet-i

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default 36 e

Quote Originally Posted by Realdx View Post
    Fara lnb circularr , incercati 11727CL (setati H ) --este tp-ul Tricolor cel mai puternic . Imi intra cu semnal 65 % pe 1.8m si lnb normal .
    Restul Tp-urilor Tricolor/NTV nu intra nici cu rugaciuni ( cu 2 , 3 exceptii receptionabile la limita) .

Sal
    Uite aici acoperirea dupa care eu ma ghidez si mai am o informatie legata de satelitul 36E a fost receptionat in Zona Banat cu antena de 1 20 cm (dar lnb circular) foarte bine deci sanse de receptie destul de buna (zic eu) voi avea cu o antena ofset de 1 40 cm.Am sa incerc saptamana care urmeaza cu lnb normal Tp-ul care la-i mentionat mai sus.
    Multumesc frumos de informatie

http://www.eutelsat.com/satellites/36ew4_popd.html#

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up ntv+

radule ?
    nu isi vine sa crezi ca merge fara lnb circular ? ce spui ...
    de ce sa dai bani pe el cind poti sa faci simplu ?

daca ai offset cumpara daca ai parabola nu se merita ..! daca vrei un mic ajutor este bine venit ... daca nu astea este spor la DAT BANI ...!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up Ntv+

DACA STAI IN PITESTI CU 1.8 TREBUIE SA ISI MERGA MAI TOT LA NTV+ PLUS TRICOLOR ... LA MINE IN BUCALEZ CU PLACUTA "MAGICA "
    MERGE DESTUL DE BINE SEMNAL PESTE ... SI ATENTIE ... MERGE SI BANDA KU .. TOATA DACA CUMPARI ACEL LNB CIRCULAR VEZI DOAR PE 36 E RESTU NU ISI MERGE CARE ESTE MAI RENTABIL ?... ZIC DOAR PENTRU CEI CARE ARE PARABOLA SI LNB INVERTO BLAK ,,,,

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default 36 e

Quote Originally Posted by WARSE View Post
    radule ?
    nu isi vine sa crezi ca merge fara lnb circular ? ce spui ...
    de ce sa dai bani pe el cind poti sa faci simplu ?

daca ai offset cumpara daca ai parabola nu se merita ..! daca vrei un mic ajutor este bine venit ... daca nu astea este spor la DAT BANI ...!

Sal Warse

Nu am stiut absolut nimic de satelitul asta crede-ma sunt burete acum absorb tot in legatura cu el.Logica mea imi spune cam asa:Sa folosesc pe ofset de 1 40 cm un lnb circular Inverto http://www.digisat-systems.ro/produs...circulara.html sa stiu de o treaba da o sa incerc si saptamana care vine pe lnb simplu Tp-ul ala 11727 asa de curiozitate.Promit ca dupa ce voi testa o sa postez rezultatul fie el si negativ.
    Sanatate si numai bine

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by radu daniel View Post
    Sal
    Uite aici acoperirea dupa care eu ma ghidez si mai am o informatie legata de satelitul 36E a fost receptionat in Zona Banat cu antena de 1 20 cm (dar lnb circular) foarte bine deci sanse de receptie destul de buna (zic eu) voi avea cu o antena ofset de 1 40 cm.Am sa incerc saptamana care urmeaza cu lnb normal Tp-ul care la-i mentionat mai sus.
    Multumesc frumos de informatie

http://www.eutelsat.com/satellites/36ew4_popd.html#
    Lnb-uri circulare nu prea exista pe piata romaneasca , sau nu am gasit eu la vanzare.
    @ warse , sa inteleg ca doar pe Iverto Black functioneaza placuta ?
    Eu am mai multe lnb-uri si mai multe antene , am testat si confectionat placute doar pentru banda C , pentru Ku marturisesc ca nu .
    Poti pune o poza cu placuta magica introdusa in lnb-ul pentru prime-focus ?
    Thx !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

doar ca info..

Bucuresti 2 antene, Tria 110 si No name 120cm..

am 10dB pe pervai canal din ntv+
    merg si hd urile 8-9dB pe W4 si 15 dB pe W7

fixe si ambele cu lnb circular
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

NTV si Tricolor Tv este receptionabil in Bucuresti pe antene de 1.2m, doar unele transpondere dupa W4, W7 intra bine, are acoperire mai buna pe Romania!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up ntv+

Realdx draga eu asa i zic am invatat pe multi tot asa ziceau ca nu merge dar cind la aratat cum a ramas umiti eu zic de altceva .. nu de placuta aia pentru banda C RETINE ... ESTE O PLACUTA SIMPLA VREI POZA ? VREI DEMONSTRATIE DE MASTRIE ? ... NU VB DE ACEEA// placuzta de banda c aia este alta mancare de fasole ... desi am invatat un mastru renumit dupa receptia satilte cum si ce .... acum nu ma arat la nimeni cum si ce .... multi nu merita nici buna ziua ... daca le arati porma urla ... este foarte simplu ...

desi merge foarte bine pe lnb de banda KU MAI EXACT INVETRO BLACK CARE AM MA UIT DEJA PE NTV + SEMNAL BUN INTRA TOT IN BUCALEZ CU ANTENNA DE 1.8 ABACUS DE ALUMNIU ... PRIMA FOCUS [PARABOLA] SI MERGE PARALEL SI BANDA KU [TOATA]
    Last edited by WARSE; 20th November 2011 at 20:14.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ok maestre warse , pastreaza pentru domnia ta secretele receptiei circulare in banda Ku !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Exclamation

si pina la urma ce trebue sa fac sa prind si eu , am antena cu motor hh de 1,2 m ? sa cumpar un lnb ? dar dupa aia mai prind celelate canale in ku ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)