Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 133
    Ma gasiti pe ym. Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Dreambox 7020 HD

Mi-a ajuns azi de la Satmultimedia. Primele poze:

Uploaded with ImageShack.us

Voi reveni! Daca aveti intrebari va rog sa postati.

Code:
    ...scuze ca editez(@first_zipper) postul dar "Spuma merita sa stea sus"
    Snow

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question

salutaree , spune mi te rog , care e timpul de booting ... ?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Felicitari ! pentru achizitie.
    Asteptam cu nerabdare primele tale pareri.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa titlul e in teste....probabil dupa anumite teste il v-a inapoia....sau l-ai cumparat?

Ma gasiti pe ym. Teacher
    Posts Thanks / Likes

Momentan e in teste, voi vedea daca ii ia locul lui vu+ duo. Cel mai sigur voi scrie maine despre el. Dupa 24 de ore test asa cum obisnuiesc. Va rog sa ma ajutati la test cu intrebarile voastre. Voi incerca sa va raspund la toate.
    Snow

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mircam View Post
    salutaree , spune mi te rog , care e timpul de booting ... ?
    Nu trebuie multe teste sa spui cat e timpul de boot ?

Ma gasiti pe ym. Teacher
    Posts Thanks / Likes

In jur de un minut. As prefera sa scriu totul la un loc.
    Snow

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

mediaplayer fata de vu+ duo te rog...stie ceea ce stie vu?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Din foto observ ca are comutator 110/220V ceea ce insemna ca folosesc surse in comutatie concepute acum 10 ani-si e o mare problema(am vazut multe cazuri inexplicabile cu surse bubuite puse la110).Din cite stiu eu nu tot ce se fabrica in comutatie de buna calitate, in ultimii ani,merg de la 100 la 240v CA.Testele nu vor fi elocvente decit la vara,in conditii de temperaturi mari,acolo e buba DM.
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ar fi interesant de stiut zapping-ul intre hd-hd precum si intre dvb-s si dvb-c/t, ecm time pt n3, partea de mediaplayer( cam ce formate stie), timeshifting pe hd
    (cat de repede il face).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Question

salut, o comparatie intre sensibilitatea tunerului , la cele 2 receptoare din dotare : DM 7020HD si VU + DUO .....

Ma gasiti pe ym. Teacher
    Posts Thanks / Likes

Momentan nu este mai bun. Mi-am incheiat testul, maine voi posta.
    Snow

Ma gasiti pe ym. Teacher
    Posts Thanks / Likes

In sfarsit am reusit sa testez ultimul Dreambox HD pe piata si anume 7020 HD. Pachetul contine receptorul, manualul, un card VIP, telecomanda, baterii, suruburile necesare montarii unui hdd intern, cablu hdmi si ce m-a suprins in mod placut un adaptor Wi-fi de internet.

Ca si infatisare este identic cu modelul consacrat 7020. In locul cititorului CF, avem acum un port USB.

Din cate am vazut se gaseste sub diferite nuante (negru, rosu, alb). Cel testat de mine a fost de culoare neagra, destul de elegant.

In partea forntala a aparatului gasim doua cititoare de carduri, doua CI-uri, un port USB, butoanele sus/jos si power, precum si un display suficient de mare.

In spate avem o iesire scart, rca, spdif, hdmi, internet, 2xUSB, e-Sata, butonul de power off/on precum si doua tunere. Unul satelit si altul hybrid dvb c/t atat pentru cablu digital cat si terestru, evident ambele hd. Tunerele sunt plug and play, astfel incat configuratia poate fi schimbata.
    Interiorul aparatului este destul de aerisit. Grila receptorul este de altfel foarte “gaurita” (nu-i cel mai bun cuvant, dar…) ajuntandu-l la aerisire. Dispune de un radiator pe procesor insa nici un cooler intern. Receptorul nu frige, dar se incalzeste, mai ales dupa ce este montat si un hard intern.

Telecomanda este destul de lata, dar accesul la butoane este destul de ok.

Cu imaginea originala boot-ul a durat in jur de 50 de secunde. Cu alte imagini instalate primul boot a fost de doua minute, al doilea in jur de un minut.

Scanarea programelor mi s-a parut mult mai rapida decat la modelele anterioare.
    Pe cablu va cauta mai intai frecventele cu semnal si apoi va scana programele.
    Trecerea de pe un canal de pe cablu pe satelit si invers este instanta, indiferent de norma acestuia.

Ca si imagini am testat: ICVS, Dreamelite, Nemesis, Newnigma sic ea original pe care am instalat panelul de la GP.

La ora actuala cele mai stabile mi s-a parut cea originala si newnigma. Cu toate acestea imaginile inca au bug-uri, cu siguranta se vor rezolva in timp dar momentan m-am lovit de cateva probleme. Printre acestea nerecunoasterea diseqc-ului. Pe unele am reusit sa le pacalesc configurand diseqc-ul pe 1.1. Insa mi-au dat ceva batai de cap. Recunoastea fara probleme satelitul de pe intrarea 1 si programele de cablu. La calbu am testat pe UPC si n-am avut decat doua programe la liber. Un coleg care a testat pe RCS, mi-a spus ca i se agata imaginea uneori si-I apar macroblocuri.

Am vazut ca si altii s-au mai plans pe diferite forumuri de problema tunerului, dar din cate am inteles este legata de drivere si va fi rezolvata in urmatoarele update-uri.

Zappingul este rapid, nu se agata, de altfel receptorul are suficiente resurse.

O alta problema care va trebui rezolvata este cea a media playerului. Pentru a-mi recunoaste stick-ul am fost nevoie sa restartez imaginea de cate ori l-am introdus in aparat si multe filme nu au fost vazute. Aparea ca si cum n-as fi avut nimic pe el.

Am testat un cam via cu un card de tvr care a fost recunoscut si a mers fara probleme.

Momentan receptorul este la inceput de drum,mai e de lucru la partea de soft, dar cu siguranta in scurt timp va deveni unul din cele mai puternice receptoare.

Ca si configuratie receptorul dispune de:
    - un procesor de 400MHz MIPS
    - 1 GByte memorie flash
    - 512 Mbyte memorie RAM
    Snow

Ma gasiti pe ym. Teacher
    Posts Thanks / Likes

Snow

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by snow View Post
    Momentan e in teste, voi vedea daca ii ia locul lui vu+ duo. Cel mai sigur voi scrie maine despre el. Dupa 24 de ore test asa cum obisnuiesc. Va rog sa ma ajutati la test cu intrebarile voastre. Voi incerca sa va raspund la toate.
    Si....spre ce inclini...ii v-a lua locul lui DUO

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)