Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4

Thread: cuplu motor

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default cuplu motor

Salut,
    o intrebare pentru electromecanici,
    Se poate mari puterea( cuplul) unui electromotor monofazic de curent alternativ, rebobinand statorul? modificand numarul de spire si diametrul sarmei? in acelasi timp nu m-ar deranja daca ar scadea si turatia,

ideea este ca acest motor vine impreuna cu un reductor cu care face corp comun, si totusi nu are suficienta putere,

Eu i-mi amintesc ca pe vremuri cand inca mai erau ateliere de bobinaj ale cooperatiei, o asociatie de locatari a refuzat de la bobinaj un motor de lift pe motivul ca i se marise consumul, baietii de la bobinaj au recunoscut ca nu aveuau disponibila sarma de aceiasi dimensiune si au folosit ceva mai groasa sau mai subtire, ceea ce a facut sa creasca consumul si puterea( cuplul) turatia ramanad aceiasi.nu cred ca riscau sa se modifice turatia unui motor de lift, era pe vremea comunistilor, cand faceam practica la ateliere de genul.

oricum nu cred ca se mai gasesc usor asa meseriasi in zilele astea.

multumesc

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

O sa ma duc sa duc un traf la un atelier de bobinaj la care lucreaza niste meseriasi de pe vremea lui Ceasca,fosti colegi de-ai mei de la atelierul de bobinaj din IMUAB si ii intreb .Aia bobinau electromotoare in nestire!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

am un ceas de mina la care s-a ars electromotorul. intreaba rogu-te spetialistii daca-l pot bobina.
    mercic

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    am un ceas de mina la care s-a ars electromotorul. intreaba rogu-te spetialistii daca-l pot bobina.
    mercic
    Nu e ars electromotrul.
    Trebuie să-i umblii la păr
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)